Zlom ve válce? Západní tanky už jsou na Ukrajině. Ruské stroje nemají šanci, tvrdí experti

Na Ukrajině začíná „tankobraní“. Obránci se v posledních dnech konečně dočkali první dodávky těžké západní techniky, která může sehrát klíčovou roli v nadcházející jarní protiofenzívě. Německý Leopard 2 či britský Challenger 2 totiž nemají v ruském arzenálu žádnou adekvátní konkurenci. Vedle tankových elit dorazily na Ukrajinu také německá bojová vozidla pěchoty Marder či americké obrněné transportéry Stryker. Nakolik dokážou ruské armádě prohloubit vrásky a v čem vynikají na bojišti?

„Bylo mi potěšením vyrazit s prvním ukrajinským tankem Challenger 2 na projížďku,“ neskrýval nadšení ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov, když na svých sociálních sítích zveřejnil video, jak se prohání v obrněném kolosu britské výroby a se zdviženým palcem děkuje Londýnu za zásadní vojenskou podporu. Kolik Challengerů 2 přesně Ukrajina doposud obdržela, není jasné – Britové se zavázali dodat 14 kusů této techniky. Na snímcích od Reznikova jsou vidět celkem tři tanky.

Iniciativa Spojeného království v rámci podpory Ukrajiny se ukázala být zcela zásadní. Jako první země přislíbila dodávku moderních západních tanků, čímž vyvinula tlak především na věčně přešlapující Německo. To nakonec přislíbilo své Leopardy 2 a dalo zelenou jiným evropským státům, aby se podělily o své tanky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry z bojů: Nepomohla ani „odpadková kamufláž“. Ukrajinci zničili další ruský raketomet

V současnosti by na Ukrajině mělo být minimálně 35 Leopardů 2 – tři z Portugalska, 14 z Polska a 18 z Německa. V několika případech má jít o nejmodernější verze s označením A6, nic novějšího není na evropském trhu k mání. Společně s nimi překročilo hranici 40 bojových vozidel pěchoty Marder a nespecifikovaný počet amerických obrněnců Stryker – podle ukrajinské zpravodajské agentury Unian by jich mohlo být nejméně 90.

Efektivita západní vojenské techniky na bojišti se bude samozřejmě odvíjet především od toho, nakolik se s ní ukrajinská osádka stihla řádně seznámit. Ani Leopardy 2 nejsou nezničitelné, navíc celý intenzivní výcvik probíhal ve zrychleném režimu. Minimálně co do parametrů ale lze konstatovat, že západní tanky mají ve srovnání se svými ruskými protějšky významně navrch. V praxi by při tankovém duelu jeden na jednoho neměli mít Rusové moc velké šance na vítězství.

Experti se už delší dobu shodují, že ruské tanky už nepatří k těm nejmodernějším v Evropě. Na ukrajinské frontě se naopak objevují čím dál starší kousky. Proti novým západním strojům tak mají mizivou šanci na výhru. Dobrý tank ale sám o sobě válku nevyhraje. Ben Barry, vedoucí pracovník Mezinárodního institutu pro strategická studia (ISS), a bývalý vysoký zpravodajský důstojník Philip Ingram tvrdí, že k poražení Putina bude kooperaci napříč všemi armádními složkami. Tank zpravidla má podporovat postup pěchoty, která jej zároveň chrání před protitankovými střelci. Před samotným postupem do nepřátelského území má obranu oslabovat dělostřelectvo či letectvo. Zkrátka nejde konflikt ukončit pouze přes tanky.

Kavalerie Jejího Veličenstva

Do výzbroje se Challenger 2 dostal v první polovině 90. let. Dlouhé roky šlo o jeden z nejlépe pancéřovaných válečných strojů na světě, který dokázal ustát nejednu protitankovou střelu. V současnosti jako jediný těžký bojový tank pálí z drážkovaného hlavního kanónu ráže 120 mm, který doplňuje dvojice kulometů ráže 7,62 mm.

Čtyřčlenná osádka využívá pro zaměřování cílů noční vidění i laserový naváděcí systém, v případě ohrožení se dokáže zahalit do clony díky zabudovaným modulům s kouřovými granáty. Stejně tak není problém doplnit ochranu tanku o dodatečný reaktivní pancíř. Minimálně dle parametrů by si dokázal poradit i s novějšími ruskými tanky, jako je model T-90M. Určitou nevýhodou druhé generace Challengerů je její nízká mobilita a rychlost. O britských tancích se více dočtete v tomto článku.

Obrněná šelma Bundeswehru

Jeden z nejlepších tanků, které jsou v současnosti k dispozici, tvoří už několik dekád páteř německé armády. Když v roce 1979 poprvé vešel Leopard 2 do aktivní služby, už tehdy v mnoha ohledech předčil své konkurenty. Jako první tank západních armád se mohl chlubit kanónem ráže 120 milimetrů.

Nejnovější varianty Leopardů 2 přišly s lepším, šípovitě tvarovaným plátovým pancířem, zvýšenou ochranou osádky proti protitankovým střelám i minám nebo s vyspělejším informačním systémem. Řidič se rovněž dočkal vylepšeného nočního vidění, střelci zase stabilizované hlavně, lepšího kulometu a 40mm automatického granátometu. Více jsme o Leopardech 2 psali v tomto článku.

Starší, ale stále bojeschopný kousek

Jak už bylo výše zmíněno, společně s německými tanky dorazily na Ukrajinu bojová vozidla pěchoty Marder. Pochází ze 70. let minulého století, nejde tudíž o nejnovější vojenskou techniku z arzenálu evropského velikána – postupně ji totiž nahrazuje modernější a efektivnější vozidlo Puma. To ovšem neznamená, že Marder nebude představovat pro ruské obrněnce velký oříšek.

Kromě automatického kanónu ráže 20 mm a 7,6mm kulometu má ve své výbavě protitankový systém MILAN, což vozidlu zajišťuje určitou míru ochrany proti mnohem těžší nepřátelské technice. Ve většině případů se do terénu vydává s plným zásobníkem čtyř řízených střel. Ve svých útrobách zvládne Marder přepravit až 12 plně vyzbrojených vojáků. Nejnovější verze obrněnce má také zvýšenou ochranu podvozku proti minám. Stojí rovněž za zmínku, že americké bojové stroje M2 Bradley už slouží na Ukrajině minimálně měsíc, není ale jasné, v jakém počtu.

Osvědčený pomocník, který projížděl i Českem

Kanadská chlouba Stryker se stala páteří amerických ozbrojených sil. Pancéřovaný transportér má za sebou bohaté zkušenosti z nasazení v Afghánistánu či Iráku, a ačkoliv neslouží vyloženě k přímým střetům s nepřátelskými obrněnci, ukrajinské armádě nejlépe poslouží pro rychlý přesun vojáků, průzkum terénu i přepravu zraněných mimo „horkou zónu“. Ve své základní výbavě totiž má „jen“ dva kulomety, jeden ráže 12,7mm a druhý ráže 7,6 mm. Ty občas doplňuje dálkově ovládaný granátomet ráže 40 mm.

Spojené státy přislíbily přes 500 kusů Strykerů v několika různých variantách – bude tedy zásadní, které verze vozidla nakonec Ukrajina dostane. Některé jsou vybaveny zmíněným protitankovým systémem TOW se řízenými střelami, 105mm kanónem či minometem ráže 120 mm. USA mají k dispozici rovněž varianty vozidla pro bezpečný průzkum v radioaktivním či chemicky zamořeném prostředí.

Ruská odpověď? Neotestovaný stroj

Zatímco Ukrajina očekává ještě dodávky amerických tanků M1 Abrams či švédských bojových vozidel pěchoty CV90 (o které má zájem i česká armáda), Rusové nemají na své straně žádnou techniku, která by se západní mašinerii vyrovnala. V úvahu připadá jen Putinův „zbrojařský klenot“ – těžký tank T14 Armata.

Za posledních několik let se obrněný kolos stal stálicí vojenských přehlídek na Rudém náměstí, do bojů se ale zatím nezapojil. Důvodů je hned několik. Samotný tank ještě neprošel potřebnými zkouškami a nadále se nachází v testovací fázi. V neposlední řadě jde o velice drahý kus vojenské techniky. I tak ale Armata zřejmě na Ukrajinu zamíří, nejspíše za propagandistickým účelem a rozhodně ne ve velkém počtu. Více si o nejmodernějším ruském tanku můžete přečíst zde.

Tagy:
válka tank tanky Vojenská technika Ukrajina technika zbraně Challenger Ukrajinci válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu vojenská technologie Armata tank T-14 Armata Stryker Leopard 2 Olexij Jurijovyč Reznikov Challenger 2 Marder bojové vozidlo pěchoty