reklama

Po Negrelliho viaduktu opět jezdí vlaky. Pro nové cihly se jezdilo do Rakouska

Skoro tři roky trvala rekonstrukce nejstaršího železničního mostu v Praze, Negrelliho viaduktu. Náklady na opravu se vyšplhaly ke dvěma miliardám korun. V pondělí se otevírá veřejné dopravě a zároveň je to 170 let od jeho prvního otevření vůbec. Svého času byl nejdelším železničním mostem v Evropě.

reklama

„Negrelliho viadukt je dlouhý 1,43 kilometru a má sto oblouků. Většina je kamenných, některé cihelné,“ popsal CNN Prima NEWS Petr Hofhanzl, ředitel Stavební správy západ. Oprava cihelné části byla náročnější, protože poškození bylo větší.

„Ze stavařského hlediska je jednodušší něco shodit a postavit znova. Museli jsme dovážet kámen z německé Pirny, cihly jsme dováželi z Rakouska,“ pokračoval Hofhanzl.

Ze zmíněné stovky oblouků se jich kompletně přezdívalo devatenáct. Je to o sedm víc, než s kolika se původně počítalo. I proto se podle Hofhanzla protáhla rekonstrukce o půl roku oproti plánu. Koronavirová krize však na průběh oprav vliv neměla.

Vlaky nyní mohou přes Negrelliho viadukt jezdit rychleji. „Rychlost se mohla zvýšit ze 40 na 60 km/h,“ řekl Hofhanzl. Soupravy jedoucí přes most jsou také mnohem méně slyšet, viadukt je nově odhlučněný kaučukovou antivibrační a protihlukovou rohoží i novým železničním svrškem.

Ředitel Stavební správy: Vydrží dalších 170 let

Přesně před 170 lety, 1. června 1850, byl Negrelliho viadukt otevřen vůbec poprvé. Tehdy byl na nějakou dobu nejdelším mostem v Evropě vůbec. Spojil Masarykovo nádraží s Bubny přes ostrov Štvanice. Jméno nese po staviteli Aloisi Negrellim. „Troufám, si odhadnout, že Negrelliho viadukt vydrží dalších 170 let,“ tvrdí optimisticky Hofhanzl.

V budoucnu bude Negrelliho viadukt součástí tratě z centra Prahy na Ruzyňské letiště. Další úseky se budou stavět za dva roky, dokončení se předpokládá v roce 2028. Obnovit by se měly také prostory pod oblouky, kde by chtělo město otevřít kavárny či ateliéry. Pražský magistrát chce kvůli tomu během léta zažádat o územní rozhodnutí na úpravu okolí Negrelliho viaduktu v Karlíně. Stavební práce by měly začít za dva roky.

Další hlavní zprávy

Nehody

Silnice z Plzně na Domažlice je kvůli nehodě do 22:00 uzavřená

Silnice z Plzně na Domažlice je kvůli nehodě do 22:00 uzavřená

Kvůli dopravní nehodě několika aut je u Líní na Plzeňsku uzavřena silnice číslo 26 z Plzně do Domažlic. Záchranáři na místě ošetřili několik lidí, jednoho zraněného převezli do nemocnice. Orientační dechová zkouška na alkohol byla u všech účastníků nehody negativní, uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Podle informací na webu dopravní policie by provoz v místě nehody mohl být obnoven kolem 22:00.

reklama
Do karantény muselo kvůli koronaviru celé oddělení protokolu Úřadu vlády
Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Začátek prázdnin v kinech: dvě nestárnoucí klasiky a karlovarská náhražka
Další články
reklama
reklama