Policisté zasahovali v Krajské zdravotní v Ústí a v jihlavské nemocnici. Zadrželi dva ředitele

Masarykova nemocnice Ústí nad Labem

NCOZ zasahuje v Krajské zdravotní

Policie zadržela deset lidí v České republice kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu pro nemocnice. Uvedl to dnes Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) na webu. O konkrétních jménech a místech úřad neinformoval, ale Národní centrála organizovaného zločinu (NCOZ) dnes zasahovala mimo jiné v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a v Nemocnici Jihlava. Mezi podezřelými jsou generální ředitel a manažeři zadavatele a také ředitelé dodavatelů zdravotnické techniky, uvedl úřad. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí skoro milion eur, tedy asi 25 milionů Kč. Vyšetřování ale pokračuje a škoda může být podle EPPO podstatně vyšší.

Úřad se případu ujal, protože dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice byla spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při obnově soudržnosti a území Evropy“ (REACT-EU).

ČTĚTE TAKÉ: Opilá žena bojovala v Brně s upíry a ďáblem. Zcela zdevastovala venkovní posezení vinárny

Podle EPPO jde o zločineckou organizaci, která působí nejméně od roku 2022 a byla vytvořena se záměrem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech zajistit zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Předseda představenstva Krajské zdravotní, která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, Ondřej Štěrba v Ústí nad Labem řekl, že zásah se týká veřejných zakázek.

Prohlídek provedla NCOZ podle úřadu 36 v 11 městech v ČR, v domácnostech a kancelářích podezřelých a ve dvou vedeních nemocnic. Štěrba uvedl, že se dozvěděl o zásahu v noci a byl v sídle ředitelství Krajské zdravotní v Ústí nad Labem mezi půl druhou a půl pátou, aby poskytl osobně součinnost NCOZ.

Policisté zadrželi ředitele Krajské zdravotní Petra Malého a obchodního náměstka Pavla Vorala, napsal dnes server Seznam Zprávy. Mluvčí společnosti Petra Roubíčková řekla, že policisté zasahovali na ředitelství a Krajská zdravotní jim poskytuje součinnost. Další informace nemohla sdělit. V souvislosti se zásahem v jihlavské nemocnici je podle Deníku N mezi zadrženými ředitel Lukáš Velev. Mluvčí této nemocnice Monika Zachrlová to nepotvrdila, pouze uvedla, že v nemocnici "probíhají úkony trestního řízení". Kraj, který je vlastníkem nemocnice, nemá podle hejtmanova náměstka pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (SOCDEM) o zásahu NCOZ žádné informace, policie ho nekontaktovala.

Mezi zdravotnické vybavení, kterého se věc týká, patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory. Předem určení dodavatelé měli podle vyšetřování možnost podílet se na vytváření zadávací podmínek v systému řízení veřejných zakázek ještě před jejich vyhlášením. Zakázky tak byly vytvořeny na míru daným dodavatelům, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce. Podezřelí podle kriminalistů předávali vybraným dodavatelům důvěrné informace, včetně obsahu nabídek od konkurenčních dodavatelů, a podrobnosti k zadávací dokumentaci.

Úřad oficiálně zahájil činnost 1. června 2021 a má se stát klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání peněz z rozpočtu Evropské unie. Každý členský stát navrhl do funkce evropského žalobce svého kandidáta - Česko vyslalo Petra Klementa z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Vybírají se i takzvaní evropští pověření žalobci, kteří zastupují instituci na domácí půdě.

Padly první hlavy

Představenstvo Krajské zdravotní (KZ) v reakci na to odvolalo generálního ředitele Petra Malého. Řekl to předseda představenstva Ondřej Štěrba. V sídle KZ dnes zasahovala policie v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek. Podle serveru Seznam Zprávy je Malý jedním za zadržených. Řízením krajské společnosti představenstvo pověřilo Taťánu Soharovou. Policisté zadrželi podle Seznam Zpráv také obchodního náměstka Pavla Vorala. Soharové představenstvo uložilo, aby Voralovo pověření k funkci zrušila.

Policie dnes zadržela v České republice deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu pro nemocnice, informoval vpodvečer Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) na webu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čistší než křišťál i odklon od manželky. Jak politici vysvětlovali machinace s financemi?

Tagy:
nemocnice policie Ústecký kraj Ústí nad Labem korupce Krajská zdravotní Národní centrála proti organizovanému zločinu Policie České republiky