Hřib a Scheinherr neudělali, co měli. V kauze Hlubuček nejsou žádnými hrdiny, říká Žáček

360° (621)

Českou politickou scénou otřásá kauza korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Opoziční i někteří vládní politici kritizují mimo jiné členy pražské rady, kteří s kauzou alespoň podle policejních spisů nemají nic společného. Poslanec Pavel Žáček (ODS) si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rýpnul do primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) či jeho náměstka Adama Scheinherra (za Praha sobě). Podle Žáčka se ani jeden z politiků nedá považovat za hrdinu, naopak prý měli lépe konat.

Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinila celkem 13 lidí z účasti na organizované zločinecké skupině v případě korupce v DPP. Mezi podezřelými je dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či podnikatel Michal Redl. Tyto dvě osoby měly celou skupinu řídit.

Na možný případ korupce měl policii upozornit již před lety náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Přesto toto uskupení v koalici i přes přítomnost Hlubučka v radě hlavního města zůstalo. Podle lídra Prahy sobě Jana Čižinského však s Hlubučkem a spol. museli vládnout i nadále, přestože měli podezření na možné korupční jednání.

Pražská opozice i někteří další politici však členy pražské rady podezírají, že o nekalém jednání v dopravním podniku věděli, a přesto mu nezabránili. „Korupce je rakovina státu. Myslím, že Hřib a Scheinherr nejsou v této kauze hrdinové. Neudělali to, co měli. Měli konat, aby se těch špatných lidí zbavili. Údajně jen čekali na zásah policie, který mohl přijít v tomto týdnu, ale i za tři měsíce,“ řekl Pavel Žáček (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle jeho analýz navíc z případu vyplývá, že vyšetřování policie bylo zahájeno mnohem dříve než před dvěma lety, tedy když měl Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, podat trestní oznámení. „Nedovedu si také představit, že někdo podá trestní oznámení a pak s těmi lidmi, kteří mají páchat trestnou činnost, nadále sedí v orgánech a normálně s nimi komunikuje. To mi připadá úplně zvláštní,“ dodal Žáček.

Na podobnou věc v pořadu 360° upozornil i poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO): „Hřib ani Scheinherr nejsou zachránci, spíš spoluviníci. My jako opozice jsme na problémy v dopravním podniku upozorňovali roky. Nejen my, ale i paní Marvanová z vnitřku. Vedení Prahy nezasáhlo, protože se bálo rozpadu koalice.“

K oběma osobám z pražské rady se staví kriticky i zástupci hnutí SPD. „Bez spolupráce Scheinherra by ta zločinecká skupina nemohla instalovat klíčové lidi tam, kam chtěla. Tvářit se, že je to romantický hrdina, je zcestné. Hřib je zase hlavou magistrátu a ryba smrdí od hlavy. I on by měl vyvodit odpovědnost,“ uvedl poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Tagy: