CNN Prima News zaměstnání

zaměstnání

Výpis příspěvků ke štítku „zaměstnání“

Rána pro obyvatele Hustopečí. Ve městě skončí firma se 169 zaměstnanci

Firma Linden ze skupiny Winning Plastics, která vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl, do konce roku zavře svůj výrobní závod v Hustopečích na Břeclavsku. Pracuje v něm téměř 200 lidí. Informoval o tom server Novinky.cz na základě informací od zaměstnanců firmy. Starostka Hustopečí Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků) uvedla, že jí ukončení provozu potvrdila zaměstnankyně firmy Linden, s jejím vedením starostka v kontaktu nebyla.

Lidé si zvykli na home office a do kanceláří se jim nechce. Rozmáhá se takzvané „kávičkování“

Tenhle trend je jedním z mála, který jako pracovník v HR rozhodně vidět nechcete. Bohužel se však pro řadu lidí stává normou: Přijít do práce jen na nezbytně nutnou dobu, ukázat svoji přítomnost a rychle odejít. V angličtině se pro tento (nepěkný, ale častý) jev vžil termín „coffee badging“, což by se do češtiny dalo přeložit asi jako „kávičkování“.

Stereotyp „mužských povolání“ pomalu mizí. Jak se mění tvář logistiky a veřejné dopravy?

Přestože jsou za volanty kamionů nebo autobusů stále vidět převážně muži, logistika i veřejná doprava se postupně otevírají i ženám. V logistických společnostech i dopravních podnicích roste počet těch, které se úspěšně prosazují na pozicích řidiček nebo jako automechaničky. Ačkoliv tato povolání čelí určitým výzvám, jako je náročnost směnného provozu nebo fyzické požadavky, ženy v těchto sektorech dokazují, že mají co nabídnout.

Na Frýdlantsku vznikne až 50 nových pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením

Pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty se uskutečnilo odborné setkání pořádané společností FILIPA na téma tvorby nových pracovních příležitostí pro lidi se zdravotním postižením v Libereckém kraji. Tato iniciativa reflektuje dlouhodobou snahu společnosti FILIPA o rozvoj sociálně odpovědného podnikání a podporu inkluzivního zaměstnávání.

Nedrží hubu a krok, říká o generaci Z psycholožka. Proč mladí často a brzy mění práci?

Nechtějí moc pracovat, v zaměstnání mají přemrštěné požadavky a často mění práci, od níž si potřebují brzy odpočinout. Taková prohlášení o generaci Z – lidech narozených mezi lety 1996 a 2012 – zaznívají napříč společností. Co však za přístupem mladých k zaměstnání stojí? To přiblížila psycholožka a autorka knihy Milovat nestačí Šárka Miková.

Průměrná mzda v Česku se zvýšila na téměř 50 tisíc. Reálný růst výrazně překonal inflaci

Aktualizováno

Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3 044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí na 49 229. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

PŘEHLEDNĚ: Nejsou lidi, zoufají si firmy. Které profese jsou nejžádanější a kolik berou?

Nezaměstnanost roste, přesto si firmy stále zoufají, že „nejsou lidi“. Uchazeči na dlouhodobě nedostatková místa by se sice našli, často jim však chybí požadovaná kvalifikace. Nejhůře na tom jsou technické obory, od specializovaných inženýrů po elektrikáře. Chybí také zdravotní sestry či sociální pracovníci, ukazují data společnosti Alma Career, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled nejžádanějších profesí v Česku, a to včetně průměrných mezd, které zaměstnanci v těchto oborech berou.

STEM: Cizinců u nás pracuje moc, myslí si většina Čechů. Vztah k nim se pozvolna zlepšuje

Jak Češi vnímají cizince, kteří u nás pracují? Podle výzkumu STEM si až 69 procent obyvatel myslí, že jich v tuzemsku pracuje až příliš. Téměř polovina dotázaných zastává názor, že zaměstnávání cizinců připravuje Čechy o práci. Zároveň ale 54 procent respondentů cizince vnímá jako jediné řešení nedostatku pracovní síly ve vybraných profesích. V posledních letech přitom podle šetření k posilování negativních názorů na cizince na českém pracovním trhu nedochází.