reklama

Povolební spolupráce ODS s ANO je reálná. Mají i podobné programy, míní politolog

Povolební spolupráci ANO a ODS si dokáže politolog Lukáš Valeš velmi dobře představit. Ve vysílání CNN Prima NEWS tuto možnost podtrhl i podobnými programy obou stran. Obě strany už hlasovaly v celé řadě případů stejně a paradoxně si jsou v mnohém programově blízké, mínil. Reagoval tak na výrok vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který v pořadu Partie tuto variantu spolupráce nadnesl.

reklama

Zmiňovaná spolupráce mezi ODS a ANO je podle Valeše jednou z reálných variant. „Paradoxně si jsou v mnohém programově blízké. Společně snížiliy daň z příjmu nebo zlikvidovaly snahy o teritorialitu exekutorů. Spolupráce je realitou, není to výmysl,“ podotkl. Doplnil, že se v zákulisí nyní spekuluje, že by po volbách mohlo být křídlo ODS, ke kterému patří například stávající předseda Petr Fiala nebo místopředseda Martin Kupka, nahrazeno.

„A to například Martinem Kubou. Nepřímo spolupráci naznačil i místopředseda strany Alexandr Vondra. Ten řekl, že spolupráce s ANO je možná, ale bez Andreje Babiše. Mluví se o tom, že by vládu ANO vedl Ivo Vondrák,“ podotkl politolog. Spolupráci však zásadně popírá místopředseda ODS Martin Kupka.

„Spolupráci s ANO vylučuji, ani s nimi nevyjednáváme. Jedná se o zoufalství Jana Hamáčka. Ten osm let jedná s Andrejem Babišem a pak vypouští tyto nesmysly. Ať si Hamáček vsází, na co chce, je ale evidentní, že ODS žádné jednání nevede,“ reagoval na výrok vicepremiéra ve vysílání CNN Prima NEWS Kupka.

Naopak uvedl, že si dokáže představit spolupráci s Piráty a Starosty. „Na první pohled se může jednat o logické spojení, na druhý ale víme, že ODS má s celou řadou návrhů Pirátů velké problémy,“ podotkl Valeš. Podle něj jsou Piráti pro konzervativní jádro ODS příliš liberální.

Hamáček v pořadu Partie dále uvedl, že je koalice Spolu jen volební projekt a po volbách se rozpadne. Valeš tuto variantu nepopírá. „Vycházejme z faktu. Před půl rokem, kdy strany koaliční smlouvy podepisovaly, řekly, že bude mít každá strana vlastní klub. Jakmile ho máte, tak vám nic nebrání v tom, abyste realizovali vlastní politiku,“ připomněl.

Proto s vicepremiérem souhlasí. „Byl to předvolební tah, aby se strany – zejména lidovci a TOP 09, vůbec dostaly do Poslanecké sněmovny. Jsem si téměř jistý, že po volbách minimálně ODS bude hrát vlastní politiku, v případě, že budou chtít do vlády,“ doplnil Valeš s tím, že pokud bude ODS v opozici, dokáže si představit, že bude koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) nadále pokračovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi
Partie

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování
Partie

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama