reklama

Státní volební komise potvrdila znovuzvolení Andrzeje Dudy polským prezidentem

Polské prezidentské volby těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Znovuzvoleného prezidenta podporovala vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). V nedělních volbách získal 51,03 procenta hlasů, jeho protikandidát Trzaskowski 48,97. Účast u voleb dosáhla přes 68 procent. Výsledky už potvrdila i Státní volební komise.

reklama

Dudovo vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, které byl Duda dříve členem. Prezident mimo jiné vystupuje jako obránce tradičních hodnot, jako je rodina, a kritizuje sexuální menšiny.

Ani podle analytika Víta Dostála není novinkou, že je polská společnost takto rozdělená. „On ten politický spor mezi dvěma částmi Polska, zjednodušeně řečeno mezi tím konzervativnějším a liberálnějším proudem, není nic nového. Lze předpokládat, že bude nadále v dalších letech pokračovat,“ zhodnotil Dostál.

Dudovi už blahopřál k vítězství i premiér Andrej Babiš (ANO), který se těší na další spolupráci ve visegrádské čtyřce (V4) tvořené Českem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem. „Těším se na další spolupráci našich zemí v rámci visegrádské skupiny,“ napsal Babiš v polštině na Twitteru.

K tématu

„Báječné! Děkuji mnohokrát! Ať žije Polsko! Vyhrát volby s takovou účastí je neuvěřitelná zpráva. Jsem velmi dojatý. Děkuji z celého srdce všem svým krajanům,“ prohlásil Duda po zveřejnění předběžných výsledků.

Díky těsnému výsledku Trzaskowski věřil do poslední chvíle ve své vítězství. „To je jen začátek. Jsem přesvědčený, že zvítězíme. Na jedné straně byl celý státní aparát, propaganda. Měli naprosto všechno, spoustu peněz, manipulace. Ale my jsme měli občanskou společnost,“ řekl starosta Varšavy po zveřejnění předběžných výsledků.

Zástupci proevropské Občanské platformy, za niž se ve volbách o přízeň voličů ucházel Trzaskowski, řekli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování provázely. Podle analytiků se vzhledem k očekávanému těsnému výsledku obě strany mohou obrátit na nejvyšší soud, píše agentura Reuters.

Podle údajů z průzkumu agentury Ipsos byla účast voličů nejvyšší od pádu komunistického režimu v roce 1989. Ve druhém kole hlasovalo 68,9 procenta z téměř 30 milionů oprávněných voličů.

K tématu

Polský historik a publicista Mariusz Sorusz tvrdí, že za vysokou volební účastí stojí dlouhodobá nespokojenost lidí s aktuální politickou situací. „Hodně lidí říká, že Duda ani Trzaskowski nejsou vhodní kandidáti. Budou ale volit menší zlo,“ nastínil Sorusz.

Pro vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která Dudu podporuje, má setrvání jejího kandidáta v úřadu šéfa státu zásadní význam. V klíčové dolní komoře parlamentu má sice těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet proti návrhům zákonů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama