Farský navzdory kritice odletěl do USA. Chce se vracet na důležitá hlasování Sněmovny

Jan Farský

Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do Spojených států. Mluvčí hnutí Sára Beránková to v neděli potvrdila. Poslanec chtěl původně do USA odcestovat už ve čtvrtek, kvůli průtahům se sněmovním projednáváním důvěry vládě cestu odložil.

„Měl (Farský) letět včera večer, ale jestli odletěl, to skutečně nevím,“ uvedla Kovářová v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mluvčí hnutí následně na žádost o potvrzení této informace sdělila, že Farský skutečně do Spojených států odcestoval.

Poslanec v pondělí oznámil na Twitteru, že bude půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu, neboť Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová sněmovní hlasování.

Zejména opoziční politici obviňovali Farského mimo jiné z pohrdání voliči, i podle představitelů vládních stran bylo Farského rozhodnutí špatné.

Předseda STAN Vít Rakušan v pátek uvedl, že nepovažoval za šťastnou loňskou kandidaturu Farského do Sněmovny v době, kdy stipendium řešil. „Prostě pro mě toto rozhodně šťastné není,“ řekl. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by optimálním řešením bylo, kdyby za Farského buď nastoupil ve Sněmovně náhradník z hnutí STAN, nebo by Farský na stáž nenastoupil. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v Partii prohlásil, že pokud by byl Farský lidoveckým poslancem, cestu by mu důrazně nedoporučil.

Zklamal své voliče?

Smířlivější byl v úterý premiér a předseda ODS Petr Fiala, s nímž Farský stáž konzultoval a získal jeho doporučení. „Pan poslanec Farský mě jako předsedu jedné z koaličních stran před časem informoval o svém úmyslu a ujistil mě o tom, že na všechna důležitá hlasování bude přítomen,“ informoval premiér.

Naopak bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že Farský vzkázal voličům, že se vůbec nic nestane, když jimi zvolený poslanec nebude půl roku ve Sněmovně pracovat. Podobně předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová sdělila, že si neumí představit, že by zklamala své voliče tím, že na půl roku odešla a přestala pracovat.

Tagy: