reklama

Politolog: Babiš boduje v menších obcích, lidé tam neřeší jeho střet zájmů

Do sněmovních voleb zbývají necelé tři týdny. Politolog Vratislav Dostál i letos očekává velké rozdíly mezi výsledky ve větších městech a v malých obcích. Z nich to voliče prý nejvíce táhne k premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Lidé z vesnic často volí spíš intuitivně, na politiku koukají mnohem praktičtěji,“ řekl Dostál v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Politolog Vratislav Dostál napsal společně se sociologem Danielem Prokopem reportážní knihu Česká jízda.

„Nerozumíte příčinám nástupu Zemana a Babiše? Vydejte se na road trip po českém a moravském venkově a pochopíte to. Jak se tu žije lidem ve srovnání s časy před revolucí? Jak to mají s prací, obchody a hospodou? A co velká politika, mají na ni čas?“ píše se v úvodu.

Dostál, který takovou cestu skutečně absolvoval, ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že lidé v menších obcích se na rozdíl třeba od Pražáků tolik nezabývají kauzami premiéra Babiše či často kontroverzními výroky prezidenta Miloše Zemana.

„Co vidí v televizi, se čím dál méně protíná s jejich realitou, pak se cítí opuštěni a médiím tolik nevěří. Žijí zkrátka jiný život než lidé z velkých měst. Často volí spíš intuitivně, na politiku koukají mnohem praktičtěji,“ řekl Dostál.

ANO + SPD + KSČM = až 70 procent

V některých obcích, které navštívil, by prý součet hlasů hnutí ANO, SPD a komunistů dal dohromady 70 procent. „Pak jsou také vesnice, kde by hnutí ANO mělo sice 35 procent, ale když ti lidé potom přijdou do hospody, nikdy by nepřiznali, že volili Andreje Babiše,“ zmínil politolog.

Podle něj lidé z menších obcí často ani nemají čas sledovat média. Některým z nich stačí za den kouknout na polovinu večerních zpráv nebo si zkontrolovat mailovou schránku.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů má nejvíce šancí na vítězství hnutí ANO. Druhé místo náleží koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a těsně za ní se pohybuje druhá opoziční koalice Pirátů a Starostů.

Hnutí SPD si drží stabilně čtvrtou příčku. Na hranici pro vstup do Sněmovny balancují komunisté, sociální demokraté, Přísaha i trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Vondráček nic špatného neudělal. Na vině je všeobecná nedůvěra, říká poslanec Babka

V novém složení Poslanecké sněmovny bude i několik nováčků, kteří se dostali do čela kandidátky díky preferenčním hlasům voličů. Nejmladší tváře Sněmovny se však rozcházejí v postoji ke zveřejněnému videozáznamu z nedávné schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kde Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Shodu trojice nenašla ani v názoru na aktivaci článku 66 Ústavy, která by dočasně zbavila prezidenta Miloše Zemana pravomocí kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama