reklama

Pohlreich: Hlavně zůstat zdraví a nepos*at se z toho. Tentokrát je to opravdu na dřeň

Model inspirovaný bavorským řešením má v sobě řadu paradoxů. S trochou nadsázky by se dalo říct, že nenaočkovaný člověk se od pondělí do restaurace nedostane – pokud tedy není číšník, kuchař nebo výčepní. Na zaměstnance se totiž pravidla takzvaného bavorského modelu nevztahují. „Předvídat se nedá vůbec nic, tentokrát je to opravdu na dřeň,“ okomentoval situaci Zdeněk Pohlreich.

reklama

Vláda v demisi rozhodla o zpřísnění protikoronavirových opatření, přičemž se inspirovala bavorským modelem. Od pondělí budou moct do služeb, na hromadné akce nebo do restaurací už jen lidé očkovaní nebo ti, kteří během posledních 180 dnů prodělali koronavirus. Jako covidové certifikáty se přestanou uznávat samotesty, antigenní i PCR testy.

Pokud jste však zaměstnancem, opatření jako takové, se na vás nevztahuje. „Něco jiného je, když je tam návštěvník dané služby a něco jiného, když je to zaměstnanec, který se tou prací živí,“ okomentoval nová pravidla ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Přestože nenaočkovaný personál nepředstavuje problém pro mnohé majitele restaurací. Většina zaměstnanců ve službách se pro něj už rozhodla sama. „Z 99 procent jsme naočkovaní,“ řekl provozní restaurace Jiří Kucký.

K situaci se vyjádřil také šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. „Vypadá to, že si zopakujeme loňský rok,“ uvedl. „Předvídat se nedá vůbec nic, tentokrát je to opravdu na dřeň. Zůstávám však optimistou a myslím si, že už je tolik lidí očkovaných, že by ten průšvih nemusel být tak velký jako loni,“ doplnil.

Hovořit o zdražování v podnicích je podle něj zatím předčasné. „Myslím, že teď to není vůbec o cenách, ale o tom přežití a aby to majitelé hospod a restaucí byli schopni ukormidlovat. Hlavní je zůstat zdraví a nepos*at se z toho,“ uzavřel lakonicky Pohlreich.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama