Testovat na covid se bude ve školách jen jednou týdně, oznámil ministr Válek

Tisková konference Petra Fialy a Vlastimila Válka z Jihomoravského kraje

Testování žáků na školách bude nakonec probíhat ne dvakrát, ale jednou týdně. Na tiskové konferenci při návštěvě zdravotnických zařízení v Jihomoravském kraji to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Společně s premiérem Petrem Fialou vyzdvihli důležitost očkování a třetí dávky.

„Můžu už dnes říct, že od 17. ledna bude testování ve školách probíhat jednou týdně,“ oznámil Válek na tiskovém brífinku na půdě Fakultní nemocnice Brno. Testování na školách má podle něj probíhat antigenními testy a týkat se na místě bude kompletně všech.

Válek poté oznámil, že testování zaměstnanců ve firmách, které rovněž plošně začne od 17. ledna, bude pro změnu probíhat dvakrát týdně, případně po několika dnech. I zde má platit pro všechny lidi bez rozdílu.

K diskutovanému návrhu pracovních karantén, tedy možnosti pozitivně testovaných i tak po několika dnech chodit do svého zaměstnání, pokud jsou pro výkon dané organizace nezbytní, ministr zmínil, že se může týkat například zdravotnictví a sociálních služeb. Pokud je například lékař jediným pracovníkem například u rentgenu či jiného zařízení, tak do práce chodit bude, přestože bude nakažený. Bude ovšem muset dodržovat dodatečná opatření.

Ministr zdravotnictví i premiér Petr Fiala na tiskovém brífinku uvedli, že mohli nahlédnout i například na jednotku ARO, kde probíhá péče o pacienty s vážným průběhem onemocnění COVID-19. „Přesvědčil jsem se tu o tom, a je to vidět nejen na číslech, ale i na tom, kdo zde leží, jak je důležité očkování,“ řekl Fiala s tím, že na ARO ve FN Brno leží pouze pacienti, kteří jsou buď neočkovaní, nebo mají další závažná onemocnění.

Válek doplnil, že ani jeden z těchto pacientů za sebou neměl třetí dávku očkování. Oba tak lidem znovu doporučili, aby si na třetí dávku zašli co nejdříve.

Testování v pondělky, ani ne 14 korun za kus

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) později na sociálních sítích doplnil, že testování dětí na školách bude prováděno v pondělky.

Kromě toho zmínil i cenu testovacích sad pro školy. Ta má činit 13,89 za kus. „Za tuto rekordně nízkou cenu bude ministerstvo školství nakupovat testovací sady pro školy – dle odborné specifikace schválené ministerstvem zdravotnictví. Distribuce bude probíhat tak, jak jsou školy zvyklé,“ doplnil Gazdík.

Tagy: