reklama

Policistům šlo o život: Muži zákona, které zasáhl blesk, dostali ocenění

Policista moravskoslezské speciální pořádkové jednotky Martin Žebrok přežil v červenci v Beskydech zásah bleskem. Utrpěl popáleniny a byl ve vážném stavu. Bouřky se ale bát nezačal. Jednu pětatřicetiletý otec pětiletého chlapce prožil o víkendu v sobotu na Karvinsku a paniku nepocítil. V pondělí to policista řekl novinářům, když společně se svými zachránci převzal ocenění z rukou moravskoslezského krajského ředitele Tomáše Kužela.

reklama

„Bouřky se nebojím. Jednu jsme například v sobotu prožil s rodinou na Karvinsku. Paniku jsem ale necítil. Rychle jsme se schovali před deštěm. Pak jsme pospíchali domů,“ uvedl Žebrok. Dodal, že koncem července jej s kolegou v Beskydech na hřebeni Bílého kříže zastihla nečekaná bouřka.

Byli v terénu na čtyřkolce a chtěli posvačit. „Slyšeli jsme hrom. Blesk jsme neviděli, byl někde za námi. Za kopcem. Rozhodli jsme se ale, že na vrcholku nebudeme a hned se vrátíme do údolí. Do bezpečí,“ řekl. Začali se balit a v době, kdy oba stáli u čtyřkolky, blesk udeřil znovu. Zasáhl oba muže a od stroje je odmrštil. „V jednom okamžiku mě vypnul. Blackout. Pak jsem se probral až v nemocnici,“ řekl.

K tématu

Policisty a civilní zachránce ocenil policejní ředitel

Blesk zranil i jeho kolegu Radima Bílého, který se ale po chvilce z bezvědomí probral. Hned kolegovi začal, byť sám zraněný, poskytovat první pomoc. Pomoci mu přispěchali tři místní lidé. Jedním z nich byl i bývalý radní Martin Štěpánek. „Jsem rád, že to dobře dopadlo. Slyšeli jsme ránu, manželka volala, že se venku něco stalo. Spěchal jsem ven. Na louce už policista zahájil oživovací akci. Byli jsme trochu v šoku, když nedýchal. Po nějaké chvíli se nám podařilo kombinací umělého dýchání a masáže srdce policistu nahodit,“ řekl.

Oba policisty a dva civilní zachránce v pondělí v Ostravě ocenil moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. „Policistům šlo o život. Ne vinou někoho. Byla to příroda,“ řekl. Bouřka podle něj přišla velmi rychle. Ocenil hlavně duchapřítomnost kolegy, který začal poskytovat pomoc. „Sám byl zraněný středně. Také byl chvíli v bezvědomí. Ale hned, jak se probral, začal kolegovi pomáhat,“ zdůraznil. Dodal že policisté speciální pořádkové jednotky mají zdravotnický výcvik.

Kužel dnes ocenil i posádku vrtulníku letecké záchranné služby — pilota Tomáše Škrabálka a záchranáře Petra Havrlanta. Při hledání střelce z ostravské fakultní nemocnice loni v prosinci do svého stroje naložili tři policisty zásahové jednotky a přepravili je na Opavsko, kde se muž, který zabil šest lidí v čekárně ambulance, ukrýval. „Jejich úkol byl takový, aby policisty rychle dopravili na místo možného zásahu. Ti nakonec nezasahovali. Když situace nastala, pilot i záchranář nevěděli, co se stane. Mohli se dostat do situace, kdy by se střílelo. Projevili velkou odvahu,“ řekl Kužel.

Další hlavní zprávy

reklama
Hamáček k Prymulovi: Nemůže pokračovat jako ministr, je to neomluvitelné selhání
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Komplikace pro české pendlery. Bavorsko od pátku vyžaduje negativní testy na koronavirus
Další články
reklama
reklama