reklama

Politické namlouvání. S kým jiným spolupracovat než spolu? shodují se Bartoš i Fiala

Ivan Bartoš potvrdil, že si po volbách dovede představit spojenectví s koalicí Spolu. Ještě před rokem ale předseda Pirátů tvrdil, že by si při hledání kompromisů vzájemně vylámali zuby. A předseda ODS a volební lídr koalice Spolu Petr Fiala spojenectví s Piráty a Starosty připustil už dříve. Tmelícím prvkem je mimo jiné vymezení vůči současnému premiérovi Andreji Babišovi.

reklama

Středolevá koalice Pirátů a Starostů a středopravicová Spolu jsou ochotné spojit síly dohromady. Loni v září ale předseda Pirátů ještě tvrdil: „Jaké bychom měli styčné body s politikou konzervativní frakce, což má ODS a TOP 09 ve stanovách, a KDU-ČSL konzervativní prokazatelně je? Jaké by byly styčné body třeba v oblasti vzdělávání, když ODS je spíš pro elity? Jaká by byla sociální politika, zdravotnictví, školství? Při hledání průniků v takto zásadních oblastech bychom si vylámali zuby.“

Pět dní před volbami už ale mluví Ivan Bartoš jinak. „Rozdíly v programech jsou. Ale přece úkolem politika je najít nějaký konsenzus, který bude dobrý pro občany v této zemi, a to není vláda Andreje Babiše s SPD či KSČM,“ uvedl nyní.

Spojenectví už dříve připustil lídr koalice SPOLU Petr Fiala. „S kým jiným. Berme to tak, jsou to spíš starostové a trochu Piráti,“ sdělil předseda ODS.

Šéf ČSSD Jan Hamáček je ke spolupráci dvou největších koalic, které do voleb jdou, skeptický. Před měsícem řekl, že podle něj bude ODS usilovat o spolupráci s ANO. „Po volbách se ty koalice rozpadnou, protože všechny strany budou mít poslanecký klub a začne se vyjednávat ne na úrovni koalic, ale na úrovni politických stran,“ podotkl v pořadu CNN Prima NEWS Partie.

Koalice Spolu ale spolupráci s hnutím ANO dlouhodobě odmítá. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka si v rámci potenciální vlády s Piráty a Starosty pochvaluje hlavně mezilidské vztahy.

„Myslím, že se dokážeme dohodnout a že vztahy mezi námi předsedy jsou na velmi dobré mezilidské úrovni. A když něco funguje lidsky, tak to funguje i politicky,“ dodal Jurečka. Obě koalice spojují prozápadní orientace a fakt, že nechtějí Babiše za premiéra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?
Energetika

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Napětí roste: Lukašenko hrozí ruskými jadernými zbraněmi, Putin varuje NATO kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila „červenou čáru“. Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko „bylo nuceno jednat“, zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama