Policie zatkla ruského diplomata při nelegálním nákupu munice, zjistil Český rozhlas

Policie zatkla v červnu v Říčanech ruského diplomata, který podle kriminalistů v Česku nakupoval nelegálně náboje do odstřelovacích pušek a další munici. Uvedl to dnes web iRozhlas.cz s odvoláním na čtyři zdroje z nejvyšších pater českých tajných služeb, dalších bezpečnostních složek a diplomacie.

Zatčeným byl zaměstnanec ruské ambasády v Praze z vojenské sekce. Kvůli diplomatické imunitě byl muž propuštěn na svobodu, ihned po propuštění odcestoval do Ruska, píše web. „Pracoval ve vojenské sekci ambasády. Nebyl to přímo voják, ale civilní zaměstnanec. Nabízí se samozřejmě možnost, že pod diplomatickým krytím mohl pracovat pro některou z ruských tajných služeb, například vojenskou rozvědku GRU, ale pro toto tvrzení české úřady jasné důkazy nemají, byť s tím počítají,“ uvedl pro CCN Prima NEWS autor článku Jakub Troníček

Na co přesně byly určeny finské náboje Lapua do odstřelovacích pušek, které ruský diplomat nakupoval na říčanském parkovišti, není jasné. „Rusko má sice dostatek munice, ale není ji jednoduché dostat do schengenského prostoru. A jakmile ji zde máte, můžete s ní celkem volně cestovat. Tohle je klíčové. České úřady pracují s verzí, že náboje měly skončit buď v rukou ruského podsvětí, které operuje po Evropě, nebo přímo u speciálních jednotek tajných služeb,“ řekl Troníček s tím, že v poslední době měla Moskva stát za několika vraždami či pokusy o ně, nejznámější je případ Sergeje Skripala. „Jeden z našich zdrojů k tomu poznamenal: ‚Na koroptve to jistě nekupoval,‘“ dodal Troníček.

Není ani známe přesné množství munice, kterou chtěl člověk z ruské ambasády pořídit. „U odstřelovacích pušek k provedení úspěšné operace nepotřebujete munice zas až tolik, jedna krabička je dost. A v tomto případě bylo těch krabiček mnohem více, desítky, možná stovky nábojů,“ zdůraznil Troníček.

Ruská ambasáda v Praze na dotazy Radiožurnálu zaslané e-mailem na oficiální adresu velvyslanectví nereagovala. Podle zdrojů webu z diplomatických kruhů přitom ruská strana v tomto případě proti postupu českých orgánů nijak neprotestovala a stáhla zadrženého muže v naprosté tichosti. Mimo jiné tím předešla oficiálnímu vyhoštění, píše web.

Ministr zahraničních věcí za ČSSD Tomáš Petříček se k aféře podrobněji nevyjádřil, zároveň ji ale nepopřel. „Nemohu tuto záležitost komentovat, jedná se o věc policie a jsem přesvědčen, že bychom měli nechat policii pracovat,“ konstatoval Petříček.

Informace nechtěl poskytnout ani mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie už dříve médiím k zásahu sdělila, že to bylo v souvislosti s daňovou trestnou činností. Podle fotografií z místa je ale patrné, že kriminalisté zabavili množství střeliva. Detektivové případ podle zdrojů Radiožurnálu stále vyšetřují. Munici policie zabavila.

Tagy: