Pravá chuť exotiky: Ovocné trhy Virunga návštěvníky přenesou do Afriky

Jak se říká – jíme nejen ústy, ale i očima. Při návštěvě trhů s čerstvým exotickým ovocem tak mohli mnozí odcházet, nebojíme se říct, úplně přecpaní. Nejen sladké plody, ale i koření nebo čaje a kávu do české kotliny dováží společnost Virunga, která se tak postará o zážitek, jenž je možné prožívat snad všemi smysly.

Přivonět si, ochutnat, ale i osahat a prohlédnout zevnitř i zvenku a přitom poslouchat, jak ti, co jsou o krok napřed, mlaskají blahem. Africké trhy ve Dvoře Králové daly svým návštěvníkům ochutnat pravou exotiku všemi smysly. Ty příjemně dráždilo koření, ořechy, káva, čaje, džemy, ale i více či méně známé ovoce všech barev a tvarů.

Exotika procítěná všemi smysly

Tak například hadí ovoce. Opravdu plod vypadá, jako by byl potažen hadí kůží, když ho rozloupnete nebo rozříznete, uvnitř najdete něco, co vypadá jako velký stroužek česneku, je jich tam hned několik. Těm, kteří ho ochutnají poprvé, připomíná jahody, banán, ale i angrešt nebo mirabelku. Další tipovali ananas.

Všechno na trzích pořádaných společností Virunga pochází z Indonésie, Tanzánie nebo Ugandy. Právě odtud je i autor nápadu africké trhy v Česku pořádat. A příběh, jak trhy vznikly, je stejně podmanivý jako sama chuť sladkých plodů.

Romantický příběh o vzniku Virungy

V pořadu Prima Česko ho odvyprávěl Lukáš Petržela, manažer trhů Virunga: „Zakladatel se seznámil s pražskou holčinou, Alžbětou, přestěhovali se do Prahy. Nechutnalo mu ovoce v obchodech. Vůbec nechápal, jak takové ovoce můžeme jíst, nebo jiné vůbec neznal. Proto si nejdřív pro sebe a svoje známé začal dovážet ovoce, které znal a chybělo mu. Chtělo ho čím dál víc lidí, měl strašně moc reakcí, tak ho napadlo pořádat vlastní trhy.“

Ovocné trhy s chutí Afriky a především zdejší plody zkrátka člověku udělají dobře na těle i na duši.

Bio a fair trade

Veškeré plody a výrobky z nich jsou totiž pěstované s ohledem na životní prostředí. Na což upozorňuje i Lukáš Petržela: „Je sušené na africkém sluníčku, je bez chemie, je bez cukru, používá se asi 10 kg čerstvého na 1 kg sušeného, takže všechna voda se odpaří a zůstává jen přírodní cukr a všechny vitamíny.“

Vše je navíc pěstované s ohledem na samotné farmáře. A je utržené tak akorát zralé. „Vezmou tam takový vozík, objedou vesničky, vykoupí od každého farmáře trochu, všechno svezou na jedno balící místo a potom bleskovou přepravou během tří až čtyř dnů přepravujeme do Česka,“ dodává Petržela.

Méně i více obvyklé chutě

Kdo by neznal baobab! Už jste ale někdy ochutnali jeho plody? Na afrických trzích máte šanci. Patří k super potravinám. Nebo třeba největší ovoce na světě – jackfruit neboli česky chlebovník.

Pro autentickou chuť jezdí světa kraj

„Největší úspěšnost má, si myslím, dračí ovoce, to je hodně koukatelné a zaujme úplně každého zákazníka, který jde okolo našeho stánku. To dračí ovoce má velmi výraznou červenou barvu a takovou jemně sladkou květinou chuť... Ale pro co se naši zákazníci hodně vrací a pokaždé, když si to koupí, tak si to koupí znovu, je náš ananas. Já jsem si třeba myslela, že mám alergii na ananas, protože mě třeba hodně štípal v puse, ale to právě není tím, že by ten ananas měl v sobě nějakou látku, která vyvolává alergii, ale je to tím, že ten ananas, co je v obchodě, tak je podtržený extrémně a už nedozraje,“ vysvětluje, proč plody chutnají jinak, než jak jsme zvyklí, jedna z trhovkyň, Nikola.

Správně načasovaná sklizeň je přitom stěžejní předpoklad pro tu správnou chuť. A nejen ta. Je nezbytné znát také ty správné lokality, kde se plodinám daří. Tak třeba pro kvalitní a voňavou kávu je potřeba ujet slušný světa kraj. „Pro kávu jezdí do pohoří Sipi, ta roste v horách. Mají to přes šest hodin ze svého balícího místa a pro tu kávu nám pravidelně jezdí. Pro oříšky jezdí až do Keni nebo do Tanzánie, vozí to autobusy v pytlích,“ popisuje způsob dopravy Petržela a doplňuje ho Markéta Gruňová, organizátorka trhů v pardubické zoo: „Naši návštěvníci mohou ochutnat Afriku všemi smysly. Mohou si také promluvit s lidmi, kteří jsou právě v Africe aktivní.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.