reklama

Netrefil se. Čtyřicetiletý muž při aktu utrpěl raritní zlomeninu

Nepříliš časté, ale přesto se to může stát. Moment, který nechce nikdo zažít, se přihodil 40letému muži. Při pohlavním styku si o partnerku „zlomil“ penis. Samotný úraz je velmi vzácný, jenže tentokrát šlo o extrémní raritu. Jako první člověk na světě si muž penis zlomil vertikálně, tedy podélně.

reklama

V mužském pohlavním orgánu není kost, přesto se prasknutí či natržení vazivové tkáně v přirození nazývá zlomeninou. Dotyčný má pocit, jako by si něco zlomil. Mnohdy slyší a pociťuje prasknutí, následně přichází velká bolest. K tomuto stavu dochází v momentě, kdy je ztopořený úd vystaven abnormálnímu ohybu a tlaku.

Pozor na určité sexuální polohy

Podle studie, která byla publikovaná v časopisu British Medical Journal, ke zlomenině penisu po dvacetiletém studování dochází v 88,5 procentech těchto úrazů při pohlavním styku. Nejrizikovějšími sexuálními polohami jsou „na psa“ nebo když je muž nahoře. Mezi další méně časté příčiny patří například masturbace.

K tomuto poranění nejčastěji dochází u mužů po čtyřicítce. Ti, u kterých ke zranění došlo, jej popisují jako pocit prasknutí, po kterém přichází ostrá bolest.

Při následném vyšetření je úd značně oteklý. Dosud byly zaznamenány jen případy, kdy se penis zlomil horizontálně. Až v 77 procentech případů došlo ke zlomenině, po níž se penis zahnul doleva. Britská asociace urologických chirurgů do 24 hodin od zranění doporučuje, aby pacient podstoupil operační zákrok. Tím sníží riziko dlouhodobých komplikací, například zakřivení penisu nebo problémy s močovou trubicí.

Do července 2020 nebyl zaznamenán jiný případ zlomení mužského pohlavního orgánu než horizontální, tedy příčný. Případ 40letého muže je však ukázkou toho, že si lze úd zlomit i vertikálně. Při pohlavním styku s partnerkou si muž vzpříčil penis o její „perineum“. Laicky řečeno se muž „netrefil“ a narazil na hráz, která se nachází mezi konečníkem a pohlavním orgánem ženy.

Zajímavé je, že pacient cítil bolest a následný mírný otok, ale neměl pocit, že by něco prasklo. Následně byl převezen na vyšetření magnetickou rezonancí, aby se vyloučilo, že mu praskla dorzální céva nebo závěsný vaz. Rezonance potvrdila, že si muž vertikálně natrhl vazivovou tkáň o délce tří centimetrů.

I přes šok a bolest se mohl za šest měsíců aktivně vrátit k sexuálním aktivitám. „A dosahoval erekce stejné kvality jako před úrazem. Popíral jakékoliv zakřivení penisu nebo hmatatelné jizvy,“ dodali autoři studie.

Tagy:

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama

Domácí zpravodajství

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama