CNN Prima News zaměstnání

zaměstnání

Výpis příspěvků ke štítku „zaměstnání“

Návrat ocelářů z Liberty do práce se posedmé odkládá. Podle odborů ale jednání nestojí

Návrat zaměstnanců hutní společnosti Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden, potvrdil redakci CNN Prima NEWS předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica. Doma jsou zaměstnanci od loňského 22. prosince, přičemž jejich nástup se každý týden posouvá, protože většina provozů v huti stojí. Aktuální odklad je již sedmý. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Zástupci ostravské ocelárny potvrdili, že většina zaměstnanců nadále pokračuje se stoprocentní náhradou mzdy na základě takzvaných jiných překážek na straně zaměstnavatele, a to až do 19. února.

Kovanda: Potřebujeme snazší propouštění. Žijete v neexistujícím světě, plísnil ho Středula

Potřebujeme zjednodušit systém propouštění zaměstnanců, nastínil v pořadu Co na to vaše peněženka hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zdůvodnil to tím, aby se mohla rozvíjet a posilovat perspektivní odvětví. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly ale žije ekonom s podobnými představami v neexistujícím světě. Možné zavedení výpovědí bez udání důvodu označil za návrat do feudalismu a ohrožení demokracie.

Přehlížení, často bez pracovních návyků. Jak Borůvka Praha pomáhá lidem s postižením?

Letos uplynulo 25 let od založení neziskové organizace Borůvka Praha, o. p. s., která si vytyčila za cíl, ve spolupráci s Nadací Jedličkova ústavu, poskytnout pomoc lidem s tělesným postižením. Svými aktivitami, které zahrnují dopravu dětí do škol speciálně upraveným mikrobusem, fyzioterapie, tréninkový pracovní program i poradenství, poskytují klientům možnost zapojit se do společnosti. Své o tom ví i 38letá Simona Kofroňová, díky organizaci se zapojila do pracovního procesu.

Práce z domova pro rodiče i změny pro dohodáře. Co všechno může přinést novela zákoníku?

Po skončení připomínkového řízení je aktuálně předmětem projednávání vlády návrh důležité novely zákoníku práce, která má být přijata a nabýt účinnosti nejspíše v druhé polovině roku 2023. Výjimku tvoří ustanovení zavádějící s plánovanou účinností od 1. ledna 2024 nárok na dovolenou pro „dohodáře“, tj. osoby pracující na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP, DPČ).

Povolání budoucnosti? IT! Díky rekvalifikaci má šanci každý, říká expert

Jaké povolání v současnosti znamená takřka zaručený úspěch na trhu práce? IT pracovník. V Česku je po nich neutuchající poptávka, firmám jich chybí desetitisíce a situace se podle odborníků hned tak nezmění. Firmy už proto nesázejí jen na čerstvě vystudované posily, ale šanci dávají i těm, kdo se pro změnu rozhodli v pozdějším věku a vsadili na rekvalifikaci. Jakou mají šanci na úspěch? To v pořadu Interview PLUS zjišťovala Martina Kuzdasová.