reklama

Testovat na covid se bude ve školách jen jednou týdně, oznámil ministr Válek

Testování žáků na školách bude nakonec probíhat ne dvakrát, ale jednou týdně. Na tiskové konferenci při návštěvě zdravotnických zařízení v Jihomoravském kraji to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Společně s premiérem Petrem Fialou vyzdvihli důležitost očkování a třetí dávky.

reklama

„Můžu už dnes říct, že od 17. ledna bude testování ve školách probíhat jednou týdně,“ oznámil Válek na tiskovém brífinku na půdě Fakultní nemocnice Brno. Testování na školách má podle něj probíhat antigenními testy a týkat se na místě bude kompletně všech.

Válek poté oznámil, že testování zaměstnanců ve firmách, které rovněž plošně začne od 17. ledna, bude pro změnu probíhat dvakrát týdně, případně po několika dnech. I zde má platit pro všechny lidi bez rozdílu.

K diskutovanému návrhu pracovních karantén, tedy možnosti pozitivně testovaných i tak po několika dnech chodit do svého zaměstnání, pokud jsou pro výkon dané organizace nezbytní, ministr zmínil, že se může týkat například zdravotnictví a sociálních služeb. Pokud je například lékař jediným pracovníkem například u rentgenu či jiného zařízení, tak do práce chodit bude, přestože bude nakažený. Bude ovšem muset dodržovat dodatečná opatření.

Ministr zdravotnictví i premiér Petr Fiala na tiskovém brífinku uvedli, že mohli nahlédnout i například na jednotku ARO, kde probíhá péče o pacienty s vážným průběhem onemocnění COVID-19. „Přesvědčil jsem se tu o tom, a je to vidět nejen na číslech, ale i na tom, kdo zde leží, jak je důležité očkování,“ řekl Fiala s tím, že na ARO ve FN Brno leží pouze pacienti, kteří jsou buď neočkovaní, nebo mají další závažná onemocnění.

Válek doplnil, že ani jeden z těchto pacientů za sebou neměl třetí dávku očkování. Oba tak lidem znovu doporučili, aby si na třetí dávku zašli co nejdříve.

Testování v pondělky, ani ne 14 korun za kus

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) později na sociálních sítích doplnil, že testování dětí na školách bude prováděno v pondělky.

Kromě toho zmínil i cenu testovacích sad pro školy. Ta má činit 13,89 za kus. „Za tuto rekordně nízkou cenu bude ministerstvo školství nakupovat testovací sady pro školy – dle odborné specifikace schválené ministerstvem zdravotnictví. Distribuce bude probíhat tak, jak jsou školy zvyklé,“ doplnil Gazdík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama