Slovinsko změnilo epidemiologické hodnocení Chorvatska, České republiky a Francie a vyjmulo je ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Tyto státy budou od sobotní půlnoci ve Slovinsku mezi zeměmi, jejichž občané budou muset do 14denní karantény, pokud se neprokážou negativním testem na COVID-19.
Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka se budou Češi se při cestě do Slovinska muset prokazovat potvrzením o zaplaceném ubytování a negativním testem na nemoc COVID-19. Při pouhém průjezdu dál do Chorvatska test nutný nebude.
Velvyslanec České republiky ve Slovinsku Juraj Chmiel v České televizi zdůraznil, že omezení se netýká těch, kteří se ve Slovinsku nezdrží déle než 12 hodin. Cesty Čechů do Chorvatska by tak neměly být ohroženy. „To je poměrně jednoduché dodržet, protože ty přejezdy jsou velice krátké,“ uvedl Chmiel.
O podmínkách vstupu českých občanů do Slovinska dnes budu mluvit se svým slovinským protějškem @AnzeLog. https://t.co/xYaqFteqe3
— Tomáš Petříček (@TPetricek) July 3, 2020
Loni do Slovinska přijelo více než 180 tisíc Čechů, kteří v zemi strávili přibližně 560 tisíc nocí. Mezi národnostmi jsou tak čeští turisté ve Slovinsku šestí v pořadí, v přímořských letoviscích jsou dokonce na čtvrtém místě. „Proto se také Česká republika dostala na seznam, protože má slovinská vláda obavu o zdraví svých občanů," podotkl velvyslanec.
Chorvatsko, Česko a Francie jsou nyní na Slovinsku jako méně bezpečné státy na takzvaném žlutém seznamu. Naopak Belgii a Nizozemsko Slovinci přeřadili na bezpečný, zelený seznam.
Důvod? Nárůst počtu nových případů koronaviru zejména v Chorvatsku
Jak informoval ve čtvrtek večer vládní mluvčí Jelko Kacin, budou muset lidé přijíždějící do Slovinska prokazovat místo svého pobytu nebo vlastnictví nemovitosti či lodě v prázdninové destinaci. Mluvčí také řekl, že příkaz ke karanténě se bude vydávat už na hranici.
Agentura STA píše, že zařazení zemí na žlutý seznam znamená, že většina jejich občanů přijíždějících do Slovinska musí do 14denní karantény. Nevztahuje se to na Slovince vracející se z těchto zemí ani na lidi, kteří se prokážou doklady o pobytu. Kacin řekl, že Chorvaté, kteří si dovolenou na Slovinsku naplánovali do soboty, ji budou moci dokončit bez karantény.
Kacin dále vysvětlil, že se vláda k přehodnocení rozhodla ve čtvrtek a že opatření začne platit od sobotní půlnoci. Důvodem je nárůst počtu nových případů koronaviru zejména v Chorvatsku. Na dotaz, co to pro Chorvaty znamená, odpověděl, že mohou do Slovinska přijet, pokud tam vlastní nemovitost nebo si objednali turistický pobyt.
Zatímco na takzvaný žlutý seznam „spadly“ také ČR a Francie, Belgii a Nizozemsko Slovinci přeřadili na bezpečný, zelený seznam.
Slovinci, kteří jsou nyní v Chorvatsku, se mají připravit na to, že na hranici budou muset říci, kde přesně byli a dokázat to například hotelovým účtem. Do karantény jít nemusí.
Epidemiologická situace ve Slovinsku se zhoršuje
Podle televize N1 není přírůstek nových nakažených v Chorvatsku jediným důvodem nových opatření Lublaně. Ukázalo se, že poměrně mnoho Slovinců nebo lidí s právem trvalého pobytu ve Slovinsku při návratu do Slovinska přes Chorvatsko nebo Maďarsko oznámilo, že byli právě v těchto zemích, zatímco ve skutečnosti pobývali v Srbsku či Bosně a Hercegovině, tedy v zemích, jež jsou na slovinském červeném seznamu stále nebezpečných států s vysokým počtem nakažených.
Chorvati byli prvním národem, který mohl cestovat do Slovinska bez omezení. Nyní hranice svých sousedů můžou překročit jen v případě, že mají dopředu zarezervované ubytování.
Epidemiologická situace ve Slovinsku se zhoršuje. Například ve středu měla země nejvíce nově nakažených od 16. dubna. Jinak je Slovinsko jednou ze zemí, která boj s pandemií zvládá ukázkově. V současné době se v zemi nakazilo „pouze“ 1 634 lidí, z toho aktivních případů čítá 139.
Seznam rizikových zemí rozšiřuje i Slovensko
Mapu rizikových zemí změnilo i Slovensko. V hledáčku našich sousedů ohledně bezpečnosti cestování se v pátek objevilo například Chorvatsko, kde se již na dovolené nachází stovky Čechů.
„Slovensko změnilo mapu rizikových zemí. Podle hlavního hygienika hrozí, že se do nich vrátí také Česko a Chorvatsko – to by znamenalo po návratu z nich povinnou karanténu. Premiér Matovič ale zatím vidí situaci v ČR jako stabilní,“ uvedla zpravodajka Českého rozhlasu na Slovensku Pavlína Nečásková.
Slovensko změnilo mapu rizikových zemí. Podle hlavního hygienika hrozí, že se do nich vrátí také Česko a Chorvatsko - to by znamenalo po návratu z nich povinnou karanténu. Premiér Matovič ale zatím vidí situaci v ČR jako stabilní. @iROZHLAScz @Radiozurnal1 @CRoPlus
— Pavlína Nečásková (@PavlnaNeskov) July 2, 2020