CNN Prima News zaměstnání

zaměstnání

Výpis příspěvků ke štítku „zaměstnání“

Nemáme na růst mezd? Maláčová kroutila hlavou. Můžete ze sebe dělat šašíka, opáčila ekonomka

Musíme masivně navyšovat minimální mzdu, prozradila svůj recept pro nastartování tuzemské ekonomiky bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM). Ekonomka Jana Matesová slova političky v pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS považovala za vtip. „Můžete ze sebe dělat šašíka,“ reagovala ekonomka na hospodářské návrhy Maláčové.

V Německu si Češi vydělají až dvakrát víc než doma. Štědré jsou i další výhody, říká Jaroslav

Žijí v Česku, ale za prací dojíždějí přes hranice, a to nejčastěji do Německa. Realita pro desítky tisíc Čechů. Důvod je jasný. „Vyděláme si i dvakrát víc než doma,“ říkají. Aby si i v Česku přišli na stejné peníze jako v Německu – to teď slibuje premiér Petr Fiala (ODS). Když vyhraje příští volby, během pěti let prý české mzdy doženou ty německé.

O rakouských a německých platech si můžeme nechat zdát. Jak jsme na tom ve srovnání?

Dorovnat platy německých nebo rakouských pracovníků zřejmě zůstane v blízké době pouhým snem. Hovoří o tom jasně čísla o příjmech a kupní síle Čechů z evropského statistického úřadu Eurostat. Podle nich nejdříve musíme doběhnout Estonsko, Španělsko nebo Kypr. Až poté můžeme pohlížet na průměr Evropské unie a následně i na vyšší platy, které mají Němci nebo Rakušané.

Učitelům vzrostou od ledna platy o sedm procent. Ostatním o 1400 korun, navrhla vláda

Aktualizováno

Učitelům by se měly od ledna zvednout platové tarify o sedm procent. Ostatním zaměstnancům veřejného sektoru a státu by měl základ výdělku vzrůst o 1 400 korun. Počítá s tím návrh nařízení, který zveřejnila na svém webu vláda. Na přidání o 1 400 korun se kabinet dohodl začátkem října s odboráři. Poté navrhl, že by se platy politiků mohly příští rok zvýšit o 6,9 procenta. Předáci to kritizují. Požadují teď pro pracovníky státu a veřejné sféry stejné navýšení jako u ústavních činitelů, jinak hrozí protesty. Předpis upravuje i zaručené platy či některé příplatky. Na přidání by mělo příští rok putovat zhruba 24 miliard korun.

Jurečka: Povodněmi postižené firmy mohou žádat o příspěvek. Dostanou až 18 tisíc na pracovníka

Aktualizováno

Firmy, které musely kvůli nedávným povodním přerušit práci, mohou začít žádat o příspěvky od státu na mzdy. Úřad práce jim z programu Povodeň 2024 nahradí polovinu vyplacených částek zaměstnancům či dohodářům za dobu, kdy nemohli kvůli záplavám pracovat. Na pracovníka bude možné získat včetně odvodů až 18 400 korun měsíčně. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Chcete znát platy kolegů? Zaměstnavatelé je už brzy budou muset zveřejňovat, chystá EU

Zajímá vás, jakou máte v porovnání s vašimi kolegy mzdu? Jestli ano, za čas byste měli mít možnost to zjistit. Počítá s tím evropský předpis o transparentním odměňování, který by měl odstranit rozdíly v platech mužů a žen. Firmy proto budou muset hlásit, v jakém rozmezí se pohybují mzdy na jednotlivých pracovních pozicích. Změny by podle odborníků mohly vést k navýšení mezd, ale také ke zhoršení vztahů na pracovišti.

Motivujme lidi vzdělávat se, uvedl Jurečka k modernizaci trhu práce. Popsal změny v zákoníku

Motivujme lidi k celoživotnímu vzdělávání a zvyšování si kvalifikace, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na čtvrtečním setkání HR personalistů na konferenci HREA SUMMIT 2024 v Praze rovněž poukázal na snahu resortu odstranit nesmyslná nařízení v zákoníku práce. Tématem setkání bylo, zda Česká republika směřuje k modernímu trhu práce.

Plán na další miliardy do rozpočtu: Vláda chce čerstvým matkám zlepšit podmínky k zaměstnání

Matky malých dětí mohou přinést do státního rozpočtu na daních a odvodech deset miliard korun. Vyplývá to z expertních výpočtů, které předpokládají, že by se ženám s dětmi do čtyř let věku podařilo uplatnit na trhu práce podle jejich představ. Ministerstvo práce a sociálních věcí výpočty podpořilo a tvrdí, že už se na tuto skupinu žen a jejich zapojení na pracovním trhu zaměřuje.

Kopání děr pro rakve je jako posilovna, říká hrobník. Prozradil, kolik pobírá plat na hřbitově

Na hřbitovech je v těchto dnech rušno, protože se blíží Dušičky. Pro Prahu to o víkendu platilo dvojnásob – konal se zde totiž vůbec první den otevřených dveří. Lidé si mohli vyzkoušet třeba kopání hrobů a dozvědět se víc o práci hrobníka. Ten se rozpovídal i o tom, kolik děr do země ročně vykope a jaké peníze za to dostává.

Jurečka chce zvýšit podporu v nezaměstnanosti v prvních měsících. Ke konci má klesnout

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje od roku 2026 zvýšit podporu v nezaměstnanosti v prvních měsících z nynějších 65 procent předchozího čistého výdělku na 80 procent. V posledních měsících pobírání by klesla z nynějších 45 na 40 procent vydělávané částky. Stejná podpora by byla při propuštění i při dobrovolné změně práce. Déle by peníze od státu mohli lidé dostávat až od 55 let, nyní je to od 50 let. Po dobu rekvalifikace by byla pobíraná částka vyšší. Chystané úpravy představil v úterý novinářům ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj má na změnách vládní čtyřkoalice shodu a dodatečně by je teď ve Sněmovně měli do projednávané flexinovely zákoníku práce navrhnout poslanci.