... a nekončící dobrodružství předního českého ufologa
Moderní sál kina je naplněn až k prasknutí a zraky všech přítomných se přes 3D brýle ubírají pouze jediným směrem – ke gigantické obrazovce, která diváky lačně vtahuje přímo do strhujícího děje. Lidé v sále ani nedutají. Na planetě Zemi totiž právě přistály vesmírné lodě a lidstvo nemá ani tušení, jaké s ním bude mít mimozemská civilizace úmysly. Když hlavní napětí a podivně zastrašující pocit z okupace naší domovské planety pomine, diváci se opět vrací k uklidňujícímu pokřupkávání popcornu.
Proč nás filmy s mimozemskou tematikou tak nesmírně přitahují i děsí zároveň? A přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdyby na Zemi opravdu jednoho dne přistáli vetřelci z nebes? Nebo už tady dávno jsou, jak tvrdí mnozí? Nejen o tomto tématu jsem si popovídala s uznávaným českým ufologem Vladimírem Šiškou (63). Nabízím vám tak rozsáhlý rozhovor na pokračování, který, jak věřím, čtenářům přinese mnohé. Snad i zářnou inspiraci k zamyšlení nad tématy, o nichž zatím ani neuvažovali…
Pane Šiško, prozradíte mi, jak jste se stal předním českým ufologem? Určitě se shodneme, když řeknu, že tento obor nepatří mezi nejčastější české koníčky… Navíc jste bývalý policista, což samo o sobě v kombinaci s oborem, jemuž se věnujete, určitě budí zvědavost.
Také jsem si tím vysloužil krásné spiklenecké teorie… (smích).
Jaké?
Když se o mém povolání dozvěděli lidé, které jsem z nekomerčního projektu Záře vypoklonkoval, začali šířit »zaručeně pravdivé« zvěsti, že pracuji pro tajné služby a záměrně utajuji důkazy o existenci mimozemšťanů. Nerad na tohle období vzpomínám, protože to někdy byly docela ošklivé pomluvy, ale pravdou je, že jsem se nad některými z nich i upřímně zasmál.
Hořím zvědavostí...
Například jsem se tak dozvěděl, že členové projektu Záře jsou Svobodnými zednáři a dokonce i Ilumináty. Šiřitelé těchto pomluv měli jasno. Máme totiž ve znaku trojúhelník a ten je podle těchto »mudrců« zaručeně zednářský. A navíc jsme pro náš projekt vybrali jméno Záře. A co je záře? No přeci iluminos… A tak jsme se najednou stali »zaručeně« i členy iluminátské lóže… (smích).
Některé konspirační teorie, jak vidno, vznikají i tam, kde bychom je nečekali. Vráse ale k mé původní otázce. Proč jste se začal zajímat o UFO? Viděl jste snad v mládí něco tak podivného, že jste se rozhodl pátrat »na vlastní pěst«?
Neviděl. Tedy takhle – za svůj život jsem jich spatřil několik, ale pokaždé jsem si je nakonec dokázal vysvětlit, takže to bylo UFO jen na malou chvíli. Ale co se týče mých počátků v tomto oboru, tak zájem o zkoumání »nevysvětlitelných« jevů ve mě probudil ještě na základní škole spisovatel Ludvík Souček prostřednictvím svých knih. Inspiroval mě dvěmi oblastmi, které jsou mými milovanými koníčky dodnes – a to je sci-fi a záhadologie. On psal obojí a já všeobecně prosím: nedávejte je do jednoho pytle. V knihovnách je často umístí do společné police a nad tím mi hlava stojí. Ne. Sci-fi je deklarovanou fikcí, je úžasnou literaturou, která člověka nutí přemýšlet nad tím, co kdyby… Oproti tomu záhadologie, to je něco jiného. Zabývá se hledáním pravdy. V této souvislosti mě napadá jedno téma, které bych rád v našem rozhovoru trochu rozvedl, pokud dovolíte.
Ke svému překvapení jsem totiž zjistil, že záhadologie (a ufologie, která je její součástí), jsou dnes až děsivě zprofanované. Jejich názvy už dávno pozbyly původního seriózního významu. Poměrně dlouho jsem usiloval o to, aby k tomu nikdy nedošlo a aby bylo všeobecně jasné, že záhadolog je člověk, který se snaží svědomitě a objektivně přijít dané záhadě na kloub. A ufolog je ten, kdo se nezaujatě snaží vypátrat skutečnou povahu konkrétního neidentifikovaného létajícího objektu.
Nakonec jsem zjistil, že jde o »boj s větrnými mlýny« a terminologie si mezi laiky žije svým vlastním životem. Bohužel se pak stalo, že také vědci, novináři a dnes už i většina skalních fanoušků záhad a tajemství termíny »záhadolog« i »ufolog« nijak zvlášť vážně neberou. Obecně se teď má za to, že záhadolog je kdokoliv, kdo se zajímá o záhady a – v případě ufologů – že »sjíždějí« videa na YouTubu a za vším vidí zelené mužíčky. Marně lidem vysvětluji, že skutečným smyslem obou těchto oborů je seriózní výzkum, upřímná snaha odhalit pravdu. Nikoliv víra nebo záliba. Do projektu Záře se nám už například hlásili i lidé, kteří se považovali za záhadology jen proto, že už přečetli tři knížky od Dänikena.
Chtěl bych proto uvést na pravou míru, že seriózní ufologie se snaží hledat vysvětlení a odhalovat, co všechno se může skrývat za UFO. Ve skutečnosti je to nesmírně zajímavý obor a rozhodně si nezaslouží nálepku »fantasmagorie«.
Co si myslíte o »zaručeně pravých« vesmírných korábech, kterých je plný YouTube?
Občas nám někdo obdobné video pošle a ptá se, co si o něm myslíme. Většinou si nemyslíme nic, pokud není povaha létajícího subjektu zcela evidentní na první pohled. Na rozdíl od fanoušků YouTubu neděláme ukvapené závěry a pokud nám nejsou zaslány dostačující informace, které potřebujeme k serióznímu vyhodnocení jevu, k ničemu se raději nevyjadřujeme.
Jaké informace?
Fakta. Kdo video natočil, kde, za jakých okolností atd. A samozřejmě potřebujeme originál konkrétního videa v plném rozlišení, abychom si objekt mohli dostatečně přiblížit a zároveň technicky vyloučit případnou dodatečnou montáž záznamu. Víte, někdy mám pocit, že lidem ani tak nejde o vysvětlení, ale o show a pobavení. Třeba teď nedávno kralovalo na YouTube video, na němž letci honili stíhačkou neznámý létající objekt. Byl malý a letěl pod nimi. Zajímavé je, že piloti o UFO vůbec nemluvili. Bylo evidentní, že to nebylo nic, co by je nějak vyvedlo z míry. Povídali si mezi sebou. Jeden řekl: „Víš, co to je?“ A druhý odvětil nevzrušeně: „Nevim.“ Největší radost pak měli z toho, že se jim maličký objekt, který původně letěl pod nimi, konečně podařilo dostat do zaměřovače a »zamknout«. Ale jestli to byl pták, nebo dron, na tom už dneska nikomu nezáleží… Ze záběru se to totiž jednoznačně určit nedá. Pokud bych měl tipovat já, vsadil bych si na ptáka. Každopádně, žádnou převratnou záhadu bych v tomto videu nehledal, přestože stále sbírá lajky a oslnivé komentáře.
Ano, a v tom je právě smysl oboru ufologie. Oddělovat zrno od plev a stát nohama na zemi.
Právě. Každý, kdo se chce zabývat seriózní ufologií, brzy zjistí, že se jedná o velmi náročnou a nelehkou práci. Vyžaduje čas a chuť se zaobírat i těmi nejmenšími detaily, pracovat s kvalitní technologií, stále se vzdělávat v mnoha – i zdánlivě spolu nesouvisejících oborech – a hledat seriózní vysvětlení i tam, kde už laici vzývají mimozemšťany nebo vytvářejí nejrůznější konspirační teorie a jsou zlí, pokud pro »záhadný« úkaz máte rozumné vysvětlení. Ale abych byl spravedlivý, jednoduché to není ani se skeptiky. To je odvrácená strana téže mince.
Celý rozhovor s předním českým ufologem Vladimírem Šiškou o tom, kolik je vlastně v ČR nevysvětlitelných pozorování UFO, si přečtete v květnových Záhadách života, oblíbeném časopisu o mystériích, zdraví a duši
V aktuálním čísle také například najdete:
• Ukradené cennosti: Kam zmizel poklad Karlovy univerzity? Má rektorské žezlo a žezla čtyř fakult naší nejstarší vysoké školy německá šlechta?
• Úvahy nad legendou: Jak to měl Jánošík se ženami
• Český okultismus: Rafael M. Bouček experimentoval s černou magií. Proč ho neotrávili jedovatí hadi?
• Velký rozhovor s jedním z největších odborníků na I-ťing, Evou Joachimovou. Jak potkala své tři Mistry?
• Proč tolik lidí pronásledují děsivé sny o II. světové válce – jde snad o minulé životy?
• Děsivé spáry nehmotných „Lapačů duší“. Kdo jsou? A víte, jak odvést své blízké zesnulé do Světla?
Květnové číslo najdete na vašich stáncích od čtvrtka 3. 5. 2018.