reklama

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

reklama

Kubáček ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že nynější šéf SPD rád propojuje politiku s obchodem a ekonomickými příležitostmi. Ilustroval to na faktu, kdy na jednu stranu Okamura kritizuje migranty a odmítá přijetí rodin afghánských tlumočníků, ale zároveň stojí v čele Česko-afghánské obchodní komory. „Nemá problém být v čele této komory a vedle toho partnery či spojence zpochybňovat, kritizovat a být tvrdý,“ dodal Kubáček s tím, že šéf SPD nosí „hrubší kabát“.

Nynější místopředseda Sněmovny je podle něj zvyklý často točit své názory tak, aby ze situace co nejvíce vytěžil. „Tomio Okamura je klasický politický chameleon. Vytahuje témata podle toho, jak se mu to hodí a jaká je veřejná poptávka,“ řekl Kubáček. A do jisté míry ocenil Okamurovu schopnost své názory marketingově prodat. „On ví, na koho v tu chvíli cílí,“ dodal politolog.

Předseda SPD byl ve středu večer účastníkem předvolební debaty na CNN Prima NEWS nazvané 360°: Hlas lidu. Kromě něj zde byli i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a poslanec Zdeněk Ondráček.

Okamura podle Kubáčka ví, že musí být razantnější než současný premiér Andrej Babiš. Ten totiž rovněž začal vyzdvihovat téma migrace, čímž by jeho ANO mohlo SPD převzít voliče. Okamura se proto podle Kubáčka musí snažit udržet své voličské jádro a zároveň ubrat Babišovi.

Balík: Okamura se musí vyhranit, chce i voliče Volného

Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Balíka je nutné si uvědomit, že Okamura nesoutěží o průměrného voliče. „Potřebují se vyhranit, typicky Tomio Okamura vůči konkurentům, kteří v debatě nebyli, jako třeba Volný blok,“ zmínil Balík s tím, že sice jde o „drobná procenta“, ale i tak citelná. Okamurovi by se tak mohlo povést zmobilizovat lidi, kteří by jinak volit nešli, jak se to podařilo prezidentu Miloši Zemanovi v posledních prezidentských volbách.

Při komentování zmíněné televizní debaty na CNN Prima NEWS se oba politologové shodli, že se v ní politici snažili předhánět v tvrdosti vůči migrantům. „Zcela jistě se předháněli, protože soutěží o podobné voličské banky,“ řekl Balík.

Vyhrocená doba bude i po volbách, varuje politolog

Podle Kubáčka však český volič nechce ani tak slyšet, jak se budou bránit hranice naší země, ale spíše jak se zasáhne v místech, kudy migranti skutečně pronikají do Evropy. „Český volič chce primárně vědět, jak budeme bránit hranice v Pobaltí, kde situaci zneužívá Alexandr Lukašenko (autoritářský prezident Běloruska, pozn. red.),“ řekl Kubáček a dále zmínil hranice Bulharska či italské a maltské přístavy, kam se uprchlíci dostávají po moři.

Kubáček mimo jiné upozornil, že nynější předvolební kampaň je vyhrocenější, než tomu bývalo dříve. Hlavně má podle svých slov pocit, že dojde na souboj generací, který volbami neskončí. „Bojím se, že ta vyhrocenost bude pokračovat dál,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Vondráček nic špatného neudělal. Na vině je všeobecná nedůvěra, říká poslanec Babka

V novém složení Poslanecké sněmovny bude i několik nováčků, kteří se dostali do čela kandidátky díky preferenčním hlasům voličů. Nejmladší tváře Sněmovny se však rozcházejí v postoji ke zveřejněnému videozáznamu z nedávné schůzky v Ústřední vojenské nemocnici, kde Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Shodu trojice nenašla ani v názoru na aktivaci článku 66 Ústavy, která by dočasně zbavila prezidenta Miloše Zemana pravomocí kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama