Praha sobě využívá úniky ze spisů, tvrdí Pospíšil. Scheinherr říká pohádky, souhlasí Prokop

Praha sobě v kauze okolo pražského dopravního podniku (DPP) nezastává roli protikorupčních hrdinů. Na tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli pražští zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Ondřej Prokop (ANO). Podle Pospíšila Jan Čižinský a jeho kolegové využívají různé úniky z policejních spisů pro svou předvolební kampaň. Prokop zase náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) označil za pohádkáře.

Českou politickou scénou otřásá kauza korupce v dopravním pražském podniku (DPP). A to na pražské i celostátní úrovni.

„Atmosféra je mimořádně napjatá. Jsem v politice 20 let, ale takhle vyhrocenou politiku jsem nezažil. Jako politický matador se obávám toho, jak se bude vyvíjet předvolební kampaň u podzimních voleb. Jak se úniky ze spisů snaží využít Praha sobě, je za hranou volebního boje,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jiří Pospíšil.

Český europoslanec, který dokonce kvůli sporům na radnici na šéfa Praha sobě Jana Čižinského podal trestní oznámení, je přesvědčen, že se členové Praha sobě snaží svým chováním zakrýt nečinnost vlastních lidí v dopravním podniku i fakt, že Adam Scheinherr a další lidé hlasovali pro obviněného Mateje Augustína.

Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinila kromě Augustína dalších 12 lidí z účasti na organizované zločinecké skupině. Mezi podezřelými je dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či podnikatel Michal Redl. Tyto dvě osoby měly celou skupinu řídit.

Na možný případ korupce měl policii upozornit již před dvěma lety právě Adam Scheinherr. Přesto uskupení Praha sobě v koalici i přes přítomnost Hlubučka v radě hlavního města zůstalo. Podle Čižinského však s Hlubučkem a spol. museli vládnout i nadále, přestože měli podezření na možné korupční jednání. Objevují se také názory, že Scheinherr pomohl celou kauzu rozkrýt.

S tím však příliš nesouhlasí ani koaliční TOP 09, ani opoziční hnutí ANO. „Myslíme si delší dobu, že policie začala věc prošetřovat dříve, než pan Scheinherr podal trestní oznámení. Začal říkat pohádku, že on to celé rozkryl a vyřešil. Část opozice i paní Marvanová však na věc upozornily mnohem dříve,“ uvedl předseda pražského ANO Ondřej Prokop.

S podobným názorem přišel i Patrik Nacher (za ANO), rovněž pražský zastupitel a k tomu poslanec. „Primátor Hřib ani Scheinherr nejsou zachránci, spíš spoluviníci. My jako opozice jsme na problémy v dopravním podniku upozorňovali roky. Nejen my, ale i paní Marvanová z vnitřku. Vedení Prahy nezasáhlo, protože se bálo rozpadu koalice,“ sdělil.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.