
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Ačkoli kdysi byly lidské zdroje silným zastáncem zaměstnanců, v 80. letech se situace změnila. S uvolněním trhu práce se personalisté zaměřili na neúnavné snižování nákladů. Protože pro zaměstnance bylo těžké dát výpověď, snížily se platy a všechny druhy benefitů. Nyní se však kyvadlo vychýlilo opačným směrem.
Firma Linden ze skupiny Winning Plastics, která vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl, do konce roku zavře svůj výrobní závod v Hustopečích na Břeclavsku. Pracuje v něm téměř 200 lidí. Informoval o tom server Novinky.cz na základě informací od zaměstnanců firmy. Starostka Hustopečí Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků) uvedla, že jí ukončení provozu potvrdila zaměstnankyně firmy Linden, s jejím vedením starostka v kontaktu nebyla.
Za brigádami pro 14leté si stojím a nechápu, proč tu nebyly již dávno. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj dospívajícím může pracovní zkušenost pomoci při další volbě kariérního směřování.
České mzdy se od konce roku 2019 nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je nejvýraznější ze zemí Evropské unie. Letos se očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se tak stále nedostanou.
Tenhle trend je jedním z mála, který jako pracovník v HR rozhodně vidět nechcete. Bohužel se však pro řadu lidí stává normou: Přijít do práce jen na nezbytně nutnou dobu, ukázat svoji přítomnost a rychle odejít. V angličtině se pro tento (nepěkný, ale častý) jev vžil termín „coffee badging“, což by se do češtiny dalo přeložit asi jako „kávičkování“.
Přestože jsou za volanty kamionů nebo autobusů stále vidět převážně muži, logistika i veřejná doprava se postupně otevírají i ženám. V logistických společnostech i dopravních podnicích roste počet těch, které se úspěšně prosazují na pozicích řidiček nebo jako automechaničky. Ačkoliv tato povolání čelí určitým výzvám, jako je náročnost směnného provozu nebo fyzické požadavky, ženy v těchto sektorech dokazují, že mají co nabídnout.
Čtyřicet lidí bez domova a pro každého z nich 100 tisíc korun. Takový byl koncept odvážného sociálního experimentu, který začal v Praze loni v létě. Co se v životech jeho aktérů po osmi měsících změnilo? A mohl by to být způsob, jak snížit počty lidí na ulici?
Pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty se uskutečnilo odborné setkání pořádané společností FILIPA na téma tvorby nových pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením v Libereckém kraji. Tato iniciativa reflektuje dlouhodobou snahu společnosti FILIPA o rozvoj sociálně odpovědného podnikání a podporu inkluzivního zaměstnávání.
Nechtějí moc pracovat, v zaměstnání mají přemrštěné požadavky a často mění práci, od níž si potřebují brzy odpočinout. Taková prohlášení o generaci Z – lidech narozených mezi lety 1996 a 2012 – zaznívají napříč společností. Co však za přístupem mladých k zaměstnání stojí? To přiblížila psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3 044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí na 49 229. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Nezaměstnanost roste, přesto si firmy stále zoufají, že „nejsou lidi“. Uchazeči na dlouhodobě nedostatková místa by se sice našli, často jim však chybí požadovaná kvalifikace. Nejhůře na tom jsou technické obory, od specializovaných inženýrů po elektrikáře. Chybí také zdravotní sestry či sociální pracovníci, ukazují data společnosti Alma Career, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled nejžádanějších profesí v Česku, a to včetně průměrných mezd, které zaměstnanci v těchto oborech berou.
Jak Češi vnímají cizince, kteří u nás pracují? Podle výzkumu STEM si až 69 procent obyvatel myslí, že jich v tuzemsku pracuje až příliš. Téměř polovina dotázaných zastává názor, že zaměstnávání cizinců připravuje Čechy o práci. Zároveň ale 54 procent respondentů cizince vnímá jako jediné řešení nedostatku pracovní síly ve vybraných profesích. V posledních letech přitom podle šetření k posilování negativních názorů na cizince na českém pracovním trhu nedochází.