reklama

Hrůza, těhotná žena unikla jen o vlásek. Svědci popsali tragický výbuch v Koryčanech

Policisté celý den vyšetřují tragický výbuch v Koryčanech na Kroměřížsku. Prozkoumávají zbytky domu, kde ve středu zahynuli dva dobrovolní hasiči a čtyři lidé se zranili. Podle vyšetřovatelů došlo během rekonstrukce k narušení plynového potrubí. Co výbuchu předcházelo a jak se lidé zachovali, nyní popisují svědci z obce.

reklama

Středa, půl jedné odpoledne. Z narušeného potrubí uniká do domu plyn. Jeho majitel okamžitě uzavírá hlavní jistič a volá plynaře. Na místo během chvilky přijíždí nejbližší jednotka dobrovolných hasičů. Pár vteřin nato z domu vyšlehnou plameny a ozve se mohutný výbuch.

„Uslyšela jsem ránu a vyletěla. Bylo to hrozné,“ líčila žena. Daší uvedla, že zajela do domu, protože nevěděla, co bude následovat. Jiný svědek popsal, co se odehrálo těsně před výbuchem. „Kluci – hasiči, vyskákali z aut a chystali se na zásah. Projel jsem dozadu, asi dvacet metrů, a bouchlo to. Viděl jsem v zrcátku prach, a to bylo vše,“ sdělil.

Z rodinného domu zůstaly po explozi jen ruiny. Na pomoc se okamžitě začali sbíhat lidé z okolí. „Šli jsme odhrabávat cihly, protože jsme věděli, že tam dole někdo je. Je mi do pláče, přišli jsme o dva kamarády,“ popsala žena. Na místo dorazilo dalších 11 jednotek hasičů, sanitky a záchranářské vrtulníky z Brna a Ostravy.

Těhotnou ženu trosky minuly

Jednoho z hasičů záchranáři resuscitovali, dalšího hledal tým se speciálně cvičeným psem v sutinách. Ani jednomu ale už nedokázali pomoci. V době neštěstí se u domu pohybovala i těhotná žena, naštěstí byla na zahradě. Trosky z výbuchu ji minuly a nezranily. Skončila v nemocnici, ale jen na pozorování.

„Tento den se opravdu zapíše jako velmi černý, protože jsme ztratili dva kamarády, dva hasiče,“ sdělil generální ředitel HZS ČR Vladimír Vlček. Zranění utrpěli další dva hasiči a mladí majitelé domu. Hasiči i policisté pokračovali v práci i v noci. „Odklízeli suť a zabezpečovali místo události tak, aby bylo bezpečné pro čtvrteční vyšetřování,“ popsala mluvčí zlínských hasičů Lucie Javoříková.

Kriminalisté celý čtvrtek procházeli trosky zničeného domu, přivolaný statik prohlédl sousední budovy. Jejich obyvatelé se do svých domovů můžou vrátit, jejich statika je neporušená. Vyšetřovatelé budou na místě až do večerních hodin. Samotná příčina výbuchu bude známa až během několika týdnů, budou ještě potřeba znalecké posudky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Němečtí poslanci zvolili sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem
Německo

Němečtí poslanci zvolili sociálního demokrata Olafa Scholze novým kancléřem

Spolkový sněm dnes zvolil sociálního demokrata Olafa Scholze novým německým kancléřem. Hlas mu dalo 395 poslanců, což bylo více než potřebných 369 hlasů. Scholze od převzetí moci od své konzervativní předchůdkyně Angely Merkelové dělí jen několik formálních kroků. Ještě dopoledne jej prezident Frank-Walter Steinmeier jmenuje kancléřem, poté složí kancléřský slib a odpoledne v 15 hodin SEČ oficiálně převezme od Merkelové kancléřství.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama