Převážily naše kamarádské vztahy s Farským. Neodhadli jsme důsledky, přiznal Gazdík

Gazdík komentuje konec Farského

Ve hnutí STAN převládly kamarádské vztahy s Janem Farským. Nedokázali jsme mu říct, že odlet do USA není vhodný, řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). V pořadu Nový den se omluvil za to, že celou situaci společně se spolustraníky podcenil. „Neuvědomili jsme si, jaké důsledky to může mít,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Farský se dostal pod palbu kritiky poté, co 10. ledna oznámil záměr odjet na více než půlroční stáž na univerzitě v americkém Oregonu. Odstoupil sice z funkce předsedy poslaneckého klubu STAN a plat hodlal posílat několika neziskovým organizacím, chtěl ale nadále zůstat poslancem. Tím vyvolal vlnu nevole ze strany veřejnosti i mezi svými spolustraníky a koaličními partnery. Ve středu večer ho předsednictvo STAN vyzvalo, aby se vzdal mandátu, což na dálku následně učinil.

Gazdík uznal, že celou věc týkající se chystané stáže mohli uvnitř hnutí ukočírovat lépe. „Bylo to nesmírně složité rozhodování. A já se vlastně musím omluvit – jak voličům, že jsme situaci na začátku podcenili, tak Honzovi Farskému. Mezi Starosty nemáme klasické vnitrostranické vztahy, jsme přátelé a kamarádi,“ řekl v Novém dni.

Radost z vítězství ve sněmovních volbách pak diskusi o odletu Farského do USA zkomplikovala. To byla podle Gazdíka chyba. „Bohužel, v povolební vřavě nikdo z nás neuměl Farskému říct – ani já osobně, a za to se omlouvám – že je to nevhodné. Kamarádské vztahy převážily a neuvědomili jsme si, jaké důsledky to může mít,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Za Farským jako politikem si nicméně stojí, jeho konec v řadách poslanců ho proto mrzí. „Je to jeden z nejpracovitějších poslanců, které jsem za svých 11 let ve Sněmovně poznal, a je to pro ni strašná škoda,“ uzavřel téma ministr školství a někdejší předseda STAN.

Farský působil v Poslanecké sněmovně od roku 2010. Osm let byl také starostou obce Semily. Coby vystudovaný právník se v posledních letech věnoval problematice veřejné správy, snižování administrativní zátěže občanů, samospráv i státní správy či veřejných zakázek. Aktivní byl také kolem exekucí a pomoci lidem v dluhové pasti.

Tagy: