reklama

Státní volební komise potvrdila znovuzvolení Andrzeje Dudy polským prezidentem

Polské prezidentské volby těsně vyhrál stávající šéf státu Andrzej Duda. Znovuzvoleného prezidenta podporovala vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). V nedělních volbách získal 51,03 procenta hlasů, jeho protikandidát Trzaskowski 48,97. Účast u voleb dosáhla přes 68 procent. Výsledky už potvrdila i Státní volební komise.

reklama

Dudovo vítězství znamená potvrzení mocenských pozic vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, které byl Duda dříve členem. Prezident mimo jiné vystupuje jako obránce tradičních hodnot, jako je rodina, a kritizuje sexuální menšiny.

Ani podle analytika Víta Dostála není novinkou, že je polská společnost takto rozdělená. „On ten politický spor mezi dvěma částmi Polska, zjednodušeně řečeno mezi tím konzervativnějším a liberálnějším proudem, není nic nového. Lze předpokládat, že bude nadále v dalších letech pokračovat,“ zhodnotil Dostál.

Dudovi už blahopřál k vítězství i premiér Andrej Babiš (ANO), který se těší na další spolupráci ve visegrádské čtyřce (V4) tvořené Českem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem. „Těším se na další spolupráci našich zemí v rámci visegrádské skupiny,“ napsal Babiš v polštině na Twitteru.

„Báječné! Děkuji mnohokrát! Ať žije Polsko! Vyhrát volby s takovou účastí je neuvěřitelná zpráva. Jsem velmi dojatý. Děkuji z celého srdce všem svým krajanům,“ prohlásil Duda po zveřejnění předběžných výsledků.

Díky těsnému výsledku Trzaskowski věřil do poslední chvíle ve své vítězství. „To je jen začátek. Jsem přesvědčený, že zvítězíme. Na jedné straně byl celý státní aparát, propaganda. Měli naprosto všechno, spoustu peněz, manipulace. Ale my jsme měli občanskou společnost,“ řekl starosta Varšavy po zveřejnění předběžných výsledků.

Zástupci proevropské Občanské platformy, za niž se ve volbách o přízeň voličů ucházel Trzaskowski, řekli, že shromažďují informace o problémech, které hlasování provázely. Podle analytiků se vzhledem k očekávanému těsnému výsledku obě strany mohou obrátit na nejvyšší soud, píše agentura Reuters.

Podle údajů z průzkumu agentury Ipsos byla účast voličů nejvyšší od pádu komunistického režimu v roce 1989. Ve druhém kole hlasovalo 68,9 procenta z téměř 30 milionů oprávněných voličů.

Polský historik a publicista Mariusz Sorusz tvrdí, že za vysokou volební účastí stojí dlouhodobá nespokojenost lidí s aktuální politickou situací. „Hodně lidí říká, že Duda ani Trzaskowski nejsou vhodní kandidáti. Budou ale volit menší zlo,“ nastínil Sorusz.

Pro vládnoucí konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), která Dudu podporuje, má setrvání jejího kandidáta v úřadu šéfa státu zásadní význam. V klíčové dolní komoře parlamentu má sice těsnou většinu, ale ta by nestačila k přehlasování případných prezidentových vet proti návrhům zákonů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama