Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

„Dopadne to na nás na všechny, odnese to Sněmovna a snižuje to její kredit. Tento způsob výkonu mandátu se mi zdá nešťastný. Farský nám zavařil, tak se nedivte, že se nám to nelíbí,“ kritizoval Farského půlroční stáž v USA Radek Vondráček.

Odjezd poslance do zahraničí se nelíbí ani Fialovi z SPD. „Je to faul na voliče. Za druhé to na nás všechny hází stín pochybností, že když tu nebudeme, nic se nestane. Že můžeme zemi řídit z dovolené. Poslanecká sněmovna není o hlasování, je to práce čtyřiadvacet hodin denně. Děláme řemeslo a pan Farský nám to kazí,“ přidal se k Vondráčkovi Fiala.

V Partii Farského odjezd kritizoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Politik, který kandiduje, do toho musí jít naplno. Poslanec by si neměl dovolit odjet na půl roku do zahraničí, zvlášť ne tak brzy po volbách. Odjezd na stáž může mít přínos pro stranu i pro něj, ale touto cestou bych se já nevydal. S těmi, kteří to vnímají kriticky, souhlasím,“ upozornil Jurečka.

Šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob řekl, že ho mrzí, že o odjezdu Farského jako kolega z vládní koalice nevěděl dopředu. „Není to šťastné, ale na druhou stranu musím respektovat jeho rozhodnutí. Je potřeba, aby vládní koalice prosazovala své programové prohlášení a splnila to, co slíbila před volbami. Jestli to jeden pobyt ovlivní... Ve Sněmovně je 108 vládních poslanců a každý hlas má stejnou váhu,“ podotkl.

Kovářová: Odjezd je nešťastný, ale správný

I Farského stranická kolegyně Věra Kovářová v pořadu řekla, že odjezd poslance považuje za nešťastný. Zároveň ale upozornila, že Farský nejede studovat, ale na vědecký pobyt. „Dostal prestižní stipendium. V Česku není moc lidí, kteří by ho získali. Svůj plat bude dávat ve prospěch neziskovkám a bude v kontaktu s hnutím STAN i s voliči,“ upozornila.

Dodala, že Farský v minulých letech vykonal spoustu práce a že lidé ocení, že je tak vzdělaný. „Pokud chceme, abychom tu měli lidi, kteří mají vizi, tak si myslím, že jeho odjezd je správná cesta,“ zdůraznila.

Farský tento týden oznámil, že uspěl u Fulbrightovy komise s projektem, který se zabývá možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Kvůli půlroční stáži na univerzitě v Oregonu se vzdal postu šéfa sněmovního klubu STAN, poslanecký mandát si však ponechá. Přislíbil, že se i ze stáže vrátí na případná klíčová sněmovní hlasování.

Své poslanecké povinnosti chce ale plnit i z USA. „Je tam devítihodinový časový posun, není to jednoduše proveditelné. V poslední době jsme ale strávili většinu času on-line,“ nastínil na úterní tiskové konferenci své plány.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

08:56

Zelenskyj: Až 100 Ukrajinců každý den umírá uprostřed války

08:38

Dvouměsíční dítě bylo vyfotografováno na pohřbu svého otce

08:21

Nový Zéland vysílá do Spojeného království na výcvik vojáky, kteří pak pomohou ukrajinským kolegům

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.