CNN Prima News poplatník

poplatník

Výpis příspěvků ke štítku „poplatník“

Ministerstvo navrhuje nižší schodek rozpočtu. Pomohou prý daňové příjmy a evropské dotace

Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl činit 376,6 miliardy korun. Jedná se o 13,4 miliardy korun méně oproti prvnímu návrhu z letošního června. Příjmy ministerstvo financí (MF) v novém návrhu zvýšilo proti červnové verzi o 57,6 miliardy na 1 543,3 miliardy korun a výdaje o 44,2 miliardy korun na 1 919,9 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo ve středu.

Daňový balíček vyšel ve Sbírce zákonů, začne tedy platit 1. ledna

Ve Sbírce zákonů ve čtvrtek 31. prosince vyšel daňový balíček. V účinnost tak vstoupí již od pátku 1. ledna a nikoli o měsíc později. Zruší se superhrubá mzda a místo ní začne platit zdanění příjmů fyzických osob sazbami 15 a 23 procent. Zvýší se také roční daňová sleva na poplatníka o tři tisíce korun a sníží se sazba spotřební daně z nafty o korunu na litr.

Senát vrátil návrh daňových zákonů Sněmovně. Se sazbami 15 a 23 procent však souhlasí

Senát vrátil Poslanecké sněmovně návrh daňových změn s pozměňovacími návrhy. Horní komora souhlasí s nahrazením superhrubé mzdy sazbami daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Zavedení jednotných sazeb nepřijala. Podle Senátu se základní daňová sleva na poplatníka má zvýšit z dosavadních 24 840 korun ročně na 27 840 korun v příštím roce a na 30 840 korun v roce 2022. O úpravách, s nimiž ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) souhlasila, nyní rozhodne Sněmovna.

Stát nám z mezd bere stále víc, aniž by hnul brvou. Daňové slevy jsou deset let stejné

Když to dobře půjde, od nového roku se změní výpočet pro daň z výdělků zaměstnanců. Namísto superhrubé mzdy se totiž základnou stane mzda hrubá. Lidé prý díky tomu ušetří pár stokorun měsíčně a erár to nezruinuje. Stát nám totiž každoročně sebere na daních stále vyšší část mzdy. Důvodem je neměnná výše slev na daních. Některé se nezvyšovaly i více než deset let.