CNN Prima News poslanecký mandát

poslanecký mandát

Výpis příspěvků ke štítku „poslanecký mandát“

Tři scénáře pro Andreje Babiše: ANO rozhodne o jeho osudu. Stáhne se z politiky?

8. února 2023 05:41

Hnutí ANO čeká zásadní den. Předseda nejsilnějšího opozičního subjektu Andrej Babiš se rozhoduje, zda se po prohraných prezidentských volbách vzdá poslaneckého mandátu. Stejně tak se spekuluje, jestli nakonec nepověsí na hřebík i post šéfa hnutí. Nabízí se proto celkem tři hlavní scénáře, jak může středeční jednání předsednictva ANO dopadnout. Právě tam se rozhodne o Babišově nejbližším osudu.

V ANO to vře. Babiš jede jen ego a kašle na nás, i když za něj nastavujeme krk, zní z hnutí

7. února 2023 05:35

Mezi poslanci ANO a jejich asistenty panuje podle zdrojů CNN Prima NEWS frustrace pramenící jak z prezidentské porážky Andreje Babiše, tak ze skutečnosti, že šéf hnutí možná složí poslanecký mandát. „Nemít předsedu ve Sněmovně je trapné. Aspoň markeťáky nám mohl nechat, vždyť polovina poslanců od nás není ani vidět,“ říká jeden z nich pod příslibem anonymity. Babiš je prý neřízená střela a jde mu jen o vlastní ego.

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

26. ledna 2022 11:07

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

25. ledna 2022 18:17

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

Bolestná záležitost, komentuje Rakušan konec Farského. Jurečka doufal v ukončení stáže

20. ledna 2022 09:55
Aktualizováno

Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan přiznal, že situaci týkající se odletu Jana Farského na stáž v USA vnímal chybně. Na sociálních sítích napsal, že je celá záležitost bolestná. K odchodu ze Sněmovny vyzvalo Farského na večerním jednání předsednictvo hnutí. Pro Rakušana prý bylo nejtěžší ze všech, které absolvoval.

Převážily naše kamarádské vztahy s Farským. Neodhadli jsme důsledky, přiznal Gazdík

20. ledna 2022 08:35

Ve hnutí STAN převládly kamarádské vztahy s Janem Farským. Nedokázali jsme mu říct, že odlet do USA není vhodný, řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). V pořadu Nový den se omluvil za to, že celou situaci společně se spolustraníky podcenil. „Neuvědomili jsme si, jaké důsledky to může mít,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

17. ledna 2022 15:51

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Sněmovna schválila nový způsob přepočtu volebních hlasů. Zvýhodní úspěšnější strany

7. dubna 2021 13:33

Poslanecká sněmovna schválila nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který mírně zvýhodňuje úspěšnější strany. Poslanecké mandáty budou přidělovány automaticky podle výsledků, poslanci nepřijali návrh, aby část křesel po volbách obsazovaly strany. Dále rozhodli, že dvoučlenné volební koalice budou potřebovat ke vstupu do Sněmovny aspoň osm procent hlasů, vícečetné koalice 11 procent. Změnu nyní posoudí Senát. Sněmovna s ním úpravy předem projednávala.

Sledujte ZÁZNAM: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

26. ledna 2021 19:47

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).