reklama

Kalousek: Piráti musí do vlády. Pokud chtějí být věčně protestní stranou, jsou zbyteční

Mají jít Piráti do vlády, nebo mají zůstat společně s ANO a SPD v opozici? Otázka, která se poslední dny řeší uvnitř Pirátské strany i mezi novináři. Podle expředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který strávil v politice dlouhých třicet let, by se měla partaj Ivana Bartoše zachovat státotvorně, ukázat politickou dospělost a do vlády určitě jít. Pokud zůstanou věčně protestní stranou, jsou podle něj občanům České republiky k ničemu. Kalousek to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

„Pokud by Piráti do vlády nešli, tak by to bylo politicky nedospělé, protože slibovali, že se chtějí zapojit do zásadní změny pro budoucnost České republiky. A jestli řeknou, že dostali za vyučenou a že se toho nechtějí účastnit a půjdou sami proti všem, tak dají přednost vlastnímu (možná oprávněnému) pocitu ukřivděnosti před budoucností země. Je to zkouška dospělosti a já pevně doufám, že v tom obstojí,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bývalý šéf TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Piráti aktuálně musí ukázat, že mají sílu překonat nepříznivý volební výsledek. Navíc za něj podle Kalouska zas až tolik nemohou. Bývalý ministr financí zároveň očekává, že STAN dodrží smlouvu a Piráti ve vládě budou. Hlavním heslem koaliční smlouvy totiž bylo: Společně do vlády – společně do opozice.

„Podle mého názoru platí smlouva, a jestliže budou mít stejně ministrů, tak to znamená, že slovo bylo dodrženo a podaná ruka Starostů platí. Pokud tomu tak nebude, tak si nemyslím, že by to bylo fér,“ doplnil Kalousek.

Věčně protestní strana je k ničemu

Sám v roce 2002, ještě jako člen KDU-ČSL, vzpomínal na to, že podobná situace potkala právě i lidovce.

„KDU-ČSL tehdy celkem brutálně vykroužkovalo Unii Svobody. A lidovci si uvědomovali, že to není tak, že by měli více voličů, ale že disciplinovaná menšina vykroužkovala nedisciplinovanou většinu. A to se stalo i nyní. Poslanci STAN byli zvoleni hlasy pirátských voličů. Pirátští kandidáti byli vykroužkování voliči STAN. Neznamená to, že STAN by měl více voličů než Piráti,“ připomněl Kalousek.

Úkolem Pirátů je podle něj nyní obhájit to, že nejsou pouze věčně protestní stranou, ale umí být i státotvorní a podílet se na vedení země za cenu kompromisů.

„Jestli chce být někdo protestní strana věčně, tak mně jako občanovi není k ničemu. Protestní strana v jisté fázi musí umět přijmout odpovědnost, aby ukázala, že to proti čemu protestuje, umí dělat líp. Jestli chce být někdo věčně protestní stranou, tak je ve společnosti zbytečný,“ dodal Kalousek.

Celý rozhovor s Miroslavem Kalouskem o tom, jak vidí fungování nové vlády Petra Fialy, co říká na nominaci Markéty Pekarové Adamové do čela Sněmovny, jak komentuje dění kolem Miloše Zemana a zda sám nehodlá kandidovat na Hrad bude ke zhlédnutí na webu CNN Prima NEWS už ve středu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama