CNN Prima News zaměstnání

zaměstnání

Výpis příspěvků ke štítku „zaměstnání“

Přijít do úřadu až po obědě? Novela o pracovní době prošla v tichosti Senátem, opozice zuří

Zaměstnanci si zřejmě budou moci sami určovat pracovní dobu. Počítá s tím jeden z bodů novely zákoníku práce, která v tichosti a bez výhrad prošla Senátem. Opozice zuří a odboráři upozorňují na řadu nedostatků. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je ale záměr jasný – snížit byrokracii na pracovištích.

Minimální mzda má narůst na 47 procent průměrné. Senát schválil novelu zákoníku práce

Aktualizováno

Minimální mzda se zřejmě zvýší do roku 2029 postupně na 47 procent průměrné mzdy. Nyní je na 41,1 procenta a od ledna vzrostla na 18 900 korun. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce budou od příštího roku zachovány jen ve veřejném sektoru, v soukromé sféře budou zrušeny. Počítá s tím vládní novela zákoníku práce, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Němcům dochází trpělivost s nepracujícími migranty. Některé úřady jim podstatně snížily dávky

Německo trápí dlouhodobě nezaměstnaní, kteří pobírají různé občanské dávky. Značný podíl těchto lidí tvoří také cizinci. Někteří lokální politici se proto odhodlali k ráznému kroku. Nezaměstnaným žadatelům o azyl nařídili platově ohodnocené veřejně prospěšné práce. Ti, kteří odmítli, přišli o část pobíraných dávek, informuje deník Bild. Tyto praktiky se ovšem příliš nezamlouvají německé levici.

Ikonická firma vyrábějící stavebnice se stala v Česku zaměstnavatelem roku. Co rozhodlo?

Cenu pro nejlepšího zaměstnavatele v Česku si odnesla společnost Lego. Navázala tak na svůj triumf z minulého roku. Ocenění se udělovalo na základě průzkumu mezi českými zaměstnanci, který provedla personální agentura Randstad. Ta se v anketě zaměřovala také na to, co pracovníci od svých zaměstnavatelů očekávají, proč lidé mění práci či jaké jsou jejich priority při hledání nové.

Jak na spokojené zaměstnance? Nadchla sdílená kola, firmy si je mohou snadno pořídit

Cesta do práce na kole dokáže nastartovat a zpříjemnit den. Obzvlášť, když si můžete kolo půjčit zdarma a pak ho zaparkovat přímo před vchodem do firmy bez obav z jeho krádeže. Sdílená kola jako firemní benefit proto nabízí čím dál více společností, například Kofola ČeskoSlovensko. Její zaměstnanci najezdili za tři roky spolupráce s Nextbike přes 15 tisíc kilometrů a stanice u jednotlivých závodů využili 10 000krát. Nextbike ale nabízí spolupráci na míru i jiným podnikům.

Řecko jde proti proudu, bude mít šestidenní pracovní týden. Kterým směrem míří Česko a EU?

Zatímco v evropských zemích probíhají bouřlivé debaty, zda nezkrátit pracovní týden na čtyři dny, Řecko půjde opačným směrem. Od června totiž začne platit kontroverzní zákon, který dává zelenou šestidennímu pracovnímu týdnu. Odboráři se ale obávají, že původně volitelný šestidenní pracovní týden budou někteří zaměstnavatelé zneužívat – jako v Číně, kde se „systém 996“ stal synonymem pro moderní otrokářství. Ve Velké Británii či Itálii pracovní týden spíše zkracují, v Česku tak učinily některé soukromé firmy.

Vyhořelí pracovníci ohrožují i váš byznys. Udržet je ve firmě a spokojené pomůžou tři rady

Rozhodnutí zákazníka zakoupit si produkt či službu ovlivňují velkou měrou emoce. Moment, na kterém mimořádně záleží, je konkrétní interakce se zaměstnanci – skutečnými tvářemi firmy. Proto je velmi důležité sledovat jejich motivaci, spokojenost, loajalitu. Podle průzkumu společnosti Microsoft Work Trend Index, který se každoročně zaměřuje na pracovní trh ve 31 zemích světa, včetně České republiky, se ale každý druhý pracovník v první linii cítí vyhořelý. A 45 % dokonce uvádí, že v příštím roce zvažuje změnu zaměstnavatele. Co mohou organizace udělat pro to, aby se jejich zaměstnanci cítili potřební, oceňovaní a důležití?

Středula: Výpověď bez důvodu je návratem do 19. století. Každý si práci najde, řekl Zajíček

Okamžitá výpověď bez udání důvodů je návratem do 19. století a časů roboty, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Podle něj bude mít zaměstnavatel možnost vyhodit pracovníka pouze na základě osobní nelibosti. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček však podotkl, že vzhledem k nedostatku pracovních sil si zaměstnání „najde každý“.