CO ČECH, TO POLITIK! - 18.11. v 18:00
Bavorský model protikoronavirových opatření a uznávání protilátek se stal předmětem hádky v pořadu Co Čech, to politik. Proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík označil chystané restrikce za „totální hovadinu“ a „ideologii covidismu“, kterou přirovnal k nacismu. Na jeho slova reagovali hlavní ekonom Petr Bartoň i spisovatel Ondřej Neff, který Ševčíka obvinil z demagogie.
Vláda v demisi ve čtvrtek odsouhlasila nová opatření, které se do určité míry inspirovaly bavorským modelem restrikcí. Mezi pravidly, které budou platit od následujícího pondělí, je například konec uznávání provedených negativních testů pro vstup do restauračních podniků a využívání některých služeb.
PŘEHLEDNĚ: Bavorský model není jen o testech. Co vše se s jeho zavedením změní?
Vláda v demisi rozhodla o zpřísnění protikoronavirových opatření, přičemž se inspirovala bavorským modelem. Nová pravidla by měla platit od pondělí a nebudou se týkat jen konce uznávání testů na hromadných akcích nebo v restauracích. Co vše už schválila vláda a co je dále součástí bavorského modelu?
Spisovatel Ondřej Neff vnímá tento krok jako nátlak na lidi, aby se nechali očkovat, pokud tak ještě neučinili. „Ale že by to pomohlo situaci a zabránilo jí? Kdyby se všichni nechali očkovat, imunita naskočí až za nějakou dobu a čísla půjdou stále nahoru,“ konstatoval v pořadu Co Čech, to politik.
O něco ráznější slova volil ekonom Ševčík. „Je to totální hovadina. Musím to říct takhle lidově. Je to útok na individuální svobodu. Víme, že očkovaní leží v nemocnicích skoro ve stejném počtu jako neočkovaní,“ uvedl ve vysílání.
Podle veřejných dat je přitom poměr neočkovaných pacientů v nemocničních zařízeních o poznání vyšší než u očkovaných, a to především na jednotkách intenzivní péče. Podle Ševčíka ale rozdíl není příliš velký. Posléze se opřel do chystaných vládních opatřeních, kterými se kabinet inspiroval u západních sousedů.
„Brát si příklad z nějakých modelů z Německa nebo Rakouska, tak se vraťme do historie. Němci nám přinesli marxismus, nacismus a rozpoutali dvě světové války,“ vyjmenoval jako příklad Ševčík.
Na tuto analogii zareagoval Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland. „Bavorský model nemá nic společného s němectvím. Byla to inspirace ve smyslu, že jsme se podívali, kde a co zkoušejí. Vláda nemá asi motivaci vymýšlet něco zásadnějšího, pokud odchází. Co je na tom německého? To, že to dělají v Bavorsku, které je v Německu, z toho nedělá německou věc,“ řekl na CNN Prima NEWS.
Ekonom Miroslav Ševčík a spisovatel Ondřej Neff Zdroj: CNN Prima NEWS
Ševčík si ale nadále stál za svým tvrzením. „Je to německá věc. Vymysleli to v Německu a v Rakousku, používají to stejně jako nacistické ideologie. Je to ideologie covidismu, útok na přerozdělování bohatství a soukromé vlastnictví,“ pokračoval proděkan. Pochvaloval si naopak přístup zdravotnického experta Ondřeje Dostála. „Byť je z neomarxistických Pirátů, tak kdyby všichni byli chytří jako on, mohli by to někam dotáhnout,“ doplnil v diskuzi.
Přirovnání pandemické situaci k nacismu se Neffovi nelíbilo. „Mluvit o tom jako o ideologii je podle mě naprostý nesmysl. Je to medicinální záležitost. Že očkování pomáhá proti koronaviru, to je mimo jakoukoliv diskuzi,“ sepsul Ševčíka.
„Jakmile se cokoliv vyskytne, tak je kolem toho osm právníků, kteří to zpochybní a udělají z toho šaškárnu jako pan Ševčík. Je tu pekelně nakažlivá záležitost, nikdo zřejmě neví, co s tím. Vakcína funguje, ale s limity. S tím se musíme smířit. Výrazně se ale (díky očkování) zvýší pravděpodobnost, že koronavirus nechytí,“ rozvedl svůj pohled spisovatel.
Je to demagogie, reagoval Neff na Ševčíka
Posléze se se Ševčíkem pohádal i na konto uznávání protilátek po prodělání nemoci COVID-19. Ekonom o nich prohlásil, že jsou až 13krát účinnější.
„To, co říkáte, je demagogie. Víte, proč se brání uznávání protilátek? Protože by se lidi nechtěli nechat očkovat. Zahltili by laboratoře, že chtějí papír místo toho, že by si nechali stříknout vakcínu,“ pokračoval Neff v pořadu Co Čech, to politik. Kvůli způsobu, jak spoluobčané přemýšlí, si nemyslí, že by prošlo třeba povinné očkování.
„Každý je chytrý až na půdu, má milion argumentů a argumentuje ideologií, nacisty a že Němci vymysleli marxismus. V tomto státě by to nemohlo projít. Máme mentalitu kafralů a remcalů,“ podotkl Neff, který Ševčíka označil za „vtipného člověka“.
Podle Bartoně mohou být Češi prozatím rádi, že vláda nesáhla po přísnějším rakouském modelu, který byl rovněž na stole. Kdyby končící kabinet ovšem chtěl opravdu zabránit infekcím, tak by se mělo více testovat – průkaz očkování jako takový za něj nestačí. „Co se bavorského modelu týče, můžeme být aspoň zatím vděční, byť nevím, jak to bude od pondělka, že ještě nebyl zaveden rakouský model,“ dodal na CNN Prima NEWS.