Klaus nežije v realitě, osvobodil tuneláře. Říkal, že jsem velmi dobrá, tvrdí Maláčová

Bývalý prezident republiky Václav Klaus nežije v realitě, svou amnestií dal svobodu tunelářům a nedostál slibu zvýšit životní standard. Těmito slovy kritizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) někdejší hlavu státu v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Dodala zároveň, že ji exprezident také vychválil – v roli ministryně je prý velmi aktivní a dělá dobrou práci. Klaus přitom na CNN Prima NEWS naopak nešetřil kritikou právě na konto Maláčové.

Václav Klaus byl v pondělí hostem diskusního pořadu 360°, kde zhodnotil současnou politickou situaci i predikce k nadcházejícím volbám do Poslanecké sněmovny. Během vysílání se několikrát opřel do ministryně za sociální demokraty kvůli tomu, jak nakládá s veřejnými financemi a jaký to má výsledný vliv na inflaci.

„Maláčovštiny jsou nepřetržité uvolňování opasků. Každé ráno se paní Maláčová probudí a navrhne zvýšit pro někoho peníze o pár desítek milionů či miliard, ač ty peníze nemáme – čili se musí natisknout. Pokud neopustíme tuhle hrůzu a někdo dá minihlas Maláčovým a podobným, skončíme beznadějně. O Pirátech ani nemluvme,“ rozčiloval se bývalý prezident.

Na jeho slova reagovala v pořadu K věci i Maláčová. Někdejší hlava státu jí prý dělá dobrou reklamu. Klause označila za politika, který dal prostřednictvím velké amnestie svobodu mnoha „tunelářům“ a který nedostál svému slibu z 90. let, že zvýší životní standardy. „Přála bych mu, aby se trošku prošel po Praze a zeptal se lidí, jak se jim žije. Skutečnost je úplně někde jinde, než jak to z jeho pozice vypadá,“ doplnila ministryně s tím, že exprezident „už několik desítek let nežije v realitě“.

Stejně tak sociální demokratka nesouhlasí s tvrzením, že by měla inflace a růst cen své kořeny v tom, jak hospodaří současná vláda. Takovou teorii totiž razí nemalý počet ekonomů. „Inflace je ze dvou třetin dovezená, může za to covid. Ale v ČR ji popostrčil uejména amatérský způsob domovské ODS, která zrušila superhrubou mzdu s hnutí ANO. Jinde se daně pro bohaté zvyšovaly, v ČR se snižovaly. Přesný opak toho, co se dělo ve světě,“ postěžovala si ministryně.

Také připomněla, že se na příští rok počítá s návrhem státního rozpočtu se schodkem 380 miliard a rovněž se kalkuluje s navyšováním důchodů nad rámec zákonné valorizace. Odmítla, že by penze měly na inflaci vliv. „Každý, kdo umí počítat do deseti, si spočítá, že navyšování důchodů za to nemůže. Ať mi to nikdo nevykládá – a zejména pan exprezident Klaus,“ ohradila se pražská lídryně do voleb vůči kritice.

Maláčová: Prosadila jsem nevídaný počet zákonů

Maláčová se i pochválila, za své tříleté působení ve vládě se jí dle jejích slov podařilo prosadit 30 zákonů. „Což je naprosto nevídané. Koneckonců i pan exprezident Klaus říká, že jsem velmi aktivní a velmi dobrá v roli ministryně práce a sociálních věcí. Dělám to, co mám, a dělám to velmi dobře, takto to bylo myšleno,“ dodala Maláčová.

Neupřesnila už ale, kde a kdy něco takového zaznělo z úst bývalého prezidenta – ještě večer předtím totiž Klaus na CNN Prima NEWS nešetřil kritikou směrem k ministryni. Dokonce vyzval diváky, aby ji nevolili. „Naše práce a poctivě odvedená kampaň, kterou jako sociální demokraté děláme, povede ke kýženému výsledku,“ pokračovala.

Mrzí ji, že během svého působení ve vládě nestihla prosadit dřívější odchod do důchodu u náročnějších profesí. Podotkla, že ODS chce hraniční věk naopak ještě zvýšit. „Bude to první zákon, který předložím jako nově zvolená poslankyně,“ zmínila v závěru pořadu.

Tagy: