reklama

Babiš: Vládní rada je pro povinné očkování. Týkat se má starších lidí a určitých profesí

Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila návrh, aby se proti covidu povinně očkovali lidé nad 60 let. Informoval o tom premiér Andrej Babiš (ANO) před odletem na jednání Visegrádské skupiny. Pro tento plán by byl kromě vládní rady například i jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Dosluhující vláda otevřela debatu o povinném očkování v pondělí, týkat by se mělo i některých profesí. Jít by mohlo o zdravotníky, sociální pracovníky, ale i vojáky, policisty a hasiče.

reklama

„Povinné očkování bylo předmětem debaty na včerejší vládě. Uložili jsme Adamu Vojtěchovi, aby jeho resort předložil, jaké profese by se povinně očkovaly. Rada pro zdravotní rizika podpořila i návrh, aby se očkovali senioři starší 60 let. Do týdne bychom měli dostat jasné stanovisko, abychom mohli připravit logistiku,“ řekl Babiš na úterní tiskové konferenci před odletem do Budapešti.

Nad povinným očkováním pro některé profese podle Babiše panuje shoda mezi vládou, všemi hejtmany i odborníky. Povinnou vakcinaci pro lidi nad 60 let podpořil kromě Rady vlády pro zdravotní rizika třeba i jihočeský hejtman Martin Kuba.

„Není reálné, aby se začalo povinně očkovat v prosinci. Podpora je ale veliká ze všech stran. Mohlo by to být 1. února jako v Rakousku. Stále jsme ale v rovině diskuse,“ dodal Babiš. Zmínil také, že bez ohledu na to, jakých skupin by se povinná vakcinace nakonec týkala, lidé, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů, by měli výjimku.

Zákon se měnit nemusí

Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. „Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví,“ zmínil šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo k povinnému očkování celé populace vyzvala mimo jiné i Česká lékařská komora.

Také náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková nebo hlavní hygienička Pavla Svrčinová se domnívají, že povinné očkování je „čistším řešením“ než neustálé zpřísňování opatření pro neočkované.

Tagy:
očkování Andrej Babiš Martin Kuba zdravotníci hejtmani Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus COVID-19 povinné očkování Rada vlády pro zdravotní rizika profese

Hlavní zprávy

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?
Rozhovor

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama