Podzimní vlna covidu je nevyhnutelná, varuje Válek. Od kdy se bude očkovat čtvrtou dávkou?

Češi se musí připravit na další podzimní vlnu covidu, upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jeho rezort proto připravuje strategii dalšího očkování a možných opatření, která by mohla začít platit. Ministr zároveň doufá, že bude také na podzim stále převládat méně závažnější varianta omikron. Válek však předpokládá, že v budoucnu můžeme očekávat znovu také závažnější mutace covidu, proto bude podle něj nutné se pravidelně nechat přeočkovat.

Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezónní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou silnější protilátky. Chápe však, že především mladší lidé potřebují třetí dávku očkování kvůli cestování do některých zemí.

Oproti tomu rizikoví pacienti by měli na dávku zajít na přelomu léta a podzimu, aby hladina protilátek začala stoupat koncem října a klesat až v únoru. „Na podzim nás zase čeká vlna a jakýkoliv rizikový pacient, pokud se nenechá naočkovat, tak riskuje obrovským způsobem, že ohrožuje svůj život,“ vysvětlil Válek na páteční tiskové konferenci.

Očkovat se zřejmě bude potřeba každoročně. „Museli jsme změnit schéma. Už nelze tvrdit, že po další dávce budeme mít vyhráno. Je zřejmé, že pokud virus nezmizí – a nevypadá, že by mizel, tak každý podzim se budeme muset očkovat. Jednou ten virus bude agresivnější, jindy bude méně závažnější. Ale dokud tady bude, bude to nejzávažnější respirační nemoc,“ sdělil Válek novinářům.

Delta by bez očkování napáchala zlo

Podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška je potřeba, aby další očkování zvážili především senioři. „Český národ hlasoval pro vakcinaci. Naprostá většina z nás se nechala naočkovat. Seniorní kategorie 70+ obyvatel se nechala proočkovat přes 90 procent. To je podle mě maximum dosažitelného. Tito lidé se chtějí nechat očkovat i další dávkou před podzimní vlnou, která určitě přijde,“ řekl. Doplnil, že pokud by Česko vloni na podzim zasáhla varianta delta bez proočkované populace, následky by byly tragické.

Válek očekává, že na podzim bude nadále převládat relativně bezpečná varianta omikron. „Musíme doufat, že nepřijde další alfa či delta. Podzimní vlna bude a jiný způsob, jak se ochránit než očkování, neexistuje,“ doplnil ministr.

Jaká budou opatření

Stát v souvislosti s podzimní vlnou zřejmě nebude chtít zavádět příliš plošná opatření, ale spíše pouze cílená. „Omikron je virus, který nejde zastavit, nejde utrasovat. Projde populací Evropy a naší ochranou bude očkování,“ sdělil například Dušek.

Podobné to bude také s nošením roušek. Pokud se situace zhorší, je možné, že se vrátí například do MHD, naznačil Válek. „Souhlasím s tím, že plošné nošení roušek není úplně racionální. Na druhou stranu se jasně ukázalo, že jsme tady dva roky neměli infekce horních dýchacích cest. To, že rouška má efekt, je naprosto zřejmé,“ doplnil ministr.

Ačkoliv počet pozitivně testovaných tento týden ani jednou nepřesáhl tisícovku, množství viru ve společnosti je i nadále vysoké, což dokazují analýzy odpadních vod. „Oficiální data nejsou ničím jiným než počty potvrzených testů. Nevíme přesně, kolik nakažených v populaci je. Je to velké varování, co přijde na podzim. Podzimní vlna může přijít hodně prudce,“ doplnil Dušek.

Tagy:
Evropa podzim očkování virus TOP 09 Vlastimil Válek Ladislav Dušek Česko COVID-19 varianta Omikron viru SARS-CoV-2 Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Hlavní zprávy

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:30

Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze

10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.