reklama

Postup vám vychytal chlap. Ženský tým Jordánska tepe Írán kvůli kontroverzní brankářce

Ženská íránská reprezentace se na konci září dokázala vůbec poprvé kvalifikovat na fotbalové mistrovství Asie. Velkého úspěchu dosáhla poté, co porazila Jordánsko. Ale s odstupem času se poraženému týmu nezdá jedna osoba, která měla Íránu výrazným způsobem dopomoct k postupu. Jde o gólmanku Zohreh Koudaeiovou. Nebo Zohreha Koudaeia?

reklama

Írán porazil Jordánsko 4:2 na penalty. Historický postup byl dokonán po zákroku brankářky u pravé tyče, vítězný tým vytáhl vlajky a nastala velká euforie, v jejímž centru byla právě gólmanka Koudaeiová.

Od zářijového zápasu už uběhly takřka dva měsíce a dostává se mu větší pozornosti, než když byl aktuální. Jordánsko totiž podalo stížnost u Asijské fotbalové konfederace (AFC), po které chce, aby nechala ověřit pohlaví u zmiňované brankářky. Poražená strana si totiž myslí, že je v penaltách vychytal muž, nikoliv žena.

Při pohledu na záběry ze zápasu je skutečně visáž Koudaeiové minimálně lehce podezřelá.

Prezident jordánské asociace Ali Bin Al-Hussein uvedl, že pokud by se nařknutí ukázalo být jako pravdivé, půjde o velmi vážný problém. Zároveň vyzval AFC, „aby se probudila“. V dopisu směřovaném asijskému fotbalovému orgánu je rovněž uvedeno, že minulost íránského týmu obnáší dopingové i genderové problémy.

V roce 2014 britský web Telegraph napsal, že íránské fotbalistky budou povinně podstupovat test pohlaví poté, co se ukázalo, že za národní tým hráli čtyři muži.

Jakékoliv nekalosti v současnosti ale íránský tým odmítá. „Lékařský personál pečlivě testoval každou hráčku reprezentace z hlediska hormonů, aby se vyhnul jakýmkoliv problémům. A proto říkám všem fanouškům, aby se nebáli,“ podotkla trenérka Maryam Irandoostová. Dodala, že obvinění jsou jen výsledkem toho, že Jordánsko – jako velký favorit – nedokázalo přijmout porážku.

Tagy:
Jordánsko pohlaví Írán fotbal sport Asijská fotbalová konfederace ženská íránská fotbalová reprezentace ženská jordánská fotbalová reprezentace test pohlaví

Hlavní zprávy

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama