Zelenského projev rozčílil část rakouských poslanců. Po slovech prezidenta opustili sál

Velké pozdvižení způsobil v řadách rakouského parlamentu videoprojev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informuje o tom rakouský deník The Local. Zelenskyj poděkoval za pomoc, kterou Vídeň jeho zemi poskytla. Zákonodárci pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) však během jeho proslovu opustili sál, jelikož prý ohrozil neutralitu jejich země.

Zelenskyj děkoval Rakušanům za poskytnutí humanitární pomoci i pomoc při odstraňování nášlapných min, uvedl The Local. Zdůraznil přitom, že je důležité „nebýt neutrální tváří v tvář zlu“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hrozí nám fatální ztráty, řekl exporadce Zelenského. Protiofenziva může skončit „mořem krve“

„Když se na vás obracíme s žádostí o podporu, žádáme o ochranu lidských životů. Ukrajina chce žít v bezpečí, míru a svobodě,“ řekl ukrajinský prezident.

Na závěr vyzval zákonodárce, aby přijeli na Ukrajinu a sami se přesvědčili o situaci, v níž se země nachází. Rakousko sice Ukrajinu politicky podporuje, avšak jeho neutralita mu brání ve vojenském zapojení do konfliktu, píše The Local. V důsledku toho zemi nemůže dodávat zbraně v boji proti ruské invazi.

Poslanci z populistické a protiimigrační strany FPÖ však už dříve oznámili, že budou proti vystoupení Zelenského protestovat. Ve chvíli, kdy začal mluvit, opustili sál. Před odchodem položili na lavice transparenty s hesly „místo pro mír“  a „místo pro neutralitu“, informovala zpravodajská agentura Reuters.

„Je smutné, že FPÖ je jedinou stranou v parlamentu, která bere vážně naši trvalou neutralitu, a tím se zasazuje o mír,“ uvedl předseda strany Herbert Kickl.

Od začátku války na Ukrajině neutralita Rakouska a jeho ekonomické i politické vazby na Rusko vyvolávají mezinárodní kritiku. Neutrální země například umožnila ruským delegátům, na něž byly uvaleny sankce, účast na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. Rakousko svůj čin omlouvalo tím, že členům nemůže zabránit v účasti na zasedání a jednalo v souladu s předpisy organizace, doplňuje The Local.

Tagy:
válka Rakousko Vídeň Ukrajina poslanci projev parlament Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Svobodná strana Rakouska Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ruská invaze na Ukrajinu Herbert Kickl