Podvody v automobilové inzerci: Prodávající často uvádí výbavu, kterou auta nemají

Stočené kilometry nebo zamlčené nehody jsou klasickou hrozbou při koupi ojetého auta. Nejeden z nás si v takové situaci přivolá na pomoc mechanika, který se na auto pořádně podívá. V nastalé euforii z toho, že po technické stránce vypadá vše dobře, někdy zapomeneme na úplně jinou stránku auta. Jeho výbavu.

Rčení „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“ sedí jako ulité na různé nepoctivé prodejce ojetých automobilů. „Kromě inzerování automobilů, které ve skutečnosti neexistují a slouží jenom jako návnada, a zatajování informací o skutečném technickém stavu, se v rámci technické kontroly CarAudit nejvíce setkáváme právě s nepravdivě uváděnou výbavou,” říká Jan Skála, ředitel nákupu a logistiky internetového tržiště Carvago.

Druhá sada kol

Až v 10 procentech případů prodejce k autu nenabízí druhou sadu kol tak, jak píše v inzerátu. A někdy je chyba i na straně kupujícího. Pokud se rozhodujete pro koupi ojetého auta a v inzerátu jsou zmiňována i další kola, rozhodně se na ně zeptejte. Někdy se totiž stane, že i když jsou tam uvedeny, prodejce je záměrně nenabídne a čeká, zda na koupi přistoupíte i bez nich.

Zatmavená okna

Praktická pomůcka proti ostrému slunci se neprávem objevila v inzerátu až ve 12 procentech zkoumaných případů. Carvago však informuje, že nemusí jít nutně o úmysl. Ne všechny inzertní stránky nabízejí při vytváření inzerátu možnost zakliknout tónovaná skla. Mnozí prodejci tedy zakliknou rolety. O to větší je však zklamání, když je někdo opravdu očekává.

Bezklíčové odemykání

Odemknout auto bez nutnosti mačkat dálkové ovládání na klíči je dnes velmi žádaným prvkem výbavy. Falešně se však udávalo v 15 procentech případů. Možností ověřit si dostupnost této funkce na dálku je však pramálo. Proto na to určitě nesmíte zapomenout při obhlídce.

Tempomat

Ačkoliv je dnes tempomat u nových aut víceméně samozřejmostí a adaptivní tempomat už také není jen devizou luxusních modelů, na trhu s ojetými vozy se stále najde spousta aut bez nich. V 15 procentech zkoumaných případů technici odhalili, že tempomat se na palubě nenacházel, i když byl inzerován. Jeho přítomnost lze zpravidla odhalit už na základě fotografií, kdy jde příslušné zařízení snadno identifikovat pomocí páček pod volantem, tlačítky přímo na něm nebo v jeho okolí. Nezapomeňte si však ověřit, jestli opravdu funguje.

Elektricky nastavitelná sedadla

Tento komfortní prvek výbavy falešně udává každý pátý (což dělá až 20 procent) inzerát. Technici z Carvago upozorňují, že pokud prodejce skutečně nabízí auto s elektrickými sedadly, pravděpodobně je také vyfotografuje. Pokud tedy v inzerátu nevidíte fotku ovladačů, vyžádejte si ji v rámci komunikace. Jinak buďte obezřetní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

21:26

Porošenko zakoupil jedenáct obrněných vozidel

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.