CNN Prima News První republika

První republika

Výpis příspěvků ke štítku „První republika“

Pravoslavné chrámy na Hané připomínají Ukrajincům domov. Ne všichni je však vítají

10. dubna 2022 06:53

Rovinatá Haná se uprchlíkům zamlouvá, podobá se široširé Ukrajině. Domov jim nejvíce připomíná několik vesnic, nad nimiž svítí barevné kupole a báně pravoslavných chrámů, které dokonce navrhl ukrajinský architekt. „Pravoslavná tradice na Hané je dlouhá, už od první republiky. Teď mezi sebe zveme věřící běžence,“ vyzývá Tomáš Radim Loučka, duchovní správce chrámu v Chudobíně. Ne všichni Hanáci ale migranty vítají. „Netahejme jich sem tolik, bude z toho bordel,“ myslí si 38letý Ivo Žídek z Chudobína.

Do oběhu míří nová stokoruna. Bankovku zdobí portrét prvorepublikového ministra financí

30. března 2022 16:13

Česká národní banka představila ve středu novou pamětní bankovku. Platidlo o nominální hodnotě sto korun připomíná budování československé měny a nese portrét jedné z nejvýraznějších osobností první republiky, Karla Engliše. Jde teprve o druhou pamětní bankovku, kterou tuzemská centrální banka vydala. Sběratelé se k ní mohou dostat pouze prostřednictvím vybraných smluvních partnerů.

Vánoční dárky za první republiky. Co byli plaváčci, autolady nebo rohačky s volantem?

24. prosince 2021 06:08

V dnešní době velmi často slyšíme, že duchovní stránka Vánoc je vytlačována konzumem. Tento fenomén ale trvá už od dob první republiky, byť tehdy bylo množství komerce spojené se svátky o poznání menší. Jakou hračku si děti přály pod vánočním stromečkem najít a co se změnilo v době druhé světové války a v 60. letech?

Značka ESČ zaručuje bezpečnost elektrických výrobků i jejich instalace, říká její správce

12. prosince 2021 19:51

Smyslem značky Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je dát zákazníkům garanci, že elektroinstalaci u nich provádí člověk, který použil správné postupy. „Značku může získat jak velká organizace, tak elektrikář, který se živí jako živnostník,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu. Kvalitní a bezpečná montáž – ESČ je součástí programu Česká kvalita, nad nímž drží záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.

Označení ESČ potvrzuje elektrickou bezpečnost výrobků. Je jedno z nejstarších na světě

1. prosince 2021 18:11

Zkratka ESČ má v Česku více než stoletou historii. Vznikla už za první republiky a u jejího zrodu stál průmyslník Emil Kolben. Dnes je součástí značky kvality Produktová certifikace ESČ, kterou do programu Česká kvalita zařadilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. „Potvrzuje elektrickou bezpečnost výrobků elektrotechnického průmyslu,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Miroslav Sedláček, vedoucí certifikačního orgánu Elektrotechnického zkušebního ústavu, jenž je správcem této značky.