Povinné městské holubníky, kamery na jatkách a zákaz psů na řetězech

Pražský magistrát v připomínkách k novele veterinárního zákona navrhuje rozšířit ji o zákaz chovu psů na řetězech. Uvedl, že stávající úprava zákazu nevhodných úvazů zvířat je nedostatečná. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje uložit obcím s přemnoženou populací holubů povinnost vybudovat a spravovat obecní holubníky. Vyplývá to z připomínek k novele na vládním webu.

Kamery na jatkách, psi na řetězech

Novela veterinárního zákona má mimo jiné upravit části zákona na ochranu zvířat proti týrání, do kterého doplňuje povinnost používat na jatkách kamery. Hlavní město Praha navrhuje upravit paragraf, který se týká týrání, o text „u psa se za týrání považuje chov nebo držení psa v prostorách k tomu určených, včetně domácnosti, uvázaného jakýmkoliv prostředkem na uvázání“. Návrh počítá s výjimkami pro krátkodobý úvaz psa kvůli například čištění chovného prostoru nebo u policejních psů.

Magistrát v připomínkách uvedl, že zákon nyní definuje velmi široce případy, kdy jde o týrání zvířat právě při nevhodném uvázání. Chov psů na řetězech by se měl podle magistrátu obecně zakázat. Nemohly by tak vznikat situace, kdy chovatelé tvrdí, že jde pouze o přechodné opatření. Tento zákaz platí od letošního roku na Slovensku. Za porušení zákazu uvazování psů hrozí pokuta do 300 eur (7 650 korun), podnikatelům od 400 do 3 500 eur (10 200 až 89 250 korun).

„V rámci provádění kontroly ze strany veterinární správy je aktuálně složité posoudit, zda se jedná o nevhodný úvaz, když pro to nikde nejsou stanoveny závazné podmínky. Zaměstnanci veterinární správy nemohou ani posoudit, jak dlouho je pes uvázán. Z tohoto důvodu jsou pak postihovány převážně extrémní případy, kdy jsou spíše sankciovány doprovodné efekty spojené s úvazem,“ uvedl magistrát. Navrhované znění zákona je podle něj inspirováno právní úpravou platnou na Slovensku.

Povinné městské holubníky

Ministerstvo pro místní rozvoj v připomínkách navrhuje přidat do zákona povinnost zřídit a obhospodařovat obecní holubníky v obcích, kde je zvýšený výskyt holubů. Holubníky by měly sloužit k efektivnějšímu a etičtějšímu způsobu redukce přemnožených ptáků. „Povinné zavedení holubníků umožňuje přechod od radikálních metod kontroly populace holubů, jako je zabíjení dospělých jedinců, k etickým a humánním postupům,“ zdůvodnilo svůj návrh. Podle ministerstva jsou obecní holubníky i příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o ekologii a chování holubů.

Holubník kvůli snížení počtu holubů zvažuje například Jihlava. Podle vedoucí odboru životního prostředí Kataríny Ruschkové je to asi nejhumánnější způsob, jak snížit stav holubů, jejichž trus škodí památkám. Zatím radnice v centru Jihlavy holuby odchytává do klecí umístěných na střeše obchodního domu Prior.

Nehumánní způsoby snížování holubí populace

Pražský magistrát předloni uvedl, že chce vybudovat holubník v jednom z domů na Mariánském náměstí, a to pro asi 150 ptáků. Odborníci by tam ptákům měli měnit část vajec za umělá, čímž bude město jejich populaci regulovat. V metropoli je podle odhadů kolem 100 000 holubů. Městská část Praha 14 loni v říjnu uvedla, že vypustila do přírody dva sokoly stěhovavé, kteří jí mají s regulací přemnožených holubů pomoci. „Myslím, že počty takto odlovených holubů i při sebelepším sokolnickém výcviku budou naprosto minimální. Proto tento způsob, jak trvale regulovat stavy holubů v Praze, považuji za slepou cestu,“ řekl Jiří Pospíšil (TOP 09) Novinkám.cz.

Od dravců jsou holubi často „jen“ poraněni. Vedoucí Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy Veronika Kraslová potvrdila pro ČTK, že holubi se do stanice dostali nejčastěji kvůli poranění. „Nejčastějším druhem ošetřených zvířat v loňském roce byl holub domácí, stanice jich přijala 1 444. Ve srovnání s předchozím rokem ubylo ve stanici ježků, více naopak zachraňovala holuby hřivnáče a rorýse.

Taky byste kolikrát chtěli věci uspíšit? My taky. Nebaví nás čekat. Koho ano? Ale na dobré věci se vyplatí si...

Posted by MĚSTSKÉ HOLUBNÍKY on Friday, November 24, 2023

Proti holubům se bojuje i plynováním a dalšími neetickými způsoby, jako jsou hroty na budovách nebo sítě, do kterých se často dostanou a nenajdou již cestu ven, takže umírají hlady. Přitom ke všemu existuje humánnější varianta. Hroty umísťované na budovy, na které se holubi napíchnou a zemřou, se dají efektivně nahradit spirálami proti ptákům, které jednoduše zakoupíte on-line. Ideální je pak kombinace městského holubníku právě se zmíněnými spirálami.

ETICKÉ ZÁBRANY PROTI HOLUBŮM: INSTALACE 🕊🚫🆗 Po nedávném příspěvku na dané téma nám přicházely dotazy, jak takové...

Posted by Obecní holubník on Sunday, November 26, 2023

Městské holubníky už fungují

Od letošního května funguje městský holubník na budově gymnázia v Bílovci. Na půdě domu u Mariánského náměstí vybudovala vůbec první holubník Praha 1. O provoz se starají pracovníci Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy. Od října funguje i holubník v Českých Budějovicích a v plánu jsou další a další, protože v praxi fungují. Pokud se chcete o holubnících a obecně o holubech dozvědět víc, sledujte organizace Městské holubníky a Holubi v nouzi.

Za zamyšlení stojí otázka, proč lidé na holuby koukají s takovým odporem a ubližují jim, když je to vlastně jediné zvíře, které se adaptovalo na život ve městě, aby lidem mohlo být po boku?

Fanoušek ze Žižkova. Další postřelený holoubek. Ještě je to pískající odrostlé mládě a už stihnul zažít tak nehezký...

Posted by Holubi v nouzi z.s. on Thursday, January 11, 2024

Tagy:
pes ptáci Slovensko holubi ochrana zvířat magistrát Jiří Pospíšil Jihlava Praha videokamera Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky Pražský magistrát městský holubník obecní holubník