reklama

Podezřelé z pádu lanovky v Itálii propustili. Šéf údržby zůstává v domácím vězení

V Itálii propustili z vazby tři muže, kteří jsou podezřelí ze zodpovědnosti za pád lanovky. Jeden z podezřelých je v domácím vězení, informovala v neděli agentura ANSA. Lanovka se zřítila o minulém víkendu na severu Itálie a při neštěstí zemřelo 14 lidí. Pětiletý chlapec zůstává vážně zraněn v nemocnici. Region Piemont, kde se tragédie stala, v neděli v poledne uctí památku obětí minutou ticha.

reklama

Začátkem týdne zadrželi v souvislosti s pádem lanovky majitele společnosti Ferrovie del Mottarone, která lanovku provozovala, a dva její zaměstnance. Všichni tři byli v sobotu propuštěni, ale jeden z nich – šéf údržby Gabriele Tadini – má nařízeno domácí vězení. Šéf podniku Luigi Nerini a provozní ředitel Enrico Perocchio jsou na svobodě, protože u nich podle úřadů nehrozí riziko útěku ani manipulace s důkazy. Podezřelí jsou ze zabití a neúmyslného způsobení hromadné nehody.

Příčina pádu lanovky zatím není objasněna, neštěstí by se ale zřejmě nestalo, kdy nebyla zanedbána údržba lanovky. Ta spadla, když se přetrhlo nosné lano.

Šéf údržby Tadini při výslechu přiznal, že jednu za záchranných brzd záměrně vyřadil z provozu vidlicí, protože brzda lanovku spontánně zastavovala. Muž se tak snažil provizorně vyřešit problém, kvůli němuž by byla nutná delší odstávka a znovu přerušen provoz obnovený koncem dubna po přestávce vynucené pandemií. Tadini při výslechu přiznal, že takto se problém s brzdou řešil vícekrát. Byl přesvědčen, že tím není ohrožen bezpečný chod lanovky.

Nejsem zločinec, říká podezřelý

„Nejsem zločinec, nikdy bych nedovolil, aby lanovkou někdo cestoval, kdybych měl podezření, že se to lano může přetrhnout,“ citovala Tadiniho místní média. Jeho advokát Marcello Perillo uvedl, že přetržení lana nesouvisí se zablokováním záchranné brzdy. Podle jedné z teorií vyšetřovatelů ale právě deaktivace brzdy mohla k přetržení lana přispět.

Některá místní média v pátek napsala, že vyšetřovatelé také prověřují, zda o provizorním řešení problému se záchrannou brzdou nevědělo více zaměstnanců.

Kabina lanovky s 15 cestujícími se zřítila minulou neděli v obci Stresa, která leží na břehu jezera Maggiore. Lanovka vede na vrch Mottarone, který je vyhledávaným výletním cílem kvůli vyhlídkám do okolí. Pád lanovky přežil jen pětiletý chlapec, který utrpěl četná zranění. Podle místních médii mu zřejmě zachránil život jeho otec, který má robustní postavu a při pádu ho chránil svým tělem.

Při nehodě zahynuli oba chlapcovi rodiče, jeho mladší bratr a dva jeho praprarodiče. Jejich těla byla převezena do Izraele, odkud rodina žijící v Itálii pocházela. Před několika dny chlapce lékaři začali probouzet z umělého spánku, byla u něj jeho teta, doktorka žijící rovněž v Itálii. Kromě izraelské rodiny zemřelo při nehodě osm Italů a muž íránského původu žijící v Itálii.

Tagy:
Itálie hora lanovka tragédie pád smrt uctění památky jezero Maggiore Mottarone

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama