reklama

Politologové: Babiš si nechává koalici Spolu do finále. Piráty a STAN už si zpacifikoval

Zatímco doteď Andrej Babiš (ANO) se svým týmem soustředil většinu energie do ostřelování koalice Pirátů a STAN, útok na koalici Spolu (ODS, lidovci, TOP 09) podle politologů teprve přijde. Podle Ladislava Mrklase z CEVRO Institutu už si koalici Pirátů a STAN zpacifikoval a Spolu je pro něj nyní největším vyzyvatelem, a to i proto, že usilují o rozdílné voliče. Podle politologa Jana Kubáčka už Babiš „nakoupil“ voliče, které mohl právě u Pirátů a na konfrontační kampaň ze strany koalice Spolu odpoví až v samotném finále, tedy v posledních čtrnácti dnech před volbami.

reklama

„Piráti naskočili Babišovi na vějičku a jdou neustále dolů. Začali naskakovat na obvinění, která vznášel, a tím se koalice Spolu dostala do hry. Myslím, že je teď jeho největším vyzyvatelem,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS aktuální politickou situaci Ladislav Mrklas.

Zatímco na jaře koalice Pirátů a STAN vedla většinu průzkumů a byla největším favoritem na vítězství ve volbách, nyní se situace otočila. Hnutí ANO podle posledního průzkumu společnosti STEM pro CNN Prima NEWS opět vede a druhá je právě koalice Spolu.

Byly to právě poslední měsíce, kdy koalice vedená Ivanem Bartošem musela odrážet řadu útoků ze strany premiéra Babiše. I její členové přiznávají, že se tím nechali na nějaký čas zbytečně moc zaměstnat.

Mrklas: Babiš už si Piráty a STAN zpacifikoval

„Babiš si Piráty a STAN už zpacifikoval. Spolu se nyní opravdu stává hlavním vyzyvatelem Babiše, protože Piráti a STAN tento prostor vyklidili a ODS, lidovci a TOP 09 ho podle mě dobře obsazují,“ doplnil Mrklas s tím, že bude záležet na závěru kampaně.

„Za určitých okolností by trojkoalice mohla volby vyhrát,“ uvedl Mrklas. Doplnil, že důvodem je to, že voliči Spolu slyší na ostré vymezování se proti Babišovi a hnutí ANO, zatímco část váhajících voličů se rozhodovala třeba mezi Piráty nebo ANO.

S tím, že pro Babiše bylo v první fázi snazší cílit na nerozhodnuté voliče váhající pro podporu koalice STAN a Pirátů, souhlasí i politolog Jan Kubáček.

Kubáček: Spolu kampaň rozjela moc brzy

„Babiš si uvědomuje, že má mnohem větší šanci přilákat voliče od Pirátů a STAN a váhavých voličů, než by jich přilákal od koalice Spolu. Zatím nakupuje tam, kde má větší šanci úspěchu. Myslím, že koalici Spolu si nechá Babiš na úplné finále,“ komentoval politické dění Kubáček.

Pozastavil se i nad rozjezdem finální části kampaně Spolu. Ta ve středu představila nové vizuály s cílem ukázat na hrozbu, kterou pro Česko představuje Andrej Babiš, komunista Vojtěch Filip nebo hnutí SPD Tomia Okamury. Podle Kubáčka osobní kampaň ale rozjela koalice moc brzy.

„Jejich kampaň proti Andreji Babišovi mi zatím přijde spíš jako přesvědčování přesvědčených. Pro spor s Andrejem Babišem o nerozhodnuté voliče chybí munice a střelivo. Andrej Babiš na jejich kampaň zatím neodpovídá. Za mě obrovsky podcenili vizualizaci. Místo tří hlav odsouzených, měla po celém Česku viset témata, která trápí lidi, klidně vyhraněnou formou prezentované. A měli začít problémy voličů a až poté přijít s tím, kdo jsou viníci,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Kubáček.

Lidé si podle něj kampaň brzy okoukají a koalice už nebude mít v důležité koncovce v posledních čtrnácti dnech čím zaujmout.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama