reklama

Pracovní karanténa se může týkat zdravotnictví i dopravy. Školství naopak Rakušan vyloučil

Pracovní karanténa se nebude týkat školství. Podobných profesí bude typologicky více. Po pondělním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Týkat by se podle šéfa resortu vnitra mohla naopak zdravotnictví, dopravy, energetiky a pohřebnictví. Definitivní seznam musí schválit vláda.

reklama

Smyslem pracovní karantény je udržet fungování státu v chodu i v případě, kdy by se i mezi zaměstnanci v oblasti kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta koronaviru omikron. „Pracovní karanténa je, že zaměstnanec přijde do práce, otestuje se antigenním testem a pokud vyjde pozitivně, ale člověk je bez symptomů, tak bude mít zaměstnavatel právo u specifických profesí říci, že ho potřebuje na pracovišti. Musí ale zajistit podmínky,“ vysvětlil Rakušan s tím, že pokud by osoba měla pozitivní PCR test, je nemocná a musí zůstat doma.

Pracovní karanténa souvisí s tím, že od 17. ledna budou všichni zaměstnanci povinni testovat se dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, přičemž tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Opatření by se mohlo podle Rakušana týkat například zdravotnictví, dopravy, ale i energetiky a pohřebnictví.

Plicní problémy způsobuje i omikron

„Pracovní karanténa se určitě nebude logicky týkat školství. Jakmile je pedagog pozitivně testován, míra šíření nákazy je natolik veliká, že nepůjde s pozitivním testem do třídy. Typologicky takových profesí bude mnohem a mnohem více,“ řekl Rakušan.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se pracovní karanténa bude týkat právě pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Prozradil to novinářům na tiskové konferenci při návštěvě ve Fakultní nemocnici Brno. „Určitě se to bude týkat zdravotnictví a sociálních služeb, tam jsme si stoprocentně jisti,“ uvedl Válek.

Omikron má mít slabší průběh nákazy. Rakušan i přesto nabádal k opatrnosti. „Máme zprávy od ministerstva zdravotnictví, že se ukazuje, že u neočkovaných omikron plicní problémy způsobuje. Už je to doloženo. Pro neočkované je i tato mutace výrazně riziková,“ upozornil ministr vnitra.

Řešilo se také testování studentů vysokých škol. „V této chvíli tam nebude probíhat testování, je to po dohodě z rektory, a to z důvodu, že momentálně probíhá zkouškové období,“ doplnil Rakušan.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu
Sněmovna

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

 • Aktualizováno
 • Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

  K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

  V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

  Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

  Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

  Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  reklama