reklama

Pošta ještě nedoručila všechny voličské průkazy. Pokud je ztratí, lidé nemohou volit

Některým lidem, kteří v říjnu chtějí jít k volbám do Poslanecké sněmovny, plán možná překazí nedoručený voličský průkaz. Ministerstvo vnitra už hlásí několik případů, kdy ani po dlouhé době průkazy lidem nedorazily. Pokud by Česká pošta průkazy ztratila, lidé k volbám jít vůbec nemohou, přestože je to jejich ústavní právo.

reklama

Podle zákona v Česku platí, že kdo voličský průkaz ztratí, ukradnou mu ho, nebo ho Česká pošta nedodá, volit zkrátka nemůže. Duplikáty se totiž nevydávají. A tak mají lidé strach, že se k urnám nedostanou.

Například Barboře Trojak z Prahy, která bude během voleb mimo Česko, Česká pošta voličský průkaz dlouho nedoručila, i když jí ho úřad vydal. „Pořád jsem neměla žádné oznámení ve schránce. Tak jsem šla na poštu v Karlíně, kde zásilka nebyla. Takže jsem celé dopoledne strávila hledáním a zjišťováním, kde můj voličský průkaz je,“ popsala CNN Prima NEWS.

Odjezd do zahraničí se jí blížil, a tak se nabízelo vyřídit si například duplikát průkazu. To ale v Česku nejde. „Bylo mi bylo řečeno, že pokud pošta průkaz nenajde, tak nemám žádnou možnost jít k volbám,“ upozornila.

A že se takové věci stávají, potvrdil i ředitel odboru voleb na ministerstvu vnitra Tomáš Jirovec. „Princip ochrany hlasování může mít pro voliče v jednotkách případů takovýto dopad,“ připustil.

O voličský průkaz požádaly tisíce lidí

Barbořin voličský průkaz se nakonec po deseti dnech od odeslání podařilo najít. Pošťák jí ho v den natáčení reportáže s omluvou doručil domů. Jsou ale další lidé, kteří svůj voličský průkaz stále ještě nemají. Podle ministerstva vnitra jde o jednotky případů.

„Když klient přijde na pobočku a řekne, že má podací číslo od úřadu, že mu dopis stále nepřišel a že tam má voličský průkaz, tak samozřejmě v těchto dnech děláme všechno pro to, aby lidé mohli na základě voličských průkazů příští pátek a sobotu volit,“ ujistil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

O voličské průkazy si letos v Česku zažádaly tisíce lidí, kteří se chystají svůj hlas odevzdat jinde než ve svém volebním okrsku. Kromě možnosti doručení Českou poštou si ho mohou vyzvednout osobně na příslušném úřadě, a to do středy 6. října 2021 do 16.00 hodin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

Bez roušek a opatření? Covid je na čase brát jako normální nemoc, myslí si Dušek

Je na čase brát koronavirus jako normální nemoc, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale Češi neumí převzít zodpovědnost, protože spoustu z nich stále není očkováno. Dušek navíc varuje, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty v nemocnicích.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama