Krabice, jídlo, voda: Pomoc pro holuby v nouzi je překvapivě snadná

Holubi patří ke koloritu snad každého města na světě. A není divu – navzdory běžným představám totiž nejde o divoká zvířata, ale o zdivočelé potomky domestikovaných holubů. Ve městě i mimo něj na ně ale číhá spousta nástrah a mnohdy potřebují naši pomoc.

Stěžejním bodem každé záchrany zvířete by mělo být umožnit mu vrátit se zpět do přírody. Proto je důležité, aby se zranění jedinci dostali co nejdříve do rukou odborníků.

Jací holubové potřebují naši pomoc?

Pokud holub nemůže létat, je viditelně zraněný či apatický bez pomoci lidí se neobejde. To platí i pro holuby, kteří jsou zamotaní do provázků, igelitů či vlasů.

Jak takového holuba chytit?

„Pokud najdete zraněného holuba, vezměte ho do rukou a uložte do krabice či přepravky vyložené měkkou látkou či papírovými ubrousky. Nemusíte se bát – holub neublíží vám a ani vy jemu,“ vysvětluje se smíchem Vendula Jandorová z Azylové farmy Jarikhanda, jejíž součástí je i první holubí azyl u nás, Holubí srdce.

„Holubi nekoušou a jsou neškodní. Někteří z nich v panice mohou zobnout – ale jejich zobáky jsou měkké a zobnutí nebolí,“ doplňuje a dodává, že na místě nejsou ani obavy z případného přenosu chorob. „Prostě si pak umyjte ruce. Je totiž mnohem pravděpodobnější, že do vás udeří blesk, než že se něčím nakazíte od holuba,“ ujasňuje.

Zdivočelí domestikovaní

Pokud je holub těžce zraněný či krotký, chytnete ho snadno. Jemně ho uchopte seshora a oběma rukama obejměte obě křídla a záda. Holuba přeneste do bezpečí a kontaktujte třeba právě Holubí srdce. „Holubi, které běžně potkáváme ve městech, jsou totiž sice zdivočelí, ale domestikovaní. A záchranné stanice tak nejsou povinny se o ně postarat,“ vysvětluje holubí situaci Vendula Jandorová. To ale neplatí o holubech hřivnáčích či hrdličkách – jakožto divoká zvířata patří v případě nouze do péče záchranných stanic.

Často si potřebují jen odpočinout

I přesto však počítejte spíše s tím, že následná péče o holubího maroda spočine na vás. „Bohužel není v našich silách sjezdit celou republiku kvůli každému holubovi. Proto jsme vždy rádi, pokud se jich jejich zachránci ujmout sami a nenechají je trpět na ulici,“ osvětluje situaci Jandorová a dodává: „Třeba takoví pošťáci, pokud nejsou zranění, si potřebují jen odpočinout – takže stačí jim poskytnout vodu a zrní a po pár dnech či týdnech jsou zase fit. Na druhou stranu zlomeniny je potřeba řešit co nejdřív a ve chvíli, kdy je zraněný holub nalezen, bývá už pozdě a stejně to končí trvalým postižením.“

Trvale hendikepovaní dožívají v azylu

Ne každý zraněný holub se však může vrátit zpět na svobodu. Právě o ně pak v Holubím srdci pečují v zajetí. „Aktuálně se staráme o zhruba 80 holubů, které nemůžeme vypustit – někteří mají zlomená křídla nebo třeba přišli o oko, což by pro ně ve volné přírodě bylo příliš velkým rizikem,“ popisuje Vendula Jandorová. Celkem se tak počet holubů v azylu pohybuje okolo stovky. „U nás žijí v podstatě stejně jako ve městě – jen s tím rozdílem, že mají pořád co jíst a jsou v bezpečí. Většina si tu i najde partnera, jsou spokojení.“

Holoubata potřebují pomoc člověka

Zvláštní kategorii představují holoubata, kterými se v Holubím srdci zabývají nejen na jaře, ale po celý rok. „Mláďata se žlutým chmýřím potřebují pomoc vždy! Pokud není možno je vrátit zpět do hnízda, je potřeba, aby se o ně postaral člověk. Někdy potřebují ještě dokrmovat, jindy jim stačí opět zrní, voda a klid, než se naučí létat.“ Taková mláďata se pak vracejí zpět do měst.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?
Migrace

Vláda prodloužila kontroly na slovenských hranicích. Kolik migrantů a převaděčů zadržely?

Česká republika prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně. Ve středu to schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl.

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml
Praha

Neuvěřitelný případ z pražské MHD: Autobus měl vléct ženu pět metrů, řidič si toho nevšiml

Pražská policie hledá cestující z autobusu číslo 164, který v úterý odpoledne v Praze na zastávce Sídliště Řepy zachytil zvenku devětašedesátiletou ženu a podle její výpovědi ji zhruba pět metrů táhl. Poté, co autobus zastavil a otevřel dveře, žena spadla na silnici a vážně se zranila. Policie se snaží zjistit, jak se vše skutečně stalo, k dispozici má totiž jen výpověď poškozené, řidič si zachycení ženy neuvědomuje a cestující z autobusu po události odešli. Ve středu to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání
Vladimir Putin

O jaderném útoku se Putin rozhoduje z luxusního bunkru. Má seznam, koho zachrání

Ruský prezident Vladimir Putin se v bunkru mimo Moskvu rozhoduje o možném jaderném útoku, tvrdí údajný insider z Kremlu, který přišel i se zprávami o Putinově problematickém zdravotním stavu. Rovněž má existovat seznam nejbližší rodiny a nejvyšších ruských představitelů, kteří budou v případě útoku ze Západu do tohoto bunkru evakuováni. Jména bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva či Putinových údajných dětí na něm ale chybí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:40

ČR podporuje další sankce proti Rusku, uvítal další balík sankcí Fiala

13:03

Jaké sankce EU přijala v posledním balíčku?

12:41

Zeman: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, reakce by měla být i vojenská

12:32

Podle mluvčího Kremlu není rozpor v tom, že se ruští vojáci nedávno stáhli z ukrajinské oblasti, o níž Moskva tvrdila, že už bude navždy ruská

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Messi se vrací do Barcelony, přečetl si svět přestupovou bombu. Katalánci ale zatím jen sní

Čas utíká a Lionel Messi už je za polovinou svého kontraktu v Paris Saint-Germain, do kterého loni přestoupil z Barcelony. Z klubu, ve kterém předtím strávil celý profesionální život i část toho mládežnického. Katalánský gigant má navždy rezervované místo v srdci argentinského génia. A teď se objevily zprávy, podle kterých se malý velký muž na milované místo k 1. červenci příštího roku jistojistě vrátí. Ale opravdu?

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Česká rozvědka má nového ředitele. Stane se jím dlouholetý zpravodajec Posolda

Ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se od čtvrtka stane dlouholetý zpravodajec a bývalý náměstek rozvědky pro operativní činnost Vladimír Posolda. Po středečním souhlasu vlády, který vyžaduje zákon, ho jmenuje ministra vnitra Vít Rakušan (STAN). Rakušan to po jednání vlády řekl novinářům. Post ředitele rozvědky není obsazen od 1. září, kdy rezignoval po necelých dvou měsících ve funkci Petr Mlejnek.

Praha patřila Orlům. Milionový turnaj v CS:GO ovládl kosovský vyzyvatel, rozmetal Čechy

Tři špičkové domácí týmy a vyzyvatel světových kvalit z Kosova. Tak vypadal turnaj ve hře Counter-Strike: Global Offensive o pohádkovou odměnu ve výši jednoho milionu korun. Finálové klání turnaje Tipsport CS:GO Praha ve Vodafone PLAYzone Aréně na pražském Chodově sledovaly stovky diváků. Čeští střelci ale na zahraniční hosty nestačili – k poháru se nakonec probojoval tým Bad News Eagles.

Dnes měříme rychlost v Kaliningradu. A pokuty jen v korunách, pobavili strážníci internet

Východočeští městští policisté umístili na sociální sítě snímek z ruského Kaliningradu, kde jejich služební vozidlo měří rychlost. Jde samozřejmě o koláž narážející na iniciativu českých občanů #makekaliningradkralovecagain, která na Twitteru v žertu prosazuje anexi ruské exklávy Českou republikou. Reagují tak na ruský postup v případě ukrajinských území.

Domácí zpravodajství

Česko čeká supersummit: Ochromí dopravu, zavře se Pražský hrad. Dorazí Macron i Erdogan

Praha ke konci pracovního týdne zažije setkání politických špiček Evropy. V rámci summitu Evropského politického společenství (EPC) a neformálního jednání Evropské rady totiž do hlavního města zamíří prezidenti a premiéři zemí Evropské unie a dalších. Na akci, která se koná ve čtvrtek a pátek v prostorách Pražského hradu, premiér Petr Fiala (ODS) přivítá například předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, britskou ministerskou předsedkyni Liz Trussovou, maďarského premiéra Viktora Orbána či tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Nemají co nabídnout, kritizoval Babiš kandidáty na Hrad. Schytal to od Nerudové i Kalouska

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zkritizoval všechny tři kandidáty, které hodlá koalice Spolu v prezidentských volbách podpořit. Na sociálních sítích se tak opřel do generála Petra Pavla, senátora Pavla Fischera i do ekonomky Danuše Nerudové. Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity si to však nenechala líbit. Později se do diskuse zapojil i někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ani on si v případě kritiky Babiše nebral servítky.