Dvacetiletá Paige DeAngelová se dlouhou dobu trápila s nepravidelnou periodou. Někdy menstruovala jednou do měsíce, někdy dvakrát s odstupem třeba dvou týdnů. „Vždy to byla loterie a dopředu jsem prakticky nemohla vědět, kdy to přijde,“ svěřila se webu Metro.co.uk.
Nyní je studentka Drexelovy univerzity ve Filadelfii v jiném stavu, ale ani během těhotenství nemá od periody klid. Jak je to možné? Teprve když jí bylo 18, gynekoložka odhalila, co za anomálií stojí. Paige DeAngelová se totiž narodila s diagnózou uterus duplex bicornis. To znamená, že má zdvojenou dělohu i reprodukční systém.
„Když to někomu řeknu, reakce jsou různé. Lidé bývají většinou v šoku a pak se mě ptají: ,Co jsi říkala?´,“ uvedla pro Metro.co.uk. Podle DeAngelové se lidé prý také diví, jak je možné, že si nevšimla, že má dvě vagíny. „Ono to tak úplně není. Každá z nich má asi poloviční velikost normální vagíny, proto to zjistila až moje gynekoložka,“ vysvětlila.
Každá má svůj vejcovod
Paige DeAngelová tedy může být těhotná, aniž by to zjistila, protože kvůli dvojité děloze může zároveň menstruovat. Lékařka jí prý nejprve neřekla, co se s ní děje. „Ale podle jejího výrazu bylo jasné, že něco není v pořádku,“ dodala Američanka. V sexu prý funguje vše tak, jak má.
Ke zdvojení reprodukčního systému u žen občas může skutečně dojít. Děloha totiž při svém vývoji vzniká tak, že dvě identické části splývají. A pokud dojde k nedokonalému splynutí těchto dvou částí, může vzniknout některá z vrozených vývojových vad dělohy.
Těch existuje mnoho, záleží na stupni či způsobu „nesplynutí“. Nejmenším stupněm je jakési „prohnutí“ horní části dělohy, poté přepážka v pochvě (částečná či úplná), poté dvě dělohy a jeden čípek a jedna pochva, dvě dělohy, dva čípky a jedna pochva až dvě dělohy, dva čípky a dvě pochvy. Při vývoji může také dojít k tomu, že ženě děloha chybí úplně nebo je menší oproti běžné velikosti. Do každé ze dvou děloh ústí jeden vejcovod, což umožňuje právě být současně v jiném stavu i menstruovat, jako se to stalo DeAngelové.