Prahou prošlo přes tisíc legionářů. Připomínají sté výročí vzniku organizace

Legionáři si připomínají sté výročí svého vzniku. Dopoledne tak centrem Prahy prošlo zhruba tisíc současných členů, válečných veteránů a jejich potomků. V poledne se pak uskutečnil jejich historický nástup.

Československá obec legionářská je nejstarší veteránskou organizací v Česku. Vznikla 22. května 1921 jako sjednocující organizace československých legionářů, kteří za první světové války bojovali za vznik Československé republiky na západní a východní frontě nebo v Rusku. První velká akce legionářů, kterou byl Den legií, se uskutečnila 4. září 1921.

„Československá obec legionářská ve své stoleté historii nikdy neslevila ze svého osudového sepětí s republikou, neboť její členové byli vždy připraveni hájit svobodu, demokracii a humanismus,“ uvedl předseda obce Pavel Budinský.

V současné době má legionářská obec přes čtyři tisíce členů. Patří mezi ně novodobí váleční veteráni nebo zájemci o vojenskou historii. Vstoupit do ní ale může kdokoliv. Sobotní sjezd navázal na podobné události z doby první republiky.

Jeho součástí byl i průvod centrem Prahy. Členové se vydají z Václavského náměstí k Národnímu památníku na Vítkově, kde se v poledne uskutečnil slavnostní nástup. Na Vítkově také budou k vidění historické tábory legií, mladí legionáři předvedou ukázky uniforem, výzbroje a výcviku.

Tagy:
výročí Československo První republika Česko Praha Rusko Českoslovenští legionáři průvod vznik První světová válka Národní památník na Vítkově