reklama

BLOG: Pojďte zachraňovat zvířata, vyděláte majlant úplně bez práce!

„Majitelka té neziskové organizace nepracuje a živí ji vlastně jenom tenhleten šmejdí byznys.“ Takhle se vyjádřila pro Seznam Zprávy redaktorka České televize o předsedkyni jednoho z nejlépe fungujících spolků na pomoc týraným a hendikepovaným zvířatům v ČR, který nám za poslední roky mnohokrát pomohl s péčí o vážně nemocné zvíře.

reklama

„Majitelka té neziskové organizace nepracuje a živí ji vlastně jenom tenhleten šmejdí byznys.“ Takhle se vyjádřila pro Seznam Zprávy infiltrátorka pořadu České televize o předsedkyni jednoho z nejlépe fungujících spolků na pomoc týraným a hendikepovaným zvířatům v ČR, který nám za poslední roky mnohokrát pomohl s péčí o vážně nemocné zvíře.

S Držkou jsme se zúčastnili několika demonstrací na podporu nezávislosti České televize. Občanská společnost a nezávislá média přeci mají držet při sobě, žejo, a navzájem se respektovat. My svou roli splnili. Autorky „dokumentu" z dílny České televize jako kdyby nám na oplátku vzkazovaly: „Milí občané, pokud si dovolíte pracovat v neziskovce, vlastně vůbec nepracujete a jste akorát šmejdi, co si z toho udělali byznys." Že byste podobné výroky čekali od zástupců jisté nahnědlé strany nebo již bývalého poslance za ČSSD (který se do té nahnědlé strany vstoupit chystá)? Jo, já taky.

Vedení neziskovky a péče o nemocná zvířata je přece brnkačka

Ani jedna z dam si zřejmě neobtěžovala zjistit, natož se přímo zeptat, co práce v takové neziskovce pomáhající zvířatům vlastně obnáší. Tak si to pojďme shrnout: příjmy zvířat, papírování příjmu zvířete, koordinace při jeho přesunu do azylu nebo dočasné péče. Zajištění veteriny, tedy objednání a jeho fyzický převoz na vyšetření. Podávání léků, rehabilitace po případné operaci, kontroly. Do toho samozřejmě běžná péče: kolotoč krmení, venčení, úklidu, nějaké té práce na socializaci a výchově, která je u většiny zvířat s blbou minulostí potřeba. Vynásobte si to vše počtem zvířat.

Nakupování potřebného vybavení a krmiv, hrazení veteriny. Aby bylo z čeho to všechno platit: provoz sociálních sítí a webu, fotografování a natáčení zvířete, informování o dění ve vaší neziskovce, komunikace s dárci, vystavování potvrzení o darech pro účely odečtu ze základu daně. Když už je zvíře dáno dokupy, přichází jeho inzerce. Telefonování a emailování se zájemci. Návštěvy, domlouvání adopce, podpis smlouvy a pápá zvíře. Tím to ale nekončí. Nad rámec toho je tu všudypřítomné papírování, vedení evidencí zvířat, vedení účetnictví, sledování změn legislativy a tak dále.

Suma sumárum, podle tvůrkyň „dokumentu" České televize prostě nepracujete. A že si dokonce dovolujete vyplácet za tu nepráci mzdu, platit daně a všechno si pro náš vstřícný a štíhlý stát pečlivě papírovat, to vás neomlouvá.

Když něco nevím, tak se co? Zeptám!

Máme tu bezva citaci číslo dvě: „Čistě terminologicky to nejsou útulky (pobočky organizace zmíněné v „dokumentu", pozn. red.). Útulek zřizuje město, má své zákonné podmínky. A podléhá nějaké legislativě, nějakým pravidlům, tohle jsou spolky.“ Ano, obě dámy se buď vůbec nikoho neptaly na to, co je to útulek a co je to spolek. Anebo se zeptaly někoho, kdo jim to vysvětlil blbě.

Jak je to doopravdy? Spolek může a velmi často je zároveň útulkem. Tedy je jakožto útulek registrován Státní veterinární správou ČR, podléhá pravidelné kontrole, musí vést evidence zvířat, dodržovat karanténu a mnoho dalších povinností. Je totiž úplně šumafuk, jestli je zřizovatelem útulku obec, zapsaný spolek, obecně prospěšná společnost nebo jiný právní subjekt. Zákonné podmínky musíte splňovat úplně stejné. Vidíte, a ani to nebolelo.

Prověřujte si, komu posíláte peníze

Osobně posílám pravidelné příspěvky několika neziskovým organizacím, nejen z oblasti záchrany zvířat. Důvěřuji jim, protože dlouhodobě sleduji jejich práci, osobně se potkávám s jejich zástupci, dívám se, jak s mými penězi nakládají. A když mi něco není jasné, zvednu telefon, zavolám, zeptám se. Nebo zvednu zadek, přijedu: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat…. Děkuji.“ Všem dárcům doporučuji dělat totéž a nenaletíte. Všem novinářům, kteří nedávali na studiu žurnalistiky pozor, doporučuji totéž.

P. S.: Tím spolkem, kde zvládají nepracovat a u toho úspěšně zachraňovat stovky zvířat, je Pet Heroes, z. s. Najděte si je na webu nebo na facebooku. Spojte se s nimi, zajeďte se podívat, jak fungují, nebojte se zeptat. A pokud je vám blízká jejich filozofie, že i hendikepované zvíře má dostat šanci na plnohodnotný život, podpořte je v jejich činnosti.

Holky, díky za to, co děláte!

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama