reklama

Paříž zeje prázdnotou a láká turisty. Luxusní hotely ale zůstávají zavřené

Paříž se znovu otevřela turistům s nadějí, že během letních měsíců dožene alespoň část ztrát, které na cestovním ruchu zanechala pandemie koronaviru. Dosavadní návštěvnost ale svědčí o opaku. Především luxusní hotely zejí prázdnotou.

reklama

V Paříži se život pomalu vrací do normálu, turistů je ale stále málo. Minulý rok jich „město lásky“ navštívilo přes 50 milionů. Letos má francouzskou metropoli takřka pro sebe hrstka návštěvníků.

K tématu

Nejhůře jsou na tom luxusní hotely, které z velké části závisí na turistech z Ameriky, Asie a Blízkého východu. „Hotely jako Ritz tady na Place Vendome zůstávají zavřené. Minulý rok tu turisté utratili asi 22 miliard eur. Chybějící peníze se začínají odrážet i na ekonomické situaci země,“ popisuje tamní situaci reportérka CNN Melissa Bellová.

Obsazenost hotelů v Paříži klesla oproti loňsku o 86 procent. „Dostáváme asi 70 procent hrubé mzdy, což je opravdu nevídané a je to pro nás velmi důležité. Máme velké štěstí, že máme od státu takovou podporu. Je to světový unikát,“ říká prezident hotelové asociace UMIH Prestige Christophe Laure.

Francouzské úřady ujistily, že většinu z těch, kteří nemohou pracovat, bude stát finančně podporovat alespoň do září. „Tyto peníze ale vláda bude muset odněkud vzít, i když se očekává, že se francouzská ekonomika letos propadne asi o 10 procent,“ doplňuje reportérka CNN Melissa Bellová.

Vakcína by situaci mohla změnit

Letní měsíce jsou pro Francii zdrojem největších výdělků. Muzeum Louvre v červenci v minulých letech navštívilo zhruba 40 tisíc lidí. Letos muzeum hlásí méně než 10 tisíc návštěvníků.

Hoteliéři i další podnikatelé ale doufají, že by situaci mohla změnit vakcína proti nemoci COVID-19. „Jakmile budeme mít vakcínu nebo efektivnější léčbu, lidé se opět vrátí do normálního života. Musíme si ho přece užít,“ myslí si prezident hotelové asociace Laure.

Vše závisí zejména na tom, kdy se bude moci globálně cestovat opět bez omezení. Důležité pro metropoli také bude to, zda se do ní vrátí její obyvatelé, kteří z města odjeli kvůli pandemii.

Tagy: CNN Francie Louvre Paříž turismus Eiffelova věž pandemie koronaviru Melissa Bell Christophe Laure

Další hlavní zprávy

reklama
Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
Česká pošta porušila normy distribuce zdravotnického materiálu, uvádí SÚKL
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek
Další články
reklama
reklama