Promyšlená vražda: Rusové cílili na ložnici. Jeden z nejbohatších Ukrajinců měl klíčovou roli

Obětí války na Ukrajině se v neděli stal i ukrajinský miliardář Oleksij Vadaturskyj. Jeden z nejbohatších Ukrajinců společně s manželkou nepřežil ruské ostřelování Mykolajiva, kde žil. Podle představitelů Ukrajiny ovšem smrt Vadaturského, který patřil mezi největší obchodníky s obilím, nebyla náhodou. Rusové ho měli označit za jeden ze svých důležitých cílů.

S prohlášením, že Vadaturskyj nebyl jen náhodnou obětí ruské artilerie, přišel poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak. Podle něj je důkazem zasažené místo. Ruská raketa totiž zasáhla přímo ložnici Vadaturského domu. Právě zde společně s manželkou právě spal.

„Nebyla to náhoda, ale dobře promyšlená a zorganizovaná vražda,“ uvedl Podoljak. Že byl Vadaturskyj údajným ruským cílem, Podoljak dále naznačuje slovy, že byl klíčovou postavou ukrajinského zemědělství. „Vadaturskyj byl jedním z největších farmářů v zemi, klíčovou osobností regionu a velkým zaměstnavatelem,“ dodává poradce ukrajinského prezidenta.

Podobně hovoří i šéfka oblastní rady v Mykolajivu Anna Zamazejevová. Podle ní Rusové útok na podnikatele plánovali i proto, že měl s manželkou v plánu odjet do Turecka. „Věřím, že jeho smrt má co dočinění s krizí, kterou se Rusko snaží způsobit ve světě,“ uvedla Zamazejevová s tím, že smrt Vadaturského mohla být cílená.

Zelenskyj: Lidé jako Vadaturskyj zabezpečili zemědělství

Faktem je, že Vadaturskyj byl velmi výraznou postavou ukrajinského zemědělství. Vlastnil společnost Nibulon, která se zabývá exportem zemědělských plodin. Právě jejich vývoz z Ukrajiny je téma, které se řeší posledních několik týdnů. Bez obilnin totiž ve světě hrozí hladomor.

Ukrajinský prezident Zelenskyj smrt Vadaturského označil za velkou ztrátu pro Ukrajinu. „Právě tito lidé a společnosti na jihu Ukrajiny nám garantují potravinovou bezpečnost na světovém poli,“ prohlásil na adresu zabitého miliardáře.

Starosta Mykolajiva Oleksandr Senkevyč uvedl, že šlo doposud o nejsilnější ostřelování města od začátku invaze. Dodal, že dům Vadaturského byl zasažen hned několikrát společně s místním hotelem, sportovním komplexem či dvěma školami.

Vadaturskyj byl magazínem Forbes hodnocen jako 24. nejbohatší člověk na Ukrajině. Během svého života obdržel státní vyznamenání Hrdina Ukrajiny.

Tagy:
válka smrt Turecko zemědělství Ukrajina Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj dělostřelectvo Mykolajiv ostřelování ruská invaze na Ukrajinu Mychajlo Podoljak

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?
Domácí

PŘEHLEDNĚ: V kanceláři 18 °C, u pokladny o dva méně. Jakou teplotu můžete mít v práci vy?

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Strakova akademie o tom informovala na svém webu. Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení
Ukrajina

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:57

VIDEO: Na východě Ukrajiny pokračují tvrdé boje

13:31

Důsledky ruského ostřelování: V Doněcké oblasti zahynulo pět lidí

13:03

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

12:29

Z Ruska uprchla pětinásobná olympijská vítězka Davydovová

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Kamara čelí rasismu, další díl. Urazit ho měl Černohorec, věc už vzala do rukou UEFA

Spojení „fucking monkey“, které loni měl vypustit z úst bývalý fotbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela, se postaralo o humbuk na pořádně dlouhou dobu. Příjemcem údajné (ne)slavné urážky byl záložník glasgowských Rangers Glen Kamara. Ve spolupráci s houževnatým právníkem Aamerem Anwarem se postaral o to, aby byl český reprezentant potrestán. UEFA teď znovu vyšetřuje možné rasistické chování, jehož terčem byl opět Fin se sierraleonskými kořeny.

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

Hurikán Ian zesílil a po zpustošení Kuby se žene na Floridu. Statisíce lidí prchají z domovů

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Živel na cestě k a americkému pobřeží zesílil a aktuálně spadá na škále intenzity do čtvrté z pěti kategorií. Provází ho vítr o rychlosti 225 km/h. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Domácí zpravodajství

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nových případů covidu je o tisíc více než před týdnem, rostou i počty hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý přibylo 4 212 nově potvrzených případů, zhruba o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1 724 podezření na opakovanou nákazu. Nemocniční péči vyžaduje přes 1 300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.