BLOG: Pojďte zachraňovat zvířata, vyděláte majlant úplně bez práce!

„Majitelka té neziskové organizace nepracuje a živí ji vlastně jenom tenhleten šmejdí byznys.“ Takhle se vyjádřila pro Seznam Zprávy redaktorka České televize o předsedkyni jednoho z nejlépe fungujících spolků na pomoc týraným a hendikepovaným zvířatům v ČR, který nám za poslední roky mnohokrát pomohl s péčí o vážně nemocné zvíře.

„Majitelka té neziskové organizace nepracuje a živí ji vlastně jenom tenhleten šmejdí byznys.“ Takhle se vyjádřila pro Seznam Zprávy infiltrátorka pořadu České televize o předsedkyni jednoho z nejlépe fungujících spolků na pomoc týraným a hendikepovaným zvířatům v ČR, který nám za poslední roky mnohokrát pomohl s péčí o vážně nemocné zvíře.

S Držkou jsme se zúčastnili několika demonstrací na podporu nezávislosti České televize. Občanská společnost a nezávislá média přeci mají držet při sobě, žejo, a navzájem se respektovat. My svou roli splnili. Autorky „dokumentu" z dílny České televize jako kdyby nám na oplátku vzkazovaly: „Milí občané, pokud si dovolíte pracovat v neziskovce, vlastně vůbec nepracujete a jste akorát šmejdi, co si z toho udělali byznys." Že byste podobné výroky čekali od zástupců jisté nahnědlé strany nebo již bývalého poslance za ČSSD (který se do té nahnědlé strany vstoupit chystá)? Jo, já taky.

Vedení neziskovky a péče o nemocná zvířata je přece brnkačka

Ani jedna z dam si zřejmě neobtěžovala zjistit, natož se přímo zeptat, co práce v takové neziskovce pomáhající zvířatům vlastně obnáší. Tak si to pojďme shrnout: příjmy zvířat, papírování příjmu zvířete, koordinace při jeho přesunu do azylu nebo dočasné péče. Zajištění veteriny, tedy objednání a jeho fyzický převoz na vyšetření. Podávání léků, rehabilitace po případné operaci, kontroly. Do toho samozřejmě běžná péče: kolotoč krmení, venčení, úklidu, nějaké té práce na socializaci a výchově, která je u většiny zvířat s blbou minulostí potřeba. Vynásobte si to vše počtem zvířat.

Nakupování potřebného vybavení a krmiv, hrazení veteriny. Aby bylo z čeho to všechno platit: provoz sociálních sítí a webu, fotografování a natáčení zvířete, informování o dění ve vaší neziskovce, komunikace s dárci, vystavování potvrzení o darech pro účely odečtu ze základu daně. Když už je zvíře dáno dokupy, přichází jeho inzerce. Telefonování a emailování se zájemci. Návštěvy, domlouvání adopce, podpis smlouvy a pápá zvíře. Tím to ale nekončí. Nad rámec toho je tu všudypřítomné papírování, vedení evidencí zvířat, vedení účetnictví, sledování změn legislativy a tak dále.

Suma sumárum, podle tvůrkyň „dokumentu" České televize prostě nepracujete. A že si dokonce dovolujete vyplácet za tu nepráci mzdu, platit daně a všechno si pro náš vstřícný a štíhlý stát pečlivě papírovat, to vás neomlouvá.

Když něco nevím, tak se co? Zeptám!

Máme tu bezva citaci číslo dvě: „Čistě terminologicky to nejsou útulky (pobočky organizace zmíněné v „dokumentu", pozn. red.). Útulek zřizuje město, má své zákonné podmínky. A podléhá nějaké legislativě, nějakým pravidlům, tohle jsou spolky.“ Ano, obě dámy se buď vůbec nikoho neptaly na to, co je to útulek a co je to spolek. Anebo se zeptaly někoho, kdo jim to vysvětlil blbě.

Jak je to doopravdy? Spolek může a velmi často je zároveň útulkem. Tedy je jakožto útulek registrován Státní veterinární správou ČR, podléhá pravidelné kontrole, musí vést evidence zvířat, dodržovat karanténu a mnoho dalších povinností. Je totiž úplně šumafuk, jestli je zřizovatelem útulku obec, zapsaný spolek, obecně prospěšná společnost nebo jiný právní subjekt. Zákonné podmínky musíte splňovat úplně stejné. Vidíte, a ani to nebolelo.

Prověřujte si, komu posíláte peníze

Osobně posílám pravidelné příspěvky několika neziskovým organizacím, nejen z oblasti záchrany zvířat. Důvěřuji jim, protože dlouhodobě sleduji jejich práci, osobně se potkávám s jejich zástupci, dívám se, jak s mými penězi nakládají. A když mi něco není jasné, zvednu telefon, zavolám, zeptám se. Nebo zvednu zadek, přijedu: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat…. Děkuji.“ Všem dárcům doporučuji dělat totéž a nenaletíte. Všem novinářům, kteří nedávali na studiu žurnalistiky pozor, doporučuji totéž.

P. S.: Tím spolkem, kde zvládají nepracovat a u toho úspěšně zachraňovat stovky zvířat, je Pet Heroes, z. s. Najděte si je na webu nebo na facebooku. Spojte se s nimi, zajeďte se podívat, jak fungují, nebojte se zeptat. A pokud je vám blízká jejich filozofie, že i hendikepované zvíře má dostat šanci na plnohodnotný život, podpořte je v jejich činnosti.

Holky, díky za to, co děláte!

Tagy: