reklama

Petříček: Se Slovinskem kvůli koronaviru jednáme o dalších výjimkách

Po Slovinsku omezují kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru v ČR vstup Čechů na svá území také Lotyšsko a Estonsko. Cestující z ČR už musí v Lotyšsku do povinné 14denní karantény, v Estonsku tomu tak bude od pondělí. V Litvě se karanténa zatím doporučuje. Karanténu přitom není možné nahradit negativním testem na COVID-19. Ministr zahraničí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uklidňoval, že nemá indicie o tom, že by se k podobným opatřením vůči Čechům chystaly i naše sousední země.

reklama

Rozhodnutí slovinské vlády bylo podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) překvapivé. „V případě dalších států, zejména těch sousedních, nemáme zatím žádné indicie, že by se uvažovalo o nějaké změně pravidel pro cestování. Například se sousedním Rakouskem. Všechny tyto informace stále ověřujeme, ale máme poměrně jistotu, že naši sousedé vidí tu situaci realističtěji, že se jedná o regionální, nikoli celoplošný problém,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr Petříček.

Co se týká Slovinska, Lotyšska i Estonska, chystají se ministr Petříček i s premiérem Babišem vysvětlovat svým partnerům situaci v ČR. „Zejména jim popsat reálně tu situaci, protože Česko je bezpečná země, skutečně ta záležitost nových případů se hodně koncentruje v Moravskoslezském kraji, myslím, že i to je potřeba, aby naši kolegové vnímali,“ nastínil další postup Petříček.

„Věřím, že v následujících dnech se podaří situaci na Karvinsku a Frýdecko-Místecku uklidnit tak, aby i počet nových přírůstků skutečně klesl a abychom skutečně i celorepublikově byli v těch zelených číslech,“ uzavřel ministr Petříček.

„Podle pravidelného přezkumu nesplňuje Česko kritéria pro zemi, jejíž občané mohou volně vstoupit na území Estonska. V týdnu od 6. do 12. července proto musí Češi po příjezdu do Estonska povinně absolvovat dvoutýdenní karanténu,“ informuje ministerstvo i na Twitteru.

Také lotyšské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí dnes Českou republiku zařadilo do takzvané žluté skupiny zemí, ve kterých souhrnný počet nemocných COVID-19 za posledních 14 dní překročil 15 lidí na 100 000 obyvatel. Tento limit přesahuje od pondělka. I o této změně na svém webu informovalo i ministerstvo zahraničí.

K tématu

Komplikace pro Čechy ve Slovinsku

Ze seznamu bezpečných zemí podle výskytu koronaviru ČR vyřadilo také Slovinsko. Od soboty tam budou muset Češi po příjezdu na dva týdny do karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném pobytu a také negativním testem na COVID-19 starým maximálně 36 hodin. Průjezd zemí, přes kterou řada českých občanů cestuje do Chorvatska, je ale dál možný bez zásadních omezení.

K tématu

Opatření slovinské vlády komplikuje prázdninové plány některým Čechům. Kvůli povinným testům na koronavirus si tak za dovolenou připlatí. Dopravci už také začali rušit spoje do Slovinska. Omezuje je například jeden z největších komerčních přepravců, RegioJet. Cestující, kteří si jízdenky do Slovinska už zakoupili, budou svou cestu moci bezplatně stornovat. FlixBus zrušil spoje úplně a Slovinskem bude pouze projíždět.

Lidé, kteří chtějí jenom projíždět Slovinskem, mohou dokonce zastavit u benzínky, mohou si dát svačinu, nebo si dojít na toaletu, ale musí se prokázat cílem své cesty. Češi, kteří ve Slovinsku aktuálně jsou, mohou zůstat klidní. Až jim dovolená skončí, měli by být podle ministerstva zahraničí schopni bez obav odjet.

Celou reportáž s podrobnostmi o situaci, včetně živého vstupu z hranic se Slovinskem, si prohlédněte zde.

Rozhodnutí Slovinců není objektivní, tvrdí česká vláda

Pro české občany, kteří se už nachází na území Slovinska, se nic nemění. Česká vláda soudí, že rozhodnutí Slovinska není objektivní, protože kromě Karvinska je epidemiologická situace v Česku klidná. Česká diplomacie chce se slovinskou stranou řešit, zda by pro Čechy bylo možné absolvovat test až na slovinském území. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) má zatím od slovinské strany příslib, že až počet nově nakažených v Česku klesne za 14 dní pod deset na 100 000 obyvatel, Česko se na seznam bezpečných zemí vrátí.

Tagy: karanténa Slovinsko cestování Lotyšsko

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama