Praha sobě využívá úniky ze spisů, tvrdí Pospíšil. Scheinherr říká pohádky, souhlasí Prokop

Praha sobě v kauze okolo pražského dopravního podniku (DPP) nezastává roli protikorupčních hrdinů. Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli pražští zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Ondřej Prokop (ANO). Podle Pospíšila Jan Čižinský a jeho kolegové využívají různé úniky z policejních spisů pro svou předvolební kampaň. Prokop zase náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) označil za pohádkáře.

Českou politickou scénou otřásá kauza korupce v dopravním pražském podniku (DPP). A to na pražské i celostátní úrovni.

„Atmosféra je mimořádně napjatá. Jsem v politice 20 let, ale takhle vyhrocenou politiku jsem nezažil. Jako politický matador se obávám toho, jak se bude vyvíjet předvolební kampaň u podzimních voleb. Jak se úniky ze spisů snaží využít Praha sobě, je za hranou volebního boje,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jiří Pospíšil.

Český europoslanec, který dokonce kvůli sporům na radnici na šéfa Praha sobě Jana Čižinského podal trestní oznámení, je přesvědčen, že se členové Praha sobě snaží svým chováním zakrýt nečinnost vlastních lidí v dopravním podniku i fakt, že Adam Scheinherr a další lidé hlasovali pro obviněného Mateje Augustína.

Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinila kromě Augustína dalších 12 lidí z účasti na organizované zločinecké skupině. Mezi podezřelými je dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či podnikatel Michal Redl. Tyto dvě osoby měly celou skupinu řídit.

Na možný případ korupce měl policii upozornit již před dvěma lety právě Adam Scheinherr. Přesto uskupení Praha sobě v koalici i přes přítomnost Hlubučka v radě hlavního města zůstalo. Podle Čižinského však s Hlubučkem a spol. museli vládnout i nadále, přestože měli podezření na možné korupční jednání. Objevují se také názory, že Scheinherr pomohl celou kauzu rozkrýt.

S tím však příliš nesouhlasí ani koaliční TOP 09, ani opoziční hnutí ANO. „Myslíme si delší dobu, že policie začala věc prošetřovat dříve, než pan Scheinherr podal trestní oznámení. Začal říkat pohádku, že on to celé rozkryl a vyřešil. Část opozice i paní Marvanová však na věc upozornily mnohem dříve,“ uvedl předseda pražského ANO Ondřej Prokop.

S podobným názorem přišel i Patrik Nacher (za ANO), rovněž pražský zastupitel a k tomu poslanec. „Primátor Hřib ani Scheinherr nejsou zachránci, spíš spoluviníci. My jako opozice jsme na problémy v dopravním podniku upozorňovali roky. Nejen my, ale i paní Marvanová z vnitřku. Vedení Prahy nezasáhlo, protože se bálo rozpadu koalice,“ sdělil.

Tagy: