reklama

Policistům šlo o život: Muži zákona, které zasáhl blesk, dostali ocenění

Policista moravskoslezské speciální pořádkové jednotky Martin Žebrok přežil v červenci v Beskydech zásah bleskem. Utrpěl popáleniny a byl ve vážném stavu. Bouřky se ale bát nezačal. Jednu pětatřicetiletý otec pětiletého chlapce prožil o víkendu v sobotu na Karvinsku a paniku nepocítil. V pondělí to policista řekl novinářům, když společně se svými zachránci převzal ocenění z rukou moravskoslezského krajského ředitele Tomáše Kužela.

reklama

„Bouřky se nebojím. Jednu jsme například v sobotu prožil s rodinou na Karvinsku. Paniku jsem ale necítil. Rychle jsme se schovali před deštěm. Pak jsme pospíchali domů,“ uvedl Žebrok. Dodal, že koncem července jej s kolegou v Beskydech na hřebeni Bílého kříže zastihla nečekaná bouřka.

Byli v terénu na čtyřkolce a chtěli posvačit. „Slyšeli jsme hrom. Blesk jsme neviděli, byl někde za námi. Za kopcem. Rozhodli jsme se ale, že na vrcholku nebudeme a hned se vrátíme do údolí. Do bezpečí,“ řekl. Začali se balit a v době, kdy oba stáli u čtyřkolky, blesk udeřil znovu. Zasáhl oba muže a od stroje je odmrštil. „V jednom okamžiku mě vypnul. Blackout. Pak jsem se probral až v nemocnici,“ řekl.

K tématu

Policisty a civilní zachránce ocenil policejní ředitel

Blesk zranil i jeho kolegu Radima Bílého, který se ale po chvilce z bezvědomí probral. Hned kolegovi začal, byť sám zraněný, poskytovat první pomoc. Pomoci mu přispěchali tři místní lidé. Jedním z nich byl i bývalý radní Martin Štěpánek. „Jsem rád, že to dobře dopadlo. Slyšeli jsme ránu, manželka volala, že se venku něco stalo. Spěchal jsem ven. Na louce už policista zahájil oživovací akci. Byli jsme trochu v šoku, když nedýchal. Po nějaké chvíli se nám podařilo kombinací umělého dýchání a masáže srdce policistu nahodit,“ řekl.

Oba policisty a dva civilní zachránce v pondělí v Ostravě ocenil moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. „Policistům šlo o život. Ne vinou někoho. Byla to příroda,“ řekl. Bouřka podle něj přišla velmi rychle. Ocenil hlavně duchapřítomnost kolegy, který začal poskytovat pomoc. „Sám byl zraněný středně. Také byl chvíli v bezvědomí. Ale hned, jak se probral, začal kolegovi pomáhat,“ zdůraznil. Dodal že policisté speciální pořádkové jednotky mají zdravotnický výcvik.

Kužel dnes ocenil i posádku vrtulníku letecké záchranné služby — pilota Tomáše Škrabálka a záchranáře Petra Havrlanta. Při hledání střelce z ostravské fakultní nemocnice loni v prosinci do svého stroje naložili tři policisty zásahové jednotky a přepravili je na Opavsko, kde se muž, který zabil šest lidí v čekárně ambulance, ukrýval. „Jejich úkol byl takový, aby policisty rychle dopravili na místo možného zásahu. Ti nakonec nezasahovali. Když situace nastala, pilot i záchranář nevěděli, co se stane. Mohli se dostat do situace, kdy by se střílelo. Projevili velkou odvahu,“ řekl Kužel.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama