reklama

Policistům šlo o život: Muži zákona, které zasáhl blesk, dostali ocenění

Policista moravskoslezské speciální pořádkové jednotky Martin Žebrok přežil v červenci v Beskydech zásah bleskem. Utrpěl popáleniny a byl ve vážném stavu. Bouřky se ale bát nezačal. Jednu pětatřicetiletý otec pětiletého chlapce prožil o víkendu v sobotu na Karvinsku a paniku nepocítil. V pondělí to policista řekl novinářům, když společně se svými zachránci převzal ocenění z rukou moravskoslezského krajského ředitele Tomáše Kužela.

reklama

„Bouřky se nebojím. Jednu jsme například v sobotu prožil s rodinou na Karvinsku. Paniku jsem ale necítil. Rychle jsme se schovali před deštěm. Pak jsme pospíchali domů,“ uvedl Žebrok. Dodal, že koncem července jej s kolegou v Beskydech na hřebeni Bílého kříže zastihla nečekaná bouřka.

Byli v terénu na čtyřkolce a chtěli posvačit. „Slyšeli jsme hrom. Blesk jsme neviděli, byl někde za námi. Za kopcem. Rozhodli jsme se ale, že na vrcholku nebudeme a hned se vrátíme do údolí. Do bezpečí,“ řekl. Začali se balit a v době, kdy oba stáli u čtyřkolky, blesk udeřil znovu. Zasáhl oba muže a od stroje je odmrštil. „V jednom okamžiku mě vypnul. Blackout. Pak jsem se probral až v nemocnici,“ řekl.

Policisty a civilní zachránce ocenil policejní ředitel

Blesk zranil i jeho kolegu Radima Bílého, který se ale po chvilce z bezvědomí probral. Hned kolegovi začal, byť sám zraněný, poskytovat první pomoc. Pomoci mu přispěchali tři místní lidé. Jedním z nich byl i bývalý radní Martin Štěpánek. „Jsem rád, že to dobře dopadlo. Slyšeli jsme ránu, manželka volala, že se venku něco stalo. Spěchal jsem ven. Na louce už policista zahájil oživovací akci. Byli jsme trochu v šoku, když nedýchal. Po nějaké chvíli se nám podařilo kombinací umělého dýchání a masáže srdce policistu nahodit,“ řekl.

Oba policisty a dva civilní zachránce v pondělí v Ostravě ocenil moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. „Policistům šlo o život. Ne vinou někoho. Byla to příroda,“ řekl. Bouřka podle něj přišla velmi rychle. Ocenil hlavně duchapřítomnost kolegy, který začal poskytovat pomoc. „Sám byl zraněný středně. Také byl chvíli v bezvědomí. Ale hned, jak se probral, začal kolegovi pomáhat,“ zdůraznil. Dodal že policisté speciální pořádkové jednotky mají zdravotnický výcvik.

Kužel dnes ocenil i posádku vrtulníku letecké záchranné služby — pilota Tomáše Škrabálka a záchranáře Petra Havrlanta. Při hledání střelce z ostravské fakultní nemocnice loni v prosinci do svého stroje naložili tři policisty zásahové jednotky a přepravili je na Opavsko, kde se muž, který zabil šest lidí v čekárně ambulance, ukrýval. „Jejich úkol byl takový, aby policisty rychle dopravili na místo možného zásahu. Ti nakonec nezasahovali. Když situace nastala, pilot i záchranář nevěděli, co se stane. Mohli se dostat do situace, kdy by se střílelo. Projevili velkou odvahu,“ řekl Kužel.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Tenistka Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s přehledem porazily tchajwanské soupeřky a rovněž míří do druhého kola. V neděli se ještě představí bronzová medailistka z Ria 2016 Petra Kvitová, jediný český zástupce v mužské dvouhře Tomáš Macháč a pár Plíšková, Vondroušová.

Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

Část Belgie zasáhly bleskové záplavy. Z ulic se staly řeky, záchranáři evakuovali domy

Belgická města Dinant a Namur v sobotu odpoledne a večer zasáhly bleskové záplavy vyvolané silnými bouřkami. Ulice se proměnily v řeky, voda strhávala zaparkovaná auta a vytrhávala asfalt. Záchranáři museli evakuovat blíže neurčený počet lidí. Následky na mnoha místech nadále komplikují dopravu, oběti na životech ani zraněné však belgická média ani v sobotu ráno nehlásila.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

reklama

Domácí zpravodajství

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama