Sběratel si obložil výtah granáty, minerály jsou mu vášní. Najdete je i na poli

Luboš Blaha a jedna z nejvyšších ametystových věží na světě

Muzeum_Mineralu

Věděli jste, že největší a nejrozmanitější sbírka vystavených minerálů v Evropě se nachází ve Dvoře Králové nad Labem? Galerii tam postavil Luboš Blaha, který sbírá kameny už 47 let. Má například výtah vykládaný pravými broušenými granáty nebo jednu z nejvyšších ametystových věží na světě.

Dvůr Králové, to není jen Safari park. Málokdo ví, že se na kraji města ukrývá vzácná a hodnotná sbírka minerálů z celého světa. Čítá téměř šest tisíc exponátů a je plná různých dominant.

Ručně broušená koule z Číny i výtah vykládaný granáty

Jednou z nich je ručně broušená žulová koule z Číny. Podstavec váží 1 200 kilogramů a koule 900 kilogramů. Neustále se otáčí. K udržení jejího pohybu stačí přitom jen malé vodní čerpadlo.

Majitel Luboš Blaha svůj první kámen našel v deseti letech. Šlo o pyrit na koupališti a od té chvíle ho už vášeň neopustila. Láska ke sběratelství kamenů ho zároveň živí a jezdí pro ně po celém světě. Vlastní například věže z ametystu, které přivezl před 12 lety z Jižní Ameriky. Na výšku mají téměř čtyři metry. „Geody z jižní Brazílie, Rio Grande do Sul, každá váží zhruba 700 kilo. Byl problém to sem dostat. Ve světě v této velikosti najdeme zhruba tři, čtyři exponáty v různých muzeích, ale víc jich není,“ říká Luboš Blaha hlasem, ze kterého zní hrdost, v pořadu Prima Česko.

I vitríny jsou plné zajímavostí. Bystrému oku neunikne například zkamenělina šišky nebo řez zaneseným karlovarským vodovodním potrubím, ve kterém se minerály dlouhá léta hromadily a vytvořily usazeninu. To vše v samostatné místnosti věnované nálezům z Česka.

Naprosto jedinečnou návštěvnickou atrakcí je výtah, jehož stěna je vytvořena ze 320 tisíc pravých vybroušených granátů. „Dělal jsem ho sám. Vyrobil jsem si ho sám, byl to nápad takový, že se mi to líbilo. Říkal jsem si, že to nikdo nemá,“ vzpomíná sběratel, jak nápad vznikl.

Fabergého vejce

Hned vedle výtahu vyčnívá exponát, který se za běžných okolností nesmí natáčet ani fotografovat. Originál Fabergého vejce vyrobeného ze zlata. „Je to ze 14karátového zlata, výška je zhruba 30 centimetrů, bylo na něj použito zhruba 850 kilogramů pravého zlata, je to doplněno ametysty a diamanty a uvnitř toho vejce je překvapení – je tam ve zmenšeném přesném měřítku z bílého zlata vyrobena tato budova,“ popisuje další vzácný kousek Luboš Blaha.

Přitom sběratel z vlastní zkušenosti ví a radí, že i nevšední kousky se často válí obyčejně na poli nebo do nich jste schopní na procházce kopnout. Nevěříte? Přijeďte se podívat. Rozhodně to není jen pro zatvrzelé šutráky, jak si příznivci mineralogie mezi sebou říkají.

Tagy: