Pošle Sparta do Ruska 100 milionů a přivlastní si Kuchtu? Vyplatí se to, napovídají experti

Po dlouhých letech vyplněných povětšinou trápením se na Letné zabydlela dobrá nálada. Fotbalová Sparta zažívá příjemnou atmosféru díky zatím výtečnému jaru ve Fortuna lize. A forma celého týmu z nemalé části souvisí s útočníkem Janem Kuchtou. Sportovního ředitele Tomáše Rosického ale ohledně reprezentačního forvarda zaměstnává jedna zásadní věc: Klubu hráč nepatří, a pokud se to má změnit, musí do Ruska poslat 100 milionů korun. Experti pro CNN Prima NEWS napovídají, že i když jde na poměry tuzemské soutěže o závratnou sumu, tato investice by se měla vyplatit.

Fanoušci Slavie si budou úspěchy úhlavního rivala užívat málokdy. A tento scénář je ještě méně pravděpodobný, když soupeře z druhého břehu Vltavy táhne útočník, který nedávno sázel branky v sešívaném dresu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bude Křetínský šéfovat Součkovi s Coufalem? Za další čtvrtinu West Hamu nabízí miliardy

S Edenem se Jan Kuchta rozloučil loni v lednu. Nemohl tušit, jaké plány v hlavě spřádá a brzy hodlá zrealizovat Vladimir Putin. Proto přestoupil do Lokomotivu Moskva. V ruské metropoli hrál několik měsíců navzdory zuřící válce na Ukrajině, nicméně už v červnu našel únikovou cestu.

Vrátil se do Prahy, avšak k nespokojenosti slávistů zamířil na hostování s opcí do Sparty, za kterou hrával jako mládežník mezi lety 2010 až 2013. Po rozporuplném vstupu do sezony orámovaném hloupou červenou kartou se rozjel. V jarní části sezony dal v devíti soutěžních zápasech sedm gólů, na další dva přihrál. Významně přispěl k tomu, že letenští zdárně pracovali na smazání manka v tabulce Fortuna ligy – odsunuli za sebe Viktorii Plzeň a během reprezentační pauzy mají stejně bodů jako vedoucí červenobílí rivalové z Vršovic.

Kuchtovy současné výkony vzbuzují zásadní otázku. Má Sparta do Moskvy poslat kromě 25 milionů korun za hostování v tomto ročníku dalších 100 milionů a tím si 26letého útočníka přivlastnit?

„Kdybych ty peníze měl, asi bych je dal. Proč ne,“ vžívá se do role sportovního ředitele klubu Tomáše Rosického sparťanská ikona přelomu 80. a 90. let Václav Němeček. „Myslím si, že ho za určitých okolností mohou později prodat ještě dráž. Ale úplně neznám transferovou politiku Sparty, nevím, přes jakou částku u ní nejede vlak. Podle mě je 100 milionů odpovídajících. Pokud se ve zbytku sezony bude týmu dál dařit a Kuchta na tom bude mít podíl, koupil bych ho,“ pokračuje pro CNN Prima NEWS.

Koupě, nebo další hostování?

Jiný někdejší hráč Sparty i její bývalý trenér Martin Hašek upozorňuje na to, že Sparta před vynesením verdiktu musí koukat na časové ose dál do minulosti.

„Aby se klub z naší soutěže rozhodoval ohledně takto drahého přestupu, není pro mě argumentem, že Kuchta několik týdnů hraje dobře. Potřebujete vědět, že góly z jeho strany budou stabilní záležitostí. Že existuje pravděpodobnost ještě dalšího zlepšení,“ míní kouč, který naposledy vedl Ústí nad Labem.

Kuchta toto podle 53letého Haška splňuje: „Pokud je ze zdravotního hlediska v pořádku, bude góly střílet dál. Útočník se prodává daleko snáz i později než například defenzivní záložník nebo krajní bek. Samozřejmě pokud skauti a kluby uvidí, že sází branky. Takže i s výhledem dalšího prodeje by tento obchod dával pro Spartu smysl. Může pomoct klubu stabilizovat situaci, zastavit jakousi houpačku posledních let. I když odejde za menší peníze, než přicházel, ale pomůže Spartě k trofejím a úspěchům v evropských pohárech, vyplatí se to.“

Před necelým rokem, když Kuchta opouštěl Moskvu, nevnímal pětinásobný mistr ligy krok jako oboustranně výhodný. „Zmiňoval jsem, že Sparta dělá dobře. Brala prověřeného hráče. Ale zároveň jsem říkal, že Kuchta nedělá dobře. Přicházel do klubu, který nešlapal ideálně a není jednoduché se uchytit, být v pohodě. Mohl si najít klub, kde by měl adaptaci snazší. Chvíli trvalo, než pohodu nabral. Je otázka, jestli tým šlape dobře, protože Kuchta dává góly, nebo Kuchta hraje dobře, protože týmu se daří. Vše je propojené,“ zamýšlí se Hašek.

Ve hře je i levnější cesta, jak udržet s chutí hrající ofenzivní trojzubec – Lukáš Haraslín, Kuchta a Tomáš Čvančara – pohromadě i pro příští sezonu. Sparta by se mohla s Lokomotivem domluvit na prodloužení hostování a kompenzační sumě.

Na vyřešení situace kolem exslávisty je ale ještě čas. Teď se musí sparťané především zabývat tím, aby si tým udržel současný lauf.

Klíčem je zdravá atmosféra

V minulých letech nespočetněkrát zavládl na Letné optimismus, mohlo se zdát, že vše je na dobré cestě k tomu, aby Sparta poprvé od roku 2014 sahala po mistrovské trofeji. Jenže dobrá nálada vždy zmizela tak rychle, jako se objevila. „Teď jsou o kousek dál, reálně hrají o titul,“ poznamenává Hašek ve chvíli, kdy do konce základní části ligy zbývá šest kol. Pak přijde na řadu ještě nadstavba.

Jestli se někdo nenechal při krátkodobé formě ošálit, pak to byl 53letý Němeček, jenž si vždy rád zachovával zdravý skepticismus. Ale i on teď přiznává nebývalou spokojenost.

„Líbí se mi to, jsem rád, že hrajeme způsobem, jakým hrajeme, dáváme góly, kupí se vítězství. Spokojenost není paušální, objeví se některé zápasy a pasáže v nich, kdy je co zlepšovat,“ uvádí Němeček a jako příklad dává utkání ve Zlíně, kdy Sparta pohodlně vedla už 3:0, přesto se musela do poslední sekundy strachovat o vítězství. „To jsem byl až zděšen. Doufám, že si z toho kluci vzali ponaučení a budou dál hrát nátlakový fotbal,“ uvádí královehradecký rodák.

Když jde někdo do Sparty, je v principu v porovnání s jinými kluby v lize velmi kvalitní hráč. Pokud Sparta hraje ho*no, není to tím, že jsou na trávníku špatní fotbalisté. Ale prostředí je pro ně tak náročné, že ho nezvládají – hrají několik desítek procent pod svými možnostmi.

Hašek pak přidává svůj pohled, proč teď mají sparťanští fanoušci víkend co víkend důvod k radosti: „Vidím za tím uklidnění situace v kabině, nastavení mezilidských vztahů. Samozřejmě Spartě zvnějšku prospívá i to, že se Plzeň nachází v krizi a Slavia často klopýtá. To prohlubuje pohodu. Kdyby Slavia pořád vítězila a Sparta měla stále stejný odstup, mohla by být v pohodě, ale ne takové. Především ale aktuální rozpoložení spatřuji v osobě trenéra Briana Priskeho. To, jaké trenér určí rozestavení, k profesi patří. Ale neřekl bych, že je to důvod, proč se jim nyní takto daří. Mojí optikou jde vyloženě o zdravou atmosféru vyplývající z férového jednání.“

Do tohoto tématu se ponořil hlouběji. Popisuje, že mančaft s hráči, trenérem a realizačním týmem představuje bublinu. A ta v tak sledovaném tuzemském klubu s extrémními nároky dostává zabrat. „Bublina není neprodyšná. Potřebujete, aby energie v kabině navzdory všemu byla dobrá a umožnila hráčům hrát to, co umí. Protože když jde někdo do Sparty, je v principu v porovnání s jinými kluby v lize velmi kvalitní hráč. Když Sparta hraje ho*no, není to tím, že jsou na trávníku špatní fotbalisté. Ale prostředí je pro ně tak náročné, že ho nezvládají – hrají několik desítek procent pod svými možnostmi.“

K tomu uvedl příklad z časů jeho hráčského konce na Letné, kdy se týmu příliš nedařilo. „Proběhly psychologické testy u 23 hráčů. Výsledek měl prozradit, jestli jsme schopní hrát to, co umíme, nebo jsme z té situace v takovém útlumu, že to nezvládáme. Vyšlo najevo, že jen dva hráči předvádí výkony odpovídající jejich možnostem. Takže všichni ostatní neměli na Spartu? Nebo to bylo tím, že prostředí je tak náročné, že semele i ty, kteří za normálních okolností nemají problém? Proto si myslím, že Priskeho Sparta se dostala do dobrého mentálního stavu, který umožňuje dobré výkony. Tím je zajímavá,“ uzavírá Hašek.

„Ještě bych byl opatrný, ale když nepoleví v úsilí, možná bychom se mohli konečně dočkat,“ doplňuje Němeček.

Tagy: