CNN Prima News poslanecký mandát

poslanecký mandát

Výpis příspěvků ke štítku „poslanecký mandát“

Večírky během covidu se mu staly osudnými. Expremiér Boris Johnson končí v britském parlamentu

Britský expremiér Boris Johnson v pátek oznámil, že se s okamžitou platností vzdává poslaneckého mandátu. Reagoval tak na obdržení zprávy parlamentního výboru, který zkoumal jeho kroky během pandemie covidu, zejména aféru spojenou s konáním večírků v době nejpřísnějších uzávěr. Při vyšetřování šlo mimo jiné i o to, zda Johnson úmyslně lhal poslancům, před nimiž porušení vládních protipandemických pravidel popřel.

Tři scénáře pro Andreje Babiše: ANO rozhodne o jeho osudu. Stáhne se z politiky?

Hnutí ANO čeká zásadní den. Předseda nejsilnějšího opozičního subjektu Andrej Babiš se rozhoduje, zda se po prohraných prezidentských volbách vzdá poslaneckého mandátu. Stejně tak se spekuluje, jestli nakonec nepověsí na hřebík i post šéfa hnutí. Nabízí se proto celkem tři hlavní scénáře, jak může středeční jednání předsednictva ANO dopadnout. Právě tam se rozhodne o Babišově nejbližším osudu.

V ANO to vře. Babiš jede jen ego a kašle na nás, i když za něj nastavujeme krk, zní z hnutí

Mezi poslanci ANO a jejich asistenty panuje podle zdrojů CNN Prima NEWS frustrace pramenící jak z prezidentské porážky Andreje Babiše, tak ze skutečnosti, že šéf hnutí možná složí poslanecký mandát. „Nemít předsedu ve Sněmovně je trapné. Aspoň markeťáky nám mohl nechat, vždyť polovina poslanců od nás není ani vidět,“ říká jeden z nich pod příslibem anonymity. Babiš je prý neřízená střela a jde mu jen o vlastní ego.

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Sněmovna schválila nový způsob přepočtu volebních hlasů. Zvýhodní úspěšnější strany

Poslanecká sněmovna schválila nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který mírně zvýhodňuje úspěšnější strany. Poslanecké mandáty budou přidělovány automaticky podle výsledků, poslanci nepřijali návrh, aby část křesel po volbách obsazovaly strany. Dále rozhodli, že dvoučlenné volební koalice budou potřebovat ke vstupu do Sněmovny aspoň osm procent hlasů, vícečetné koalice 11 procent. Změnu nyní posoudí Senát. Sněmovna s ním úpravy předem projednávala.