reklama

Praha a Frýdecko-Místecko. Zeleně na českém semaforu svítí stále jen dva okresy

Na mapě regionů podle šíření nemoci COVID-19 jsou i nadále zelené, tedy v prvním stupni rizika, Praha a Frýdecko-Místecko. Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo zdravotnictví. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem.

reklama

Nejvyšší počet pozitivně testovaných na COVID-19 na 100 tisíc obyvatel je na Frýdecko-Místecku (244,1), Praha má počet nižší (107,5). Za posledních sedm dní přibylo v okrese Frýdek-Místek přes 60 nových případů na 100 tisíc obyvatel a v Praze asi 35 na 100 tisíc občanů. V celé ČR je nových případů zhruba 15,6 na 100 tisíc obyvatel.

„Lokální ohniska nákazy jsou tvořena z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Jarmila Rážová.

K tématu

V Praze i na Frýdecko-Místecku je podle hygieniků většina nových případů spojena s velkými ohnisky. Spojit se s nimi nedaří méně než pětinu případů. Podle ministerstva je i v jiných zemích hlášen nejvyšší výskyt v hlavních městech kvůli velké kumulaci lidí a početnosti akcí. Reprodukční číslo, tedy počet dalších nakažených od jednoho prokazatelně nemocného, je v Praze vyšší než jedna, existuje proto podle ministerstva určité riziko komunitního šíření.

Na Jablunkovsku v okrese Frýdek-Místek se prokázalo propojení mezi ohnisky, podle ministerstva se očekává další nárůst včetně onemocnění seniorů. Mezi novými případy je jich více než čtvrtina. V Moravskoslezském kraji se podle úřadu situace stabilizovala a i v okrese Frýdek-Místek je méně než 20 nových případů denně. Na Karvinsku, kde bylo velké ohnisko spojené s provozem dolů, jsou jen sporadické případy.

V Česku se za 169 dní od začátku epidemie nakazilo novým koronavirem přes 20 tisíc lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů nemoci COVID-19 na celkových 20 012. Téměř sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo, aktuálně nemocných je rekordních 5 816. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 397 lidí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama