reklama

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

reklama

„Piráti nakonec mohou získat tři ministerstva, ale bavíme se i o váze. Resorty mohou být administrativního charakteru a středně silné. Příkladem je ministerstvo pro místní rozvoj či úřad pro digitalizaci. Případně je pro ně ve hře vlivný, ale ne ekonomicky nejsilnější resort zahraničních věcí. Ten je viditelný a populární,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Kubáček.

Podle něj se tak nebude hrát jen o počet ministerstev, ale i jejich typ. „A také o množství peněz, které protékají a mají dopad na chod vlády a státu,“ zdůraznil. V poslední době se navíc diskutuje o možnosti, že by se Piráti z vlády přesunuli do opozice. Kubáček podotkl, že by to pro ně bylo z dlouhodobého hlediska dobře.

„Mohli by se prezentovat jako opozice, středolevicový subjekt, který se vyhrazuje proti vládě. Platili by za to ale daň, kdyby je část středově uvažujících voličů opustila. Mínili by, že jsou Piráti rebelové, kteří nemají politickou odpovědnost a chtějí vládnout jen v ekonomicky pohodlných časech,“ nastínil. Podle něj tak nastane jiná situace.

Bude tlak na více ministerstev

„Hádám, že to bude varianta, kterou nazývám opozicí ve vládě. Do českého předsednictví EU budou ve vládě, poté se začnou emancipovat a stanou se kritickou, středolevicovou silou vůči vládě. Dokud však Piráty povede Ivan Bartoš, tak je bude tlačit, aby do vlády šli, byli vidět. Aby byli vůči vládě kritičtí, ačkoliv budou jejími členy,“ pokračoval.

Se vzniklou pětikoalicí se navíc diskutuje o vniku nových ministerstev a úřadů. Kubáček si myslí, že vznikne tlak na to, aby ministerstev bylo více. „Je třeba nasytit pět subjektů a dát jim prostor ve veřejném prostoru. Vsadil bych si, že vznikne ministerstvo pro evropské záležitosti,“ sdělil.

A jak si ministerská křesla koalice podle politologa rozdělí? S redaktorkou Pavlínou Wolfovou souhlasil s tím, že ministrem financí se stane Zbyněk Stanjura (ODS) a ve zdravotnictví usedne Vlastimil Válek (TOP09). „Souhlasím, že vnitro získá Vít Rakušan (STAN) a obranu Jana Černochová (ODS). U ní musím dodat, že bude nejtvrdším mužským elementem celé vlády. Stane se Merkelovou české vlády,“ doplnil Kubáček.

A jeho další predikce? Ministerstvo spravedlnosti podle něj získá Pavel Blažek (ODS) a dopravu Martin Kupka (ODS). U školství dodal, že ho buď získá Petr Gazdík (STAN), nebo se udělá ústupek pro Piráty. Marian Jurečka (KDU-ČSL) pak podle politologa povede ministerstvo zemědělství.

Podobný boj podle něj proběhne u ministerstva kultury a u zahraničních věcí. „U zahraničí bych sázel na pirátskou stopu. Byla by to pro ně útěcha a sladká náplast,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama