reklama

Klaus nežije v realitě, osvobodil tuneláře. Říkal, že jsem velmi dobrá, tvrdí Maláčová

Bývalý prezident republiky Václav Klaus nežije v realitě, svou amnestií dal svobodu tunelářům a nedostál slibu zvýšit životní standard. Těmito slovy kritizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) někdejší hlavu státu v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Dodala zároveň, že ji exprezident také vychválil – v roli ministryně je prý velmi aktivní a dělá dobrou práci. Klaus přitom na CNN Prima NEWS naopak nešetřil kritikou právě na konto Maláčové.

reklama

Václav Klaus byl v pondělí hostem diskusního pořadu 360°, kde zhodnotil současnou politickou situaci i predikce k nadcházejícím volbám do Poslanecké sněmovny. Během vysílání se několikrát opřel do ministryně za sociální demokraty kvůli tomu, jak nakládá s veřejnými financemi a jaký to má výsledný vliv na inflaci.

„Maláčovštiny jsou nepřetržité uvolňování opasků. Každé ráno se paní Maláčová probudí a navrhne zvýšit pro někoho peníze o pár desítek milionů či miliard, ač ty peníze nemáme – čili se musí natisknout. Pokud neopustíme tuhle hrůzu a někdo dá minihlas Maláčovým a podobným, skončíme beznadějně. O Pirátech ani nemluvme,“ rozčiloval se bývalý prezident.

Na jeho slova reagovala v pořadu K věci i Maláčová. Někdejší hlava státu jí prý dělá dobrou reklamu. Klause označila za politika, který dal prostřednictvím velké amnestie svobodu mnoha „tunelářům“ a který nedostál svému slibu z 90. let, že zvýší životní standardy. „Přála bych mu, aby se trošku prošel po Praze a zeptal se lidí, jak se jim žije. Skutečnost je úplně někde jinde, než jak to z jeho pozice vypadá,“ doplnila ministryně s tím, že exprezident „už několik desítek let nežije v realitě“.

Stejně tak sociální demokratka nesouhlasí s tvrzením, že by měla inflace a růst cen své kořeny v tom, jak hospodaří současná vláda. Takovou teorii totiž razí nemalý počet ekonomů. „Inflace je ze dvou třetin dovezená, může za to covid. Ale v ČR ji popostrčil uejména amatérský způsob domovské ODS, která zrušila superhrubou mzdu s hnutí ANO. Jinde se daně pro bohaté zvyšovaly, v ČR se snižovaly. Přesný opak toho, co se dělo ve světě,“ postěžovala si ministryně.

Také připomněla, že se na příští rok počítá s návrhem státního rozpočtu se schodkem 380 miliard a rovněž se kalkuluje s navyšováním důchodů nad rámec zákonné valorizace. Odmítla, že by penze měly na inflaci vliv. „Každý, kdo umí počítat do deseti, si spočítá, že navyšování důchodů za to nemůže. Ať mi to nikdo nevykládá – a zejména pan exprezident Klaus,“ ohradila se pražská lídryně do voleb vůči kritice.

Maláčová: Prosadila jsem nevídaný počet zákonů

Maláčová se i pochválila, za své tříleté působení ve vládě se jí dle jejích slov podařilo prosadit 30 zákonů. „Což je naprosto nevídané. Koneckonců i pan exprezident Klaus říká, že jsem velmi aktivní a velmi dobrá v roli ministryně práce a sociálních věcí. Dělám to, co mám, a dělám to velmi dobře, takto to bylo myšleno,“ dodala Maláčová.

Neupřesnila už ale, kde a kdy něco takového zaznělo z úst bývalého prezidenta – ještě večer předtím totiž Klaus na CNN Prima NEWS nešetřil kritikou směrem k ministryni. Dokonce vyzval diváky, aby ji nevolili. „Naše práce a poctivě odvedená kampaň, kterou jako sociální demokraté děláme, povede ke kýženému výsledku,“ pokračovala.

Mrzí ji, že během svého působení ve vládě nestihla prosadit dřívější odchod do důchodu u náročnějších profesí. Podotkla, že ODS chce hraniční věk naopak ještě zvýšit. „Bude to první zákon, který předložím jako nově zvolená poslankyně,“ zmínila v závěru pořadu.

Tagy:

Hlavní zprávy

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média
Rusko

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama