Hřib a Scheinherr neudělali, co měli. V kauze Hlubuček nejsou žádnými hrdiny, říká Žáček

Českou politickou scénou otřásá kauza korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Opoziční i někteří vládní politici kritizují mimo jiné členy pražské rady, kteří s kauzou alespoň podle policejních spisů nemají nic společného. Poslanec Pavel Žáček (ODS) si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rýpnul do primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) či jeho náměstka Adama Scheinherra (za Praha sobě). Podle Žáčka se ani jeden z politiků nedá považovat za hrdinu, naopak prý měli lépe konat.

Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinila celkem 13 lidí z účasti na organizované zločinecké skupině v případě korupce v DPP. Mezi podezřelými je dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či podnikatel Michal Redl. Tyto dvě osoby měly celou skupinu řídit.

Na možný případ korupce měl policii upozornit již před lety náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Přesto toto uskupení v koalici i přes přítomnost Hlubučka v radě hlavního města zůstalo. Podle lídra Prahy sobě Jana Čižinského však s Hlubučkem a spol. museli vládnout i nadále, přestože měli podezření na možné korupční jednání.

Pražská opozice i někteří další politici však členy pražské rady podezírají, že o nekalém jednání v dopravním podniku věděli, a přesto mu nezabránili. „Korupce je rakovina státu. Myslím, že Hřib a Scheinherr nejsou v této kauze hrdinové. Neudělali to, co měli. Měli konat, aby se těch špatných lidí zbavili. Údajně jen čekali na zásah policie, který mohl přijít v tomto týdnu, ale i za tři měsíce,“ řekl Pavel Žáček (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle jeho analýz navíc z případu vyplývá, že vyšetřování policie bylo zahájeno mnohem dříve než před dvěma lety, tedy když měl Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, podat trestní oznámení. „Nedovedu si také představit, že někdo podá trestní oznámení a pak s těmi lidmi, kteří mají páchat trestnou činnost, nadále sedí v orgánech a normálně s nimi komunikuje. To mi připadá úplně zvláštní,“ dodal Žáček.

Na podobnou věc v pořadu 360° upozornil i poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO): „Hřib ani Scheinherr nejsou zachránci, spíš spoluviníci. My jako opozice jsme na problémy v dopravním podniku upozorňovali roky. Nejen my, ale i paní Marvanová z vnitřku. Vedení Prahy nezasáhlo, protože se bálo rozpadu koalice.“

K oběma osobám z pražské rady se staví kriticky i zástupci hnutí SPD. „Bez spolupráce Scheinherra by ta zločinecká skupina nemohla instalovat klíčové lidi tam, kam chtěla. Tvářit se, že je to romantický hrdina, je zcestné. Hřib je zase hlavou magistrátu a ryba smrdí od hlavy. I on by měl vyvodit odpovědnost,“ uvedl poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:44

CNN: Ruští hackeři se údajně zaměřili na největší ukrajinskou soukromou energetickou firmu

20:18

Rusové bombardují Hadí ostrov fosforovými bombami, hlásí Ukrajinci

19:45

Problémy Ruska se budou zhoršovat. Některé dopady sankcí jsou kuriózní, poukazují experti

19:22

Norsko ohlásilo miliardový dar Ukrajině, Zelenskyj ocenil pomoc

Živě
ON-LINE: Další rána pro Rusy na jihu Ukrajiny. Přišli o moderní tanky i desítky vojáků

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.

Bezcitné útoky na civilisty: Počet obětí ruských raket u Oděsy se zvýšil na dvě desítky

Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na jihozápadě Ukrajiny, uvádí ruskojazyčný web BBC. Mezi 20 mrtvými je i jedenáctiletý chlapec. Dalších čtyřicet lidí bylo zraněno, z toho i šest dětí a jedna těhotná žena. Předchozí bilance byla 18 mrtvých a 38 raněných. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit v této souvislosti konstatoval, že se ruský prezident Vladimir Putin bude muset z nočního raketového útoku v Oděské oblasti zodpovídat.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Dominika Gottová o dědictví po otci: Jsem z toho špatná. Ivana mě chtěla vyšachovat

Dědictví po zesnulém Karlu Gottovi je již rozděleno. S výsledkem ovšem není spokojena nejstarší Mistrova dcera Dominika. Právě její jméno totiž na seznamu dědiců chybí. Podle Dominiky udělala vdova po Gottovi vše pro to, aby po smrti otce nedostala jedinou korunu. „Ivana mě potřebovala ze všeho vyšachovat ještě za tátova života. A to se jí povedlo,“ řekla v rozhovoru pro deník Blesk.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.